Firefox Safari'ye fena taktı!

Windows 7'nin tartışılan tarayıcı seçim ekranına laf etme sırası Firefox'ta. Ama nedeni çok farklı!

  • Ali Güngör
Bu kavga bitmiyor!
Opera'dan itiraz, Mozilla!'dan itiraz...

Microsoft'un Avrupa Komisyonu'nu ikna etmek için bulduğu seçim ekranı formülü onaylandı. Bununla birlikte Mozilla itiraz ediyor.

Firefox tasarımcılarında Jenny Boriss, blogunda Avrupa Komisyonu'nun kararını adil bulmadığını uzun uzun anlattı. Biz kısaca özetlersek Mozilla'nın itiraz etmesinin sebebi ise alfabetik sıralama yüzünden Apple'ın Safari internet tarayıcının ilk sırada yer alacak olması.

Microsoft ilk başta seçim ekranında yer almasını önerdiği tarayıcıların, pazar payına göre sıralanmasını teklif etmişti. Bu durumda ilk sırada Internet Explorer yer alıyordu. Bu reddedildi ve alfabetik dizilim kararı alındı. Bu dizilimde tarayıcının değil, tarayıcıyı geliştiren firmanın ismi başta yer alıyor ve böylelikle Apple ilk sırayı kapmış oluyor.

Yeni sıralama Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox ve Opera şeklinde oluyor. Boriss de bu yeni sıralama yüzünden kullanıcıların ya ilk başta yer alan seçeneği ya da tanıdık olduğu için Explorer'ı seçeceğini söylüyor. Soldan sağa okunan ülkelerin tümünde bu bir avantaj

Peki nasıl sıralanmalı?

Avrupa Komisyonu değiştirebilir, ancak değiştirir mi? İşte orası şüpheli

Boriss'e göre bu sıralamanın meydana getirdiği sorunlardan birisi de Safari'nin en az paya sahip tarayıcı olması sebebiyle, yeterince gelişmiş ve rekabetçi bir tarayıcı olmaması. Kullanıcıların yararına olmadığını, Safari'nin sadece Apple kullanıcıları için iyi olabileceğini belirten Boriss, farklı bir öneri getiriyor.

Tarayıcıların Internet Explorer'ı istisna bırakacak şekilde sıralanmasını isteyen Boriss'in fikri, tahmin edeceğiniz gibi piyasada ikinci olan Firefox'u başa taşıyor. Boriss'e göre bir kullanıcı sadece logosuna ve iki satır yazıya bakarak kendisine en uygun tarayıcıyı seçemez. Bu yüzden tarayıcı popülerliğine bakarak seçim yapmak gerçekten sanıldığı gibi kötü bir yöntem değil.

Bir başka yöntem ise ilk 5'i rastgele sıralamak. Her seçim ekranı rastgele olarak sıralama yaparsa eşitlik sağlanabilir. Elbette Mozilla'nın serzenişinin Windows 7'nin çıkışına günler kala bir şeyleri değiştirmesi zor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Mozilla nedir bu hareketlerinin nedeni, en sonda da olsan en başta da olsan seni seçeceğim.

Mozilla da Opera gibi komik duruma düşmeye başladı.

forever mozilla..opera bazı sitelerle sorunlu..yıllardır firefox kullanıyorum tek sorun yaşamadım..chipe selam firefoxa devam:)

Arkadaşlar adam bence çok haklı biraz tarayıcılar ile haşır neşir olanlar neyi istediklerini bilir , ancak ilk defa pc ile tanışan biri doğal olarak gördüğü ilk tarayıcıya atlayacaktır... popülariteye göre dizilmesi daha mantıklı bence de... Mesela ben yıllar yılı ff kullandım hatta şu an ff 3.6 beta 1 kurulu ancak hızdan dolayı chrome 4 kullanıyorum. gerçi ff 3.6 da hız olarak chromu yakalamak üzere bilginize... Ve çok şık olmuş ff 3.6 beta1.....

