Firefox mu, Chrome mu?

Firefox ve Chrome arasında yaşanan büyük tarayıcı savaşı, şimdi de Android cephesine sıçradı!

Firefox mu, Chrome mu?

Aynı gün içersinde, iki dev tarayıcının Android sürümlerinde büyük hareketlenme yaşandı. Bir yanda Chrome Beta olmaktan kurtuldu, diğer yandan Firefox, büyük bir güncelleme yaşadı. İşte bu iki gelişme, Android tarayıcılarında başlayan yeni bir savaşa hazır olmamız gerektiğini gösteriyor: Firefox, Chrome'a karşı...

Mozilla, Android'deki Firefox uygulamasını hemen hemen baştan aşağı gözden geçirerek yenileyen güncellemesini yayınladı.

Yeni Firefox uygulamasının ilk dikkat çeken yanı, sahip olduğu inanılmaz hız. Firefox mühendislik direktörü Johnathan Nightingale, her şeyin çok akıcı bir biçimde çalıştığı söylüyor ve ekliyor: "bu uygulama ile bir bilgisayardaki tarayıcıda yaptığınız hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz." Diğer bir yenilik ise Firefox Sync ile yer imlerinizi, geçmişinizi ve parolalarını masaüstü Firefox ile eşitleyebilmeniz.

Firefox'un Android uygulaması, artık Flash'ı da destekliyor. Flash animasyonlarını dokunarak etkinleştirmeniz mümkün oluyor. Tarayıcı, HTML5'i de destekliyor ve geliştiricilere zengin web uygulamaları yazma şansı tanıyor.

Bizce yeni Firefox, Android'de ona bir kez daha şans vermenize değecek kadar iyi. Firefox'u Android cihazınızda buradan yükleyebilirsiniz.

Mobil web tarayıcılarında savaş hızlanıyor: Chrome da mobil web tarayıcısının final sürümünü yayınladı. Ayrıntılar sonraki sayfamızda.

Android'deki Chrome artık beta değil

Bu arada, Google'ın Android için geliştirdiği Chrome web tarayıcısı da beta aşamasından çıkmış bulunuyor. Tarayıcının final sürümünü tüm Android 4.0 cihazlarında kullanmak mümkün.

Bu güncelleme ile beraber Chrome'un Android sürümü daha kararlı bir hale geliyor. Yeni sürümde performans geliştirmeleri, "özellikle tabletlere yönelik küçük arayüz ayarlamaları" da var.

Google'ın Nexus 7 tabletinin varsayılan tarayıcı olarak Chrome ile geldiğini düşünürsek, Chrome'un zaman içinde Android'in varsayılan tarayıcısı haline geleceğini tahmin edebiliriz.

Android için Chrome web tarayıcısını buradan cihazınıza yükleyebilirsiniz.

Bir müjde de iPhone ve iPad kullanıcılarına... Chrome, iOS cihazlar için de hazır. Her ne kadar Apple, Chrome'un asıl gücü olan kendi javascript motorunu kullanmasına izin vermese de, en azından kullandıkları Safari'nin Chrome görünümü için dileyenler, AppStore'dan indirebilir...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

yahu ne fayrfoksu ne kıromu IE 10 diye bi tarayıcı var piyasada allan cahilleri ilk önce bunu bi deneyin ondan sonra konuşun teh allam ya şaka gibi valla....

@29 Haz 2012 11:45 ie ne la alahını seversen

@29 Haz 2012 11:45 Android'de IE10 mu? Arkadaş 1000 yıl sonra gelecekten yazıyor. Bravo...

ben ınternet cafe kullancısıyım choreme ve mozillada kurulu ama mozilla hep cokuyor eskıden mozıllacıydım sımdı chromecu oldum.

@29 Haz 2012 12:21 önceden de chrome çok çökerdi :)

En iyisi Dolphin.

kesinlikle choreme

Firefoxu bizzat denedim çok hızlı olmuş gerçekten tasarımıda hoş android tarayıcının yüzüne bile bakmam artık :D

dolphin browser'ı deneyin vazgeçemezsiniz gerisi yalan olur

choreme android versiyonu igrenç bir şey,az önce yükledim ve direk sildim

androidte opera mobileden şaşmıcaksın.neredeyse tüm tarayıcıları denedim opera gibisi yok

E heralde firefox, 2-3 saniye daha erken açılıyor diye dandik bir tarayıcı kullanacak değilim ya.

bende eskiden mozillacıydım şimdi chromecuyum Hatta geçenlerde aynı youtubedeki bir videoyu hem firefox hemde chromeda açtım Chrome daha hızlı açtı videoyu... Ama Firefox dosya indirmede daha hızlı nedense bana öyle geliyor ondan indirmelerimi firefoxla gezinmelerimi chrome ile yapıyorum.

chrome android versiyonunda şu an için geri kalcak çünkü telefonların çoğu android 2,3 civarı.

tabiki Firefox... Google Chrome iyi ama sayfa düzenini düzgün kuramıyor...

resmen saçmalamışlar.androidte opera ve arayhıcıları mı kullanacazdolphin varken bu salak t

Ben açık kaynağa destek olsun diye Chrome'u bıraktım, Firefox kullanıyorum.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir