Firefox: Rekabetinin getirdiği son yenilik...

Rekabet daha kullanışlı özellikleri getiriyor: İşte Firefox'un yeni sekme planları...

  • Ümit Öncel
Firefox: Rekabetinin getirdiği son yenilik...
Firefox 3.5 ile hayatımıza girecek olan yeni sekme yaklaşımını görmek için yukarıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Her farklı web sitesini tarayıcının yeni bir penceresinde açmak artık tarih oldu, çünkü günümüzde tüm tarayıcılar sekmelere geçiş yaptı. Bu konuda en büyük yenilikleri sunanlar ise Google'ın çiçeği burnunda tarayıcısı Chrome ve Apple'ın Safari'si. Fakat Firefox da, artık kullanıcılar açısından olmazsa olmaz seviyesinde bir önem kazanmış olan sekmeleri daha etkili kullanmanın yollarını aramaya devam ediyor.

Bu arayış Firefox'un tasarım gurusu Aza Raskin'in çalışmaları sonucunda gerçekleşti. Raskin, Firefox 3.5 ile birlikte yaygın olarak kullanıma başlayacak yeni sekme yapısını, blog'unda tanıttı. Chrome'da yeni açılan sekmede gösterilen, kullanıcıların en sık ziyaret ettikleri sayfaların küçük ekran görüntülerinden etkilendiği açıkça anlaşılan Raskin, bu küçük ekran görüntülerini tüm sayfayı kaplayacak şekilde kullanmak yerine, daha kibar bir tasarım yaklaşımı ile sağ tarafta dizmeyi uygun görmüş.

Tabi ki Firefox'un sekmelerinin özellikleri bununla sınırlı değil. En dikkat çeken işlevsel özelliği ise fare yardımıyla açık olan bir sekmedeki metnin bir bölümünü seçip, yeni bir sekme açarsanız, seçili bölümün otomatik olarak var sayılan arama motorunuzda aranabiliyor olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

Internet Explorer 7 ve Firefox kullanan fakat sekme özelliğinden bihaber o kadar çok kişi tanıyorum ki...

resimlere baktım süper görünüyor yeni sekme http://www.azarask.in/blog/

Opera bütün bu özellikleri zaten 1 yılı aşkın süredir kullanıyor. bu anlatılan özelliklerin hiçbiri yeni değil.

Bir kere Operada oluo hala FF de olmayan Yapistir ve Git'i koymadi bu bir.
Google aramasi yeni sekme acinca degismiyor bu 2.
Hala FF'in acamadigi sayfalar var 3
Kac defadir windows7 de cakiliyor buda 4.
Bu arada emailsiz feedbacklarin hicbirine bakmiyor mozilla.
O yuzden artik hata raporlamiyorum ( Mecburmuyum ben email vermeye? )

Firefoxun sekme konusundaki bir eksisi de sağ tıklayıp "yeni sekme aç" komutunun olması. Halbuki chrome ya da safarideki gibi bir + işareti olsa kolay yoldan ona tıklarız bu bize zaman da kazandırır.

Ben bir Firefox kullanıcısıyım. Ama dürüstlükle söylemek gerekirse; Opera'daki özellikller, diğer tarayıcılara 1 yıl sonra yansıyor ve diğer tarayıcılar da "yenilik" yaptıklarını sanıyorlar...

Firefox Family :)
ama son siralar takiliyor:)
ginede firefoxx!

Firefoxun sekme konusundaki bir eksisi de sağ tıklayıp "yeni sekme aç" komutunun olması. Halbuki chrome ya da safarideki gibi bir + işareti olsa kolay yoldan ona tıklarız bu bize zaman da kazandırır.
-------------------------------------------------------------------
birşey bilmiyorsan sus da biliyor sansınlar...firefoxta sekme çubuğuna fare ile çift tıklama yeni sekme açar...beceremezsen ctrl+t kısa yolu var...olmazsa basit bir eklentiyle beraber bir sürü şey+yeni sekme butonu da var...operanla mutlu mesut günler sana...

"H@ckerCesur"
"Firefoxun sekme konusundaki bir eksisi de sağ tıklayıp "yeni sekme aç" komutunun olması. Halbuki chrome ya da safarideki gibi bir + işareti olsa kolay yoldan ona tıklarız bu bize zaman da kazandırır."

o dediğini firefoxtada yapabilirsin yenile, dur vb. olan bölgeye sağ tıkla özelleştir de çıkan sayfadaki simgeleri sürükleyip istediğin yere koyabilirsin. o sayfanın içinde yeni sekme tuşundan tut, yeni pencere, kes, kopyala, esnek boşluk isteğidin gibi düzenleyebilrsin. ister Google çubuğunu sürükleyip kaldır ister google çubuğuyla konum çubuğunun yerini değiştir

"Firefoxun sekme konusundaki bir eksisi de sağ tıklayıp "yeni sekme aç" komutunun olması. Halbuki chrome ya da safarideki gibi bir + işareti olsa kolay yoldan ona tıklarız bu bize zaman da kazandırır."

Zaten var? Mebü çubuğu sağ tık, customize/özelleştir??

bir de yapıştır ve git olsa çok güzel olacak da.....

Firefox'ta "şunu yapamam" demesin kimse.

bunlar nasıl yorumlar ya operacılar safariciler ie'ciler diye herkes bölünmüş. ben sarışın seviyorsam tüm esmerler çirkin diyemem. yorum yapanlardan biri çıksında birinin diğerinden ne tür bir farkı var anlatsın!!! biri kırmızı elmaysa diğeri yeşil elma. tek fark kulanıcı alışkanlığı ve kullanım kolaylığıdır ki bu alışkanlıkla alakalı bişey.şekilde tercih sebebi olabilir. Evet; hepsi bu kadar!!! Güvenlik diyorsun; bankan varda sistem mi kuruyorsun arkadaşım?? yok sekme işareti varmış yokmuş yok şöyleymiş böyleymiş,herkes kendini tarayıcı profesörü zannediyor. ben firefox 1.0 dan beri kullanan biriyim. bu saatten sonra kralı gelse ne opera ne safari ne başkasını kullanırım, elim gözüm alışmış bir kere. Çoğu insan içinde bu böyledir.3.5 sürümünü heyecanla ve sabırsızlıkla bekliyorum. eminim şimdikinden çok daha güzel olacak. Ahkam kesip ukalalık yapanlar artık sussun!! ie ye uyuzum, operaya birtürlü ısınamadım , chrome idare eder, firefox PERFECT varmı bir itirazın?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play