Hasta bunlar yahu neye takacaklarını şaşırmışlar :) Bence rastgele yerleştirsinler sayfaya devamlıda yer değiştirsinler :D

bencede random olmalı bu haksızlık

rastgele seçim yapılması daha mantıklı. hiç bilgisayar kullanmamış birisi en soldakini seçecektir. apple a yaradı bu iş... safari bu şekilde popüler olursa hiç kimse şaşırmasın. popülerliği yakalayıncada bir yolunu bulup kullanıcılardan para koparmayıda başarır apple :)

Popülarite sıralaması bence en güzeli olurdu

Yorumlara bakıyorumda sanki firefox pis tilksinin WINDOWS yada MICROSOFT üzerinde hakkı varmış gibi... olurmu kardeşim, acaba hanginiz rakibiniz yada sevmediğiniz birinin reklamını kendi emeklerinin içine koyar?

Acaba kaç kişi sevmediği kimselerin fotoğrafını cüzdanında taşıyor?
eğer kendiniz için düşünmediğiniz veya kabullenemeyeceğiniz bir fikri başkaları için şöyle olsun - böyle olsun demeyin...!!!

kim kimin yaptığı programın içine karışıyor ne hakkı var yaw...!!!

Acaba Facebook Microsoft' a dava açıyormu MSN ye benide ekle diye varmı böyle bir mafyacılık, mikropluk?

ozaman önüne gelen cart curt etsin bu ne yaaaa...!!!

INTEL PC VE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

okuma kültürü olamayan bir çok yeni yetme bilgisayar kullanıcısı bu sayfayı bile dikkate almayacaktır ve hemen kapatacaktır. Çoğu bilinçsiz kullanıcı önüne gelen uyarıyı dikkate almayarak hemen sağ üstteki kırmızı çarpıya tıklıyor:) tesadüfen safariyi yükleyenin sayısı çok olacaktır. Rasgele iyi bir fikir fakat 1 kere açılacak sayfada rasgelenin bir mantığı kalmıyor. atıyorum rasgele sayfada ilk tıklama ilk sırada opera çıktı kullanıcı onu yükler. rasgele olmasının mantığı rasgele tarayıcı kurmayla aynı. bence işletim sisteminin üreticisi olarak ilk sırada ie8 olmalı. isim sırası ise ilerde isim sırasına uygun girişimleri ortaya çıkarabilir. örneğin AB-OPERA:) AA Firefox:) 01 ADANA:)

Sanıldığının aksine çok ciddi bir pazara sahip olan tarayıcı pazarında haksız rekabeti önlemek için ciddi bir komisyon kurulması gerekiyor.

Zaten işin içerisinde bir şekilde olan kullanıcılar neyin başta sonda veya neyin işletim sistemi ile beraber bundle olarak gelip gelmemesi de sorun yaratacak bir şey değil. İsteyen istediğini öncelikleri ve istekleri doğrultusunda indirip kuruyor ve kullanıyor.

Bir diğer sorun da neredeyse pek fazla şey bilmeyen ancak çevresindekilerden yardım alan grup ki bunlar da cihazı konfrige eden kişinin ayarlarını kullanacaklar.

Ancak en muallakta kalan kitle neredeyse hiç bir şey bilmeden kendi bilgisayarını kendisi keşfetmeye meraklı grup tarafından yaşanacak. Onların da yüzdeleri çok fazla olmayacağı için bence aslında kopartılan fırtına çok ta fazla olmaması gerekiyor.

En mantıklısı dizilim için kura çekmek. Randominize kurulumunda sorunları olabilir. Nihayetinde Microsoft kendi ürünü için cinlikler düşünebilir.

Şans küresinin içerisinden çıkan sıralama uyarınca şeklinde olsaydı bu işler hiç kimsenin ağızını açıp bir şekilde alınan kararların dayanaklarını çürütmek için efor harcamasına mahal vermezdi. Çünkü alacağınız her karara göstereceğiniz dayanakta bir diğerine haksızlık etmiş olacaksınız.

Diğer türlü ise kendi şansları belirleyici olacaktı.

agla mozilla agla kiz cocuklari gibi.
Opera ile beraber cok mesut olursunuz siz.
Odlekler.

Popülarite en iyisi benim görüşüme göre. Bu şekilde kullanıcı tarayıcıların kullanım oranına göre bir tercih yapar.

ya kım ne derse desin isterse en sona taşısınlar firefoxu ben yine firefoxu seçeceğim...

Firefox'a ne yaparsan yap beğendiremiyorsun. Opera ile ikisi sırf çamur. Kardeşim bilincli kullanıcı neyi seçeceğini gayet iyi biliyor.. Neyin tantanasını yapıyorlar anlamıyorum. Nasıl bir çözüm olacak peki, o olmaz bu olmaz. Firefox u ilk sıraya koyunca mı sesinizi keseceksiniz? Alfabetik sıraya göre dizmişler işte

Firefox boş yere ağlıyor. İsteyen istediğini seçecek. Safari ilk sırada diye Safari seçilecek diye birşey yok. Bak mesela, Windows 7 kullanmayacağım ama kullansaydım Chrome secerdim. Firefox arkadaşın da dediği gibi çamur

Opera' nın itirazlarına zaten alıştık ama Mozilla' dan beklemezdim bunu doğrusu. Ulen sonuçta sadece Avrupada geçerli ve bu karar olmasaydı tarayıcı seçim ekranı bile olmayacaktı. Fırsat bu fırsattır diye böyle yüklenmeleri hakkaten hiç hoş değil.

Ben Firefox' u kullanıyorum ve de memnunum.

firefox forever :)

Hiç bilgisayar kullanmamış birisine neden bu kadar takılıyorsunuz anlamıyorum.Zaten kendisi için en iyisini seçmesi için belli bir deneme yanılma süresi geçirmesi,deneyim kazanması gerekiyor.
Size kalırsa AB en iyi tarayıcıyı seçsin Windowsla o yüklü gelsin(!)Mansat bilgisayara yabancı olanlar sorunlu tarayıcı kullanmasın halk kazansın.

Bazı yorumlara bakınca futbol takımı tutarcasına tarayıcı tutanlar azımsanmayacak kadar çok. Oniki yıldır PC kullanırım IE den başlayıp Netscape,Mozilla,Safari kullandım ve en sonunda da Chrome u da denedim.Sonuçta ilk göz ağrım IE ve Mozillanın ikisinin de kurulu kalmasına karar verdim.Bırakalım , internete ilk başlayanlar olsun,az deneyimli ya da çok deneyimli, deneyip yanılarak kendileri neyi kullanacaklarına kendileri karar versin..Emin olalım ki her PC kullanan kendi beklentilerine en çok uyanı deneyerek ve okuyarak bulacaktır.Allahaşkına patronlarının arasındaki kavgadan bize ne .Bir de en komiğime giden şey tarayıcıların en hızlıları hangileriymiş konusunda olanları.Öyle arkadaşlar var ki vallahi pes..ne gözleri varmış...Tanrı nazardan korusun...yok bilmem hangi tarayıcı, şundan şu kadar, bundan da bu kadar MİLİSANİYE daha hızlı diye ahkam kesiyorlar.Nasıl da hassas gözlere sahiplermiş hayret etmemek mümkün değil.Acaba bu karara varırlarken o anda iletişim hatlarından dolayı bu farklar meydana gelebilir mi gelemez mi dikkate alan var mı yok mu.Ya da bir yerlerde okumuş onu satıyor. At babam at.Aynı çigzide duran bir Rolls Royce ile bir Ferrari, ya da ne bileyim ben bir BMW olsun Mercedes olsun.Aynı anda tümü gaza bassalar hepsi de aynı hıza sahip olabilirler mi.Elbette ki bazıları arkada kalacaktır.Peki arkada kalanlar nedir.İşe yaramazlar mı...???
Onlara tüü kaka mı...Tarayıcılarda da ne kadar çok reklam yaparsan yap kullanıcılar asla ama asla enayi değillerdir.Arada yanılanlar olabilirler ama kısa zamanda kendileri için en doğru olana yönelirler.Herkese saygılar.

hayatımda böyle saçma bişey duymadım. tarayıcı seçim ekranıymışş pehh. avrupanın böle saçma uygulamalarına deli oluyorum. windowsun yaratıcısı microsoftun başka tarayıcılarının reklamını yapması gerekliliği kadar saçma bişey yok. adamlar kendi ürününde kendi tarayıcısını kullancak suç mu? kime ne bundan. zaten bilinçli bir kullanıcıysam arar bulurum istediğim tarayıcıyı. bir de sıralama kavgası yapılıyor anlayamıyorum. ben de bundan böle linux sürümlerinde ve mac os de de böle bir uygulama yapılmasını istiyorum. istediğim tarayıcıyı yüklerken seçmek istiyorum. safariyi kullanmaya mecbur muyum? kimsenin fanboyluğunu yapmıyorum hatta şu an bu yazıları chrome da yazıyorum. ancak böle saçma bir uygulama beni deli ediyor...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play