Firefox OS'un baş mühendisi ile özel röportaj

Akıllı ceplerin yeni işletim sistemi Firefox OS'u, baş mühendisine sorduk! İşte verdiği cevaplar...

Açık kaynak ve Mozilla kültürü...

Açık kaynak ve Mozilla kültürü...

Açık kaynak kodlu yazılım dünyasına nasıl başladınız veya geçiş yaptınız?

Çok uzun zaman önceydi... 1998 yılında, Netscape açık kaynak koduna geçiş yaptığında... Ben de bunun çok karizmatik bir hareket olduğunu düşündüm. Mozilla projesine bakıyordum ve web sitesinde oraya buraya tıklıyordum. Sonra kaynağı buldum ve şunu fark ettim ki, buradaki şeyleri anlıyorum.

O sırada bir web geliştiricisiydim ve üzerinde çalışmak istediğim bir teknoloji vardı. Bunu destekleyen bazı kodlar da vardı ama tam anlamıyla çalışmıyordu. Ben de acaba bunu çalıştırabilir miyim diye merak ederek içine girdim ve her geçen gün daha fazla işin parçası olduğumu fark ettim. Tam o sırada da Netscape'de stajyer olarak işe başladım. Okulu bitirince de Mozilla'da çalışmaya başladım ve o günden beridir de buradayım.

Mozilla kültürü nasıl bir şey?

Gerçekten sevdiğim bir şey... Üstelik çok uzun yıllardır burada olmama rağmen bıkmadım, seviyorum, her şey mühendislik kafasıyla yürüyor, bu da hoşuma gidiyor. Aslında garip olan, mobil cihaz üreticileriyle çalışıyor olmamız. Mobil telefon üreticileri ile çalışınca, ürettiğimiz kodlar için bu firmaların teknik ekipleriyle işbirliği yapmak zorunda kalıyoruz, onların ekosistemine girince de alıştığımızdan farklı bir dünya ile karşılaşıyoruz ve bu bizim için çok sıradışı bir deneyim.

Mozilla'da çalışırken, eğer bir fikriniz varsa, bunu iş arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Uzun uzun konuşursunuz. Eğer fikir genel olarak beğeni toplarsa, projenin üzerinde çalışmaya başlarsınız. Tüm bunlar, çalışanların inisiyatifine bağlı süreçlerdir. Mozilla'da asla, "bunu yapmak zorundayız çünkü bize çok para kazandıracak bir iş" diye baskı yapılmaz. Dolayısıyla Mozilla kültürü son derece yaratıcı, aslında pazarlama ve finansa değil, mühendisliğe dayalı bir kültür.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Röportajn özeti Firefox OS'un baş mühendislerinden Jonas Sicking diyor ki ; -Ancak hedefimiz şu ki, Firefox OS için yazdığınız uygulamalar, Firefox tarayıcısında da çalışmalı, Chrome OS veya Android üzerinde de çalışmalı. Dolayısıyla Firefox OS aslında her platformda hizmet verecek bir biçime dönüşecek. Panasonic'le yaptığımız anlaşma, zaten işletim sistemimizi akıllı televizyonlara kadar sokmamızı sağlamış durumda. >> Asıl söylenmek istenen ( Her yerde çalıştırabileceğimiz bir şey olsun ki millet iyi sansın bol bol kullansın.. Bakın Panasonic ile anlaştık yaaa gördünüz müüüü =) ) - Uygulama platformunun çok platformlu olmasını istedik. Onu aslında önce masaüstü sistemler için tasarladık ancak daha sonra mobil cihazlarda daha kullanışlı olacağını fark ettik >> Asıl söylenmek istenen ( Firefox OS'yi masaüstü sistemlere yapmayı denedik ama yemedi bizde mobile döndük ) -Daha iyisini yapamadığımız için ucuz telefonları hedeflediğimiz düşünülmesin. Bunun Firefox OS için önemli bir fırsat olduğunu gördüğümüz için ucuz telefonları hedef aldık. >> Asıl söylenmek istenen ( Büyük firmalar bize orta parmak gösterdi bakın işinize dedi bizde mecburen ucuz telefonlara yöneldik ) -Donanım üreticileri Firefox OS'yi aslında çok beğendiler.Mozilla için ortak bulmak çok zor bir iş değil. Telefon operatörlerinden de üreticilerinden de rahatça ortaklar bulabiliriz >>Asıl söylenmek isenen ( Donanım üreticileri hiç beğenmediler ve inanırmısınız bizim hiç ortağımızda yok.Bulmamızda çok zor. Hele Telefon üreticilerinden ve operatörlerinden ortak bulmamız çok daha zor ) -Ayrıca kullanıcılar da Firefox OS'a bir şans vermek isteyeceklerdir çünkü Mozilla'nın çok değerli bir imajı var.( Mozilla Firefox sağlam bereket yoksa denemez bile kimse ama o şansımız var en azından denenecek. Bu yüzden sevinçliyiz ama tutmayacak biliyoruz :) )

@flexy aynı yazıyı okuduğumda anladıklarımla senin anladıklarının arasında büyük bir fark.ne fesat ve küçümseyici bir bakış açısı.yeniliklere daima açık olunmalı ve desteklenmelidir.ki alternatifler çoğalsın kullanıcı isteğine göre hareket edebilme imkanına sahip olabilsin.işte o yüzden bu işi severek yapan ve olaylara durumlara gayet güzel tarafından bakabilen ve güzel bir röportaj verebilen bu insanların destek görmesi gerekiyor.

@flexy "Asıl söylenmek istenen ( Her yerde çalıştırabileceğimiz bir şey olsun ki millet iyi sansın bol bol kullansın. " dediniz fakat aslında hem developerlar için hem de kullanıcılar için çok iyi.Küçümsenecek bir şey değil yani.." Developerlar için her platform için aynı mantıktaki uygulamayı yazmayacak. Kullanıcılar için alıştığı programa devam edecek. Yani Microsoft office web için yazılan bir şey olsaydı hem tabletler hem linux hem windowsta kullanılabilirdi. Fakat yok. Libre office var gene ama arkaplanı değiştirebiliyor...

@flexy süper yorum yapmışsın.(aslında burda sana şizofren demek istemiş olabilirmiyim)

firefox'u chrome'dan daha çok seviyorum.

Yaygınlaşmasını şiddetle bekliyoruz...

Bir işletim sistemini cazip kılan en büyük faktör arayüz (gui)'dir. Aynı çekirdek üzerine kurulu olmasına rağmen NextStep arayüzünü geliştiren Apple Linux'tan daha fazla tercih ediliyor. Bu cazibe uygulama dükkanı ile desteklenirse bir Linux dağıtımı olan Android örneği ile karşılaşırsınız. Bence Linux'un Gui'sini oluşursan Gtk kütüphanesini bu yönde geliştirmeli yada bir alternatif yaratmalı. Html5 yada java ile yazılan kodlar direkt işletim sistemi çekirdeği yardımı ile değil ayrıca bir yorumlayıcının aracılığı ile çalışabiliyorlar. Avantajı dezavantajından fazla olduğu için Firefox gibi şirketlerce kabul görmesi gâyet normal karşılanabilir. Ne diyelim Firefox Os'a başarılar :-)

boş, gereksiz ve yine boşa çabalanan bir oluşum. bunlarla vakit kaybedeceklerine kendi tarayıcılarının rezilliklerine kafa patlatsalar daha hayırlı olur. ayrıca yukarıda resimdeki o tipte nedir öyle ya şaka gibi....

@09 Oca 2014 15:33 ergenmisin sen

web işletim sistemi fikri çok zeekice bence uygulama sayısda sıkıntı da olmaz zamanla artık modern tarayıcılarda yapacamaycğnz şey yok hemen hemen ve zamanla herşey bulut sistemlere ve işletim sistemlerine dönecek açık kaynaklı firefox os ve chrome os(ilerde androidle chrome os birleştirilir uzak deil bekleyn ) da bu yarışta ipi göğüsleycek olanlar olacktr emin olun

chrome hatta ie bile kullanıyor olabilirsiniz ama bu firefoxu ve mozillayı kötüleyebileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü mozilla topluluğu yazılım dünyasının en iyimser ve karşılıksız çabalayan topluluklarından biridir. Umarım hedeflerine ulaşırlar ve bize hakettiğimiz özgürlüğü yaşatırlar.

Dünyanın en iyi insanları. "İyilik onların kodunda var."

Çıksın bir deneyelim. Bazen güzel fikirler uygulamada pekte istenen sonucu vermiyor.

firefox benim bir numaralı tarayıcımdır. firefox candır.

@12 Oca 2014 20:05 düşünsenize asphalt 8 512 mbt ramli telefonda yağ gibi akıyor

Adam Firefox'ta çalışa çalışa yüzü de "kızıl kurt" a benzemiş. Abi bu insanlar yazılım dünyasının en şerefli kodçuları. Öncelikleri insanlık ve insanlığa yatırım. Yazılımlarını kullanıp bol bol destek olalım. Korkacak bişeyiniz de yok hepsi açık kaynak. Alın isterseniz aksırıncaya tıksırıncaya kadar gözden geçirin. Sevgiler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir