Firefox IE'den kullanıcı çalıyor!

Microsoft Internet Explorer, kullanıcılarını Mozilla Firefox'a kaptırmaya mı başladı? İşte rakamlar.

Firefox pazarın %19'unu elinde bulunduruyor
Internet Explorer, kullanıcılarını Firefox'a kaptırmaya hızla devam ediyor

Daha önce yayınladığımız "Tarayıcı dünyasının şaşırtan rakamları" başlıklı haberimizde tarayıcı kullanım oranlarından bahsetmiştik. Google, İsveç Federal Teknoloji Enstitüsü ve IBM'in birlikte yürüttüğü bir çalışmanın sonuçları Ocak 2007 ile Haziran 2008 tarihleri arasını kapsıyordu ve bu yüzden Firefox 3 bu araştırmaya dahil değildi. Ancak geçtiğimiz hafta Net Applications tarafından yapılan bir araştırmanın sonuçları da açıklandı ve Firefox 3'ün tarayıcı dünyasında neleri değiştirdiği de ortaya çıkmış oldu.

Firefox 3, web tarayıcısı pazarına gireli daha bir ay olmadan pazar payının %19'unu ele geçirmeyi başardı.

Net Applications tarafından yayınlanan rapora göre, 17 Haziran'da Firefox 3'ün yayınlanmasıyla beraber Firefox'un kullanım oranı %4 oranında artış gösterdi.

Elbette Firefox 3, her ne kadar yeni sürüm bir web tarayıcısı olsa da, Firefox 2'nin bir devam sürümü olduğu için halihazırda bulunan Firefox kullanıcılarını kısa sürede kendine çekerek çok kısa sürede internet üzerinden milyonlarca kez indirilme başarısı gösterdi. Net Applications'a göre, %0.4'lük büyüme ise Firefox'un Internet Explorer'dan kapmayı başardığı kullanıcı sayısı oranı olarak açıklandı.

Böylelikle rapora bakıldığında, Internet Explorer, web tarayıcısı pazarında Mayıs ayında sahip olduğu %73.75'lik pazar payından kan kaybederek %73.01'e geriledi. Firefox'un ise bu süre zarfında yükselişi devam etti: %18.41'den %19.03'e.

Safari de Firefox gibi yükseliş trendini koruyor

Safari'nin kullanım oranının artması Apple Mac sistemlerinin satış trendinin de yükseldiğini gösteriyor

Ağustos 2007'den bu yana Internet Explorer kullanıcısı sayısında düşüş yaşanıyor. Bunun aksine Mozilla'nın Firefox'u ise kullanıcı sayısını günden güne arttırıyor ve son 10 ay içerisinde Firefox %14.65'lik bir büyüme başarısını yakalamış görünüyor.

Apple'ın Safari tarayıcısı da yükseliş trendini sürdüren bir diğer web tarayıcısı: %4.71'den %6.31'e. Rapora göre Apple Safari'nin kullanım oranın bu şekilde artması ise Apple Mac sistemlerinin geçmişe nazaran artık daha fazla satabildiğini ortaya koyması bakımından oldukça çarpıcı.

Firefox 3, önceki sürüme nazaran daha hızlı olmasına ve bazı bugları kapatmasına rağmen, Firefox'daki yeni güvenlik özelliklerine güvenmeyen bazı kullanıcılar şimdilik Firefox 2'de kalmayı yeğliyor.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

IE 8 bomba gibi geliyor firefox kullanıcılarınin hepsi şaşiricak :D

acayip kasıyo firefox ama elimiz mahkum kullanıyoz operada var bir kaç hafta kullandım 5 sitenin birinde kesin biryeri çalışmıyor

Firefox 3 ile Guinness Rekorlar Kitabına girerek reklâmlarını yaptılar zaten. Opera ile Firefox 3 ün bütünleşik kullanılmasından yanayım. IE yi ise kesinlikle önermiyorum.

Firefox kullanıcısıyım ama Firefox 3 tam bir skandal. Adres çubuğu tam bir fiyasko. Her 10 dakikada bir hata vermesi ise başlı başına bir skandal. Bunca şeye rağmen yükselişte olmasının tek nedeni Firefox'un önceki sürümlerine olan güvendir.
Umarım eksiliklerini yeni güncellemeler ile giderirler. Yoksa arkadan Opera gelebilir.

Bu Safari, Windows üzerinde berbat, acaba Mac içerisinde de bu kadar berbat mı?

firefox kullanmak bağımlılıkmıdır değilmidir orasını bilmem ama firefox kullanıcısıyım şuan ki sistemimde ie7 ve firefox var etkin olarak firefox kullanıyorum ie7 kasıntı geliyor artık bırakın açmayı firefox etkin hale getirdim yüzüne bile bakmıyorum ie7nin yaşa sen firefox:D

IE ezmiş gene.Haberin başlığı yanlış olmuş.IE diğer bütün browserların toplamının 4katından'da fazla bir oranla kulanılıyor.Bence IE zaferin adıdır.Demek Firefox bir de kötü bir tarayıcı olsa herhalde kullanılma oranı zilyonda bir olur.

Firefox sadece kişiselleştirilebilir ayarlarının sınırsızlığı ile bence en başarılı web tarayıcısı.

hiçbir zaman (MSN uygulamaları hariç) 150 - 200 mb rram harcayan ie kullanmam.... Eniyi Mozilla firefox ve Thunderbird ikilisi

Microsoftun Windowslarını kullanıyorsunuz ve firefoxun ie yi geçeceğine inanıyorsunuz. Sizce Microsoft buna izin verirmi? Tabi ki vermez.

Neredeyse 1 yıldır İE nin yüzünü görmedim.Hep FF kullanıyorum.Ama FF3 sanki biraz hantal gibi geldi.Eklentiler çıktıkça oda düzelir diye tahmin ediyorum.
İE nin kullanıcı çokluğunun nedeni daha İE den başka bir şey ile internete giremeyeceğini sanan kişilerin çok olması ve windowsun kurulumunda direk gelmesidir.

inadına opera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Turust'a katiliyorum.bence de en iyisi opera.

firefox 2, ie7 den çok daha hızlıdır.ayrıca ram i tüketmez.firefox 3 ün sistem gereksinimleri bayağı fazla.o yüzden yavaş olabilir.firefox 2 nin kendi indirme yöneticisi dahi flashgete gerek bırakamayacak düzeydedir.

operanın üstüne tarayıcı yoktur.bırakın şu eklenti merakını artık.firefox gözboyamadan başka bişey değil.

operayı kullanmak daha zor bence

Firefox 3 deki sevmediğim özelliklerin başında adres çubuğundaki linkleri sitenin logosuyla birlikte göstermesi geliyor.Ayrıca yorumların birisindeki "2. sürümünde Rami tüketmez" kısmına katılmıyorum.İsteyen varsa denesin.Açsın yan yana 10 tane sekme (Örneğin chip.com.tr) Ram vede özellikle işlemci kullanımına baksın.Firefox IE 7 den daha hızlı çalışmasına rağmen başlangıçta IE 7 çok daha hızlı açılıyor.Ben yine de firefox kullanıyorum.Safariyi ise hiç denemedim.

Sadece şu tarayıcı güzel demekle işin içinden çıkamayız bence. Çünkü her tarayıcının kendine göre güzel yönleri var. Bu arada Opera 9.5 in arayüzü hoşuma gitti.

bncede internet explorer yani artık vasat.İE 8 cıkacak ama yani firefox'un yerinin tutamaz cünkü ÇOKKKKK AĞIRRRRR sürekli hata veriyor canı istediği zaman kapanıyor :S FireFox 3 diyorum baska birsey demiyorum ;) ama operada super bi yazılım gercekten yani imdb.com daki resimleri kaydedebiliyor ki genelde bu imdbden resim araklamak yasaktır;)herturlü işe yarıyor ama alışkanlık diyelim yinede :)

Ben de opera diyorum. Daha kullanışlı, daha etkili. Hele hele 64 bitlik ubuntu altında uçuyor mübarek

Bütün tarayıcaları aktif olarak 1 ay kullandım. En sorunsuz tarayıcı opera hem yeni sürmüyle işi iyice geliştirmişler. En hızlısı safari ama iğrenç. En iyisi opera gayet hızlı ve güvenli.

Bence insanlar alternatif arama çılgınlığına kendilerini fazla kaptırdı.

Internet Explorer 7 IE7Pro v2.3 adlı program ile harikalar yaratıyor.

Sitelerin büyük bir kısmı IE 7 uyumlu.

Tamam FireFox iyi olabilir ama IE7'ye her zaman yaptığımız gibi duygusal tepkiler vererek yerden yere vurmakta mantıksızlık olmaz mı ?

Şurası bir gerçek Windows Xp altında IE7 berbat çalışıyor ama Vista da işler değişiyor ve şaha kalkıyor.

Size tavsiyem CFosSpeed v4 kullanmanız olacak.

Max_Real Qnx

Bütün tarayıcıları denedim.En iyisi Opera.Internet Explorer'ın hiçbir artı özelliği yok.Son sürümündeki tüm yenilikler de (başta tab özelliği) Operadan alınmış zaten.

YAW lütfen eskilere saygılı olun opera olmadan önce İE vardı!BEN hayla microsoftun peşinden giderek(hayatımda linux kullanmadım full windows) İE 8 i bekliyorum.

Firefox'u Firefox yapan ve bunca kullanıcı kitlesini kendisine çeken en büyük özelliği eklentileri. Eklentiler sayesinde Firefox, hiçbir tarayıcının erişemeyeceği fonksiyonelliğe ve kullanım kolaylığına erişiyor.

Örneğin firefox beni çaldı :D:D

IE7 SP3 ile beraber windows xp cd'sine entegre(slipstream) edilirse windows xp'de de çok güzel çalışıyor.Arkadaşın dediği gibi IE7 Pro plug-ini ile beraber gerçekten iyi bir ikili oluyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir