Firefox'ta köklü değişiklikler yapılacak

Firefox rakiplerinin izinden gitmeye karar verdi: İşte Mozilla'nın geleceği dair yeni kararları...

  • Halil Mollaoğlu
Firefox: Birden çok CPU'ya destek planları
Firefox: Tarayıcı gelecekte birden çok işlemci (çekirdek) desteği sunacak.

Mozilla vakfı Firefox tarayıcısına çoklu işlemci erişimi sağlayacak bir proje başlattı. Böylece tarayıcının hız ve istikrar konusunda rakipleri Google Chrome ve Internet Explorer 8 ile arayı kapatması bekleniyor, zira rakipleri bu özelliği zaten destekliyor.

Birden çok işlemci desteği hem performansı yükseltecek hem de program istikrarını arttıracak. Geliştiricilerin tanıtımına göre yazılım çoklu-işlemci (çekirdek) desteği ile örneğin bir işlemcide arabirimin, bir diğerinde ise web sayfası içeriğinin işlenmesini sağlayabilir.

Ayrıca Firefox bunun sonucunda aynı Chrome'daki gibi bir çökme-güvenliği mekanizmasına da destek verebilir. Her bir sekmenin ayrı işlem olarak çalışması (sekme izolasyonu) sayesinde o an yanıt vermeyen sekme yüzünden tüm tarayıcının çökmesine gerek kalmayacak. Üzerinde çalışılan verileri kaybetme pahasına yapılmak zorunda olan bir yeniden başlatma süreci de ortadan kaldırılabilir.

Geliştirme planı çoklu-işlemci-Firefox'a giden yolda ufak ama emin adımlar atılmasını ön görüyor. Geliştiricilerin planlarına göre ilk beta testi 2010'dan önce gerçekleşmeyecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Chrome un hizasına girmek için can atmaya başladınız demek :)

firefox kullanıcısıyım ... bu aralar arkın pc ni kullanıyorum 1.7Ghz p4 işlemci var. firefox videolerı kasıyor videoları explorer da izliyorum. Çift çekirdekde yok ama durum bu biraz iyileştirme gerekiyor.

geç bile kaldılar..

2010 çok geç , benim bilgisayarımda özellikle son zamanlarda firefox çok fazla çokmeye başladı (silip başdan yüklememe rağmen!)

cidden bunuda yaparsa firefox çok iyi olur ayrı sekmeyi geçtim ayrı pencere açtığımızda da bir tane firefox.exe çalışıyor. biri gittimi hepsi gidiyor.

bende bir sürü çökmeye şahit oluyordum. firefox eklentilerini kaldırınca sorun kalmadı.

Eğer FLV videoların yavaş çalışmasından bahsediyorsan, bu Adobe'dan kaynaklanıyor. Flash plug-in'i Explorer dışında diğer tarayıcılarda %100 doğru çalışamıyor. 10 sürümü ile biraz düzelttiler ama, bence hala yeterli değil.

sorun : virüs programlarının Fox ve ( IE ) a ---eklenti-- olarak girmesinden kaynaklanıyor...virüs programlarının browserlara eklenmemesi gerekiyor..en üstteki mavi explorer çubuğunun kapatılması gerekiyor..frekansları bozuyor. browser ların hepsinin teknolojileri eski..silikon vadisindekiler moron. biz daha iyisini yaparız.

3 yıldır Firefox kullanıcısıyım. Ben çok iyi bir tarayıcı ama tabii ki daha iyisi yapılabilir. En büyük sorun bence; çok geç açılması. Sayfa arası geçişler hızlı bu iyi yanı. Bunun dışında bazen nedendir hata verio kapanıyor. Hata verdiğinde de bazen bilgisayarı tekrar başlatmak gerekiyor yazıyor. Sinir bozucu bunlar. Onun dışında Mozilla biraz daha modern bi görünüm versin yha Firefox'a. Güncelleme derdinden