Firefox OS'lu cepler bu tarihte çıkacak!

Firefox'lu cep telefonlarını Türkiye'de ne zaman görebileceğiz? Kötü haber içeride...

Firefox OS, bu sene 16 ülkede satışa sunuluyor!

Firefox OS'tan bir süredir haber alamıyorduk, ancak bu sessizlik CEO Gary Kovacs'ın yaptığı açıklamayla bozuldu. Kovacs, yeni mobil işletim sistemi hakkında en çok merak edilen soruyu, yani çıkış tarihini sonunda açıkladı: Firefox OS, Haziran ayında hizmete sunulacak.

İlk olarak Polonya, Venezuela, Portekiz, Brezilya ve İspanya'da satışa sunulacak Firefox OS'lu cepler, 2013'ün sonlarına doğru 11 ülkede daha ortaya çıkacak. Bu 11 ek ülke arasında da Türkiye'nin bulunmadığını söyleyelim. Mozilla'nın amacı, Firefox OS'u ilk olarak "Firefox'un güçlü olduğu gelişmekte olan pazarlar"da ve "dünyanın uç nokta cepler yoluyla izlenmediği bölgelerde" piyasaya sürmek.

Peki Türkiye gibi daha büyük piyasaların Firefox OS ile oynama şansı bulamayacağını mı gösteriyor? Kovacs, Firefox'lu cihazların 2014'ten önce ABD'de ortaya çıkmayacağını söylüyor. CEO, Avrupa'dan ve diğer ülkelerden ise bahsetmiyor. Dolayısıyla HTML5 tabanlı Firefox OS'lu cihazlar ülkemizde satışa sunulacak olsa bile, bunun 1 seneden önce olma ihtimali çok düşük.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Çok büyük bir kayıp olmasa gerek. Nedense öyle düşünüyorum en azından bize geldiğinde yabancı sitelerdeki yorumlara bakarak değerlendirme yapabiliriz. O zamana kadar belki mağzasıda büyümüş olur. :)

yoo beklemiyoruz ki bu ne alaka?...

Firefox os'un beklemeye değecek kadar bir özelliği yok. Ancak gene de rekabet açısından piyasada az da olsa tutunması bizim işimize gelir.

ios varken gerek yok

2014 e kim öle kim kala uçan telefon çıkar o zamana firefox os neymiş

HTML5! Harika olacak.

bu hantal ve karmaşık işletim sisteminin türkiyeye gelmeyeceği kadar güzel bir haber olabilir mi?

Uubuntu Mobile Çıkana Kadar Havası Olur Artık :P :)

Firefoxtan da bu saçmalık beklenirdi. ..

Symbian v2

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir