Firefox N900'de nasıl çalışır? İşte detaylar.

Mozilla, Nokia'nın yeni gözdesini Fennec ile donatıyor. Bakın Fennec N900'de nasıl çalışıyor!

  • Yaşar Tuna Zorlu
Firefox N900'de nasıl çalışır? İşte detaylar...
Nokia N900 oldukça güçlü ve şık bir telefon

Mozilla Firefox Mobile'ı yani Fennec'i N900'e sokmak istiyor. Bunun içinde çalışmalara hemen başladı. Bu haberimizde Fennec'in N900 üzerinde nasıl çalıştığını, özelliklerini ve kararlılığını inceliyoruz. Aslında Maemo'nun üzerinde varsayılan olarak Firefox tabanlı bir web tarayıcısı var fakat bu durum Firefox'un önünü kesmeye yetmedi.

Akıllı araç çubuğu PC tabanlı Firefox'lardaki gibi mükemmel çalışır vaziyette. Ayrıca istediğiniz bir web sitesini sık kullanılanlara ekleyebiliyor ve etiket kısmına, aklınızda o siteyi bulabileceğiniz en uygun kelimeleri yazarak dolduruyorsunuz. Gezinti araç çubuğunuzda o etiketi yazmaya başladığınızda karşınıza, sık kullanılanlara eklediğiniz bağlantı geliyor. Fennec diğer özellikleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Fennec üzerinde yapacağınız çoğu hareket sizlere, farklı bir menüye açılan kapının anahtarları olarak geri dönüyor. Eklentiler ilk defa mobil sürümlerde çalışır vaziyette.

Ayrıca Geolocation ile nerede bulunduğunuzu Firefox ile anında öğrenebiliyorsunuz. Bakalım Firefox diğer platformlar için ne zaman yeni bir sürüm yayınlayacak.

Fennec'in N900 üzerinde nasıl göründüğünü galerimizden kontrol edebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Rüya gibi! Bu sefer oldu mu ne?

Birçok özelliği ile hala piyasanın en iyi telefonu olan i8910HD nin gerisinde...Nokianın daha çok çalışması gerek..

iphone hava ve civa artık:d

Bence canavar linux olmasi cok iyi uyduruk yazilimlarla ugrasmak yerine direk openoffice kur gitsin flash lite yerine flash mozilla browser benim evdeki p3 den iyi makine sonucta bu :S

piyasanın dokunmatik ekranlı en iyi telefonu iphonedur. i8910hd yi bi elinize alın çok kaba bir telefon ve kullanılan işletim sistemi berbat..

sonunda nokia symbiandan uzaklastı biraz . :'( ama x6 dokunmatik tel symbian olacakmıs.

Iyide benim anlamadigim neden Fennec kurulu gelicek Firefoxun linux surumu yada konquerer kurulabilir diye biliyorum. Birde torren islemcisi kurdumudu disarda acik wifi awina cikariz artik uc ordan bes burdan sarkilari indiririz kimsede yakalayamaz :)

fennec cep telefonları için geliştirildiğinden olabilirmi acaba... :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play