Firefox için son söz söylendi

Herkesi şaşırtan garip Firefox kararına ilk ağızdan yalanlama geldi! İşte Firefox'un akıbeti...

  • Zeynel A. Öztürk
Mozilla sürüm numaralarını kaldırmayacak!
Firefox'un sürüm numaları, Hakkında penceresinde gösterilmeye devam edilecek

Hangi Firefox sürümünü kullandığınızı takip etmekte zorlanıyorsanız, tek başınıza değilsiniz. Mozilla da aynısını düşünmüş olacak ki, geçtiğimiz haftalarda sürüm numaralarını kaldırma planını ortaya çıkarmıştı.

Mozilla'nın "Bugzilla" sayfasında ortaya çıkan ve ürün müdürü Asa Dotzler tarafından desteklenen fikir, Firefox 4.5.2 gibi karışık sürüm numaraları yerine sadece "Firefox" adının ve tarayıcının güncel olup olmadığının gösterilmesini öneriyor. Fikir, bazı durumlarda kulağa iyi gibi gelse de, birtakım dezavantajları da var. Örneğin son sürüme sahip olmayan kullanıcılara teknik destek sağlamak ve herkesin son sürümü yüklemesini sağlamak çok güç olabilir. Sürüm numarasının kaldırılması, tüm tarayıcıların başa çıkmak zorunda olduğu parçalanma sorununu pek de çözecek gibi görünmüyor.

Dotzler'in yorumlarıyla beraber tartışmaların alevlenmesinin ardından Mozilla baş tasarımcısı Alex Faaborg durumu şöyle netliğe kavuşturdu:

"Sürüm numarasını ayarlamakla ilgili bir planımız yok. Sürüm numarası, Hakkında penceresinde olduğu yerde kalacak ve şu anki numara şemasıyla devam edeceğiz."

Buradan, Mozilla'nın sürüm numaralarında herhangi bir değişikliğe gitmeyeceği anlamını çıkartabiliriz.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz