Firefox öyle bir şekilde bağış istiyor ki...

Firefox, kullanıcılardan bağış istemek için seçtiği yöntemle herkesi şaşırttı!

Mozilla'dan şaşırtan bağış isteği

Kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Mozilla'nın geliştirdiği Firefox tarayıcısı, internet dünyasının en önemli bileşenlerinden biri... Milyonlarca kullanıcıya sahip olan Firefox'un, Microsoft ve Google gibi dev teknoloji şirketlerinin tarayıcılarıyla yarıştığını da unutmamak gerek.

Ancak Mozilla, bu ağır geliştirme ve işletme maliyetlerini karşılayabilmek için sınırlı reklam imkanlarının yanında kullanıcılardan bağış da kabul ediyor. Firefox üzerinden başlatılan yeni bağış kampanyasında ise Mozilla'nın kullandığı ifadeler dikkat çekti.

"Eğer bu yazıyı okuyan herkes 3 dolar bağışlayacak olsa, bağış kampanyamız bir saat içinde son bulur," ifadesinin yer aldığı metin, internette alay konusu oldu. Mozilla'nın bir çeşit dilenciliğe başladığını, "pamuk eller cebe" benzeri ifadelerle para istediğini dile getiren kullanıcılar Mozilla'ya tepki gösterdiler. 

Kampanya'da kullanıcılardan 3,5 veya 10 dolarlık bağışlar yapmaları isteniyor. Kullanıcılar kredi kartı bilgilerini veya Paypal hesaplarını kullanarak bağış yapabiliyorlar.

Twitter'da bir kullanıcının "Daha geçen gün Yahoo'dan yüz milyonlarca dolar almadınız mı, neden hala bizim paramıza ihtiyaç duyuyorsunuz?" sorusu üzerineyse resmi Mozilla hesabından, "Gerçekten önemli olmasa istemezdik" gibi çok ilginç bir cevap geldi.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

nasılsa kâr amacı gütmüyor microsofta versinler direk

Wikipedia'da var aynısı, dilencilikten çok ne kadar çok kişinin kullandığını ve herkesin az bir paraya bu projeye destek olabileceğini söylüyor.

nerde bedava orda ben arkadaş :D

önemli dedikleri umarım iflas değildir.

Wikipedidede var bu kötü birşey değil

"Gerçekten önemli olmasa istemezdik" bu nasıl bir açıklamadır ya :D

ff candır para olayını yakında bitirirler

Firefox fanatikleri haydi destekleyin tarayıcınızı. Adamların paraya ihtiyacı var.

Google gibi hainlik yapıp bilgileri başka yerlere satmıyorlar en azıdan

Dilencilik ne alaka ya ? Bu nasıl bir nefret. Her open source ürün, bağış ile desteklenir. Şimdiye kadar başka kaynaklardan beslendiği için, kaynaklarda düzensizlik olunca elbetteki Donate devreye girer. Çünkü, Fİrefox, Google Chrome gibi kullanıcılarının her bilgisini üreticisine çalan bir program değildir. Ben, Yahoo arama motoru ayarlı Firefox kullanıyorum ve kullanmaya devam edeceğim...

3$ helâl olsun sana mozilla sen olmasaydın biz ne yapardık :-$

Olabilir de. Yaptıkları aciklama esas facia olmuş. "Gerçekten önemli olmasa istemezdik" cok gülünç bir açıklama :D

artık iyice gözümden düştün mozilla. hadi allah versin başka kapıya...

@22 Ara 2014 20:26 tamam gidiyoruz :)

Firefox açık kaynak kodlu bir tarayıcı gelir kaynagıda yok facebook girip gezmek için kullanmayın zaten yazık olur.

yıllardır kullanmasını iyi biliyorsunuz. iş paraya gelince böyle kem küm edecekseniz haydi chrome'a yallayın.

firefox u savunanlardanim her zaman fakat bir vakifin daha seffaf cevap vermesini beklerdim

ne alaka? oradaki insanlar bedavaya çalışmıyor hayatlarını sürdürebilmek için paraya ihtiyaçları var çok kolay görünüyor galiba size

Firefox kullanmıyorum hatta bu tarayıcıdan hiç ümidimde yok ancak yaptıkları işte de bir yanlışlık göremiyorum. Madem bu şirket bağışlarla yürüyor, firefox kullanıcılarının bunu çoktan kanıksamış olmaları lazımdı. Veren verir, vermeyen neye itiraz ediyor anlamıyorum. Sonuçta kimseden zorla para almıyorlar. Sen tarayıcını kullanmaya bak kardeşim. Ümüğüne çökmüyorlarya. hem biraz vefalı olun, çok sevdiğiniz tarayıcı zor günlerden geçerken bağışta bulunmasanız bile haksız itirazlanız ile adamları utandırmayın.

Maxthon'un gözünü seveyim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir