Firefox OS 2.0'ın yeni tasarımından kareler!

Firefox OS 2.0'ın yeni tasarımı internette ortaya çıktı. Bakalım size de biraz "tanıdık" gelecek mi?

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox OS 2.0'dan ekran görüntüleri ortaya çıktı!

Mozilla'nın Firefox OS işletim sistemini kullanan telefonları, Android, iOS veya Windows Phone'lu cepler kadar popüler değiller. Belki de Mozilla'nın tüm ihtiyacı olan, bir tasarım değişikliği.

Mozilla yetkilileri olan Ahmed Nefzaoui ve Sören Hentzschel ise Firefox OS 2.0'ın ekran görüntülerini Twitter hesaplarında yayınladılar. Ekran görüntülerine bakarak Firefox OS'un yeni sürümünün çok daha düz ve canlı bir tasarıma sahip olacağını söylemek mümkün. Saydam, çift renk tonlu uygulama simgeleri ve kilit ekranı uyarıları da iOS 7'yi andırıyor.

Mozilla, belki de Apple hayranlarının kalbini kazanmak istiyor, ancak hepsi bu kadarla sınırlı değil. Firefox OS'lu yeni telefonlar iPhone'a benzese bile açık bir uygulama ekosistemine sahipler. Bunun anlamı, tüm uygulamaların, neredeyse tüm donanımlarda ve diğer tüm işletim sistemlerinde çalışabiliyor olmaları. Firefox OS uygulamaları, web sayfaları gibi HTML5 ve JavaScript ile geliştirildiğinden, esasen Android'li cihazlarda ve PC'lerde çalışabiliyorlar.

Firefox OS 2.0'da daha fazla görüntü, ikinci sayfada.

Firefox OS 2.0'ın yeni tasarımından kareler!

Arayüz tasarımı yenilenen Firefox OS 2.0'ın çıkmasıyla beraber ona olan ilgi artacak mı, biz de merak ediyoruz. Cevabı önümüzdeki aylarda hep beraber göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Zaten 1.0 beta gibiydi ama bu tasarım harika görünüyor. Birde performansı arttırabildiyseler androide kafa tutar.

habere sadece tebessüm ettim :)

ios bitmiştir geçmiş olsun.

kullandıkları telefon görüntüsü de iphone'a aşırı derecede benziyor.

@10 Nis 2014 20:36 "Firefox OS'lu yeni telefonlar iPhone'a benzese bile açık bir uygulama ekosistemine sahipler. Bunun anlamı, tüm uygulamaların, neredeyse tüm donanımlarda ve diğer tüm işletim sistemlerinde çalışabiliyor olmaları." Sanırım yeterince açık bir şekilde İ Phone dahi kullanıyor olsanız Firefox OS 2.0 ı kullanabilirsiniz.

Rekabet açısından iyi. Umarım beklenen talibi görür. Türkiye'ye gelse alınacak cihazlar.

iOS7 zaten Android'i andırıyordu dolayısıyla Firefox OS kökünü yani android'i andırıyor :)

Firefox OS daha emekleme döneminde. Az da işlev görseydik keşke. Herşey görüntü değil sonuçta

Nihayet piyasaya "Android" işletim sisteminden farklı olarak gerçekten : bağımsız ,geliştirlebilir ve çok yönlü bir işletim sistemi çıkacak gibi görünüyor. Bilge Baykuş / Wise Owl

Bu tasarım süper gözüküyor. Ama iOS 7'ye değil Android ve Windows Phone'un karışımından yararlanılmış çünkü iOS 7 zaten Android ve Windows Phone karışımı.

bence iyi tasarım ios4-ios5-ios6 gerisi hikaye

Dual-boot yapılabiliyor mu :D

Harika bir işletim sistemi oluyor. Mozilla'yı kutluyorum... <Cleverman>

@cleverman Hoşt.........

21:28 aramizda einstein in kayip torunu var gencler dagilalim

23:14 evet kardesim ios ta zaten kutucuklu ana ekran varya cok guzel duruyor ozellikle android te ki widget leri kullanmislar ya 10 numara olmus. Sen neyin kafasini yasiyorsun abi ne cekiyorsan bizede ver.

yaparsa mozilla yapar gerisi hikaye en iyisi mozilla ne vardi şunu 5 sene önce yapaydın

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play