Firefox OS'lu cepler 2013'de geliyor

Herkesin merakla beklediği Firefox işletim sisteminden gelen görüntüler haberimizde...

Firefox OS'lu cepler 2013'de geliyor

Firefox'u geliştiren Mozilla, mobil dünyaya yeni mobil işletim sistemi Firefox OS ile adım atmaya hazırlanıyor. Android gibi Linux tabanlı olan yeni mobil işletim sistemi, aynı zamanda Gecko'yu da temel alıyor ve Mozilla'ya göre rakiplerinden daha hafif ve hızlı.

Mozilla, Microsoft, Google ve Apple'ın milyarlarca dolar harcadığı dev ve zorlu bir piyasaya giriş yapıyor. Şirketin başarması gereken en önemli şeylerden bir tanesi, geliştiricilerin ilgisini platforma çekebilmek. Android'den daha "açık" olacağı iddia edilen Firefox OS, ilk olarak 2013'de Güney Amerika'da piyasaya sürülecek ve yakın gelecekte Avrupa'ya gelecek.

Mozilla'nın kıyasıya bir rekabetin olduğu mobil platform piyasasında işi zor olacak ve kendisini başarıya taşıyacak yaratıcı yollar bulması gerekecek. Bu konuda Mozilla'ya iyi şans dilerken, Firefox OS'un görüntülerini merak eden kullanıcılarımızı galerimize davet ediyoruz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

arayüz olarak hiç de fena değil.gayet stabil de görünüyor

umarım daha hızlı önyükleme olur başka bir beklentim yok

fayrfoks senin neyine işletim sistemi ya, ilk önce doğru düzgün stabil çalışan bir tarayıcı yap yahu....

androidin açık olduğunu hiç sanmıyorum, google firmasının hangi bilgileri kimlerle paylaştığını artık neredeyse herkes biliyor. Mozilla firması ise kesinlikle piyasadaki en güvenilir firma.

@20 Tem 2012 22:04 aynen. kullanıcılarının gizliliğini çok güzel koruyor bunu daha önce gördük. bir eklentisine şikayet gelmişti ama adamlar kaldırmadı o eklentiyi. kullanıcısını düşünen bir vakıf. sonuna kadar desteklerim. google ve microsofta zerre kadar güvenim yok.

bence çok hoş görünüyor. umarım en kısa sürede hayatımıza girer. en azından rekabet artar. denemek için sabırsızlanıyorum.

2013 'e kadar daha milyonlarca android ve ios satılacak o zamana kadar mozillanın şansı iyice azalacak.Ne kadar erken o kadar iyi.

bol şans mozilla

eh be firefox senin neyine işletim sistemi :=)

Beğendim ben.

biraz Windows phone biraz android birazda ios ortaya karışık olmuş

Android den daha açık olduğu gibi aptallık yapıp hantal ve güvenlik açığı dolu Java'yı kullanmıyor. Bu yüzden bilgisayarınızdaki gerçek Linux deneyimi telefonunuza taşınacak tabi kapitalizm uygun görürse.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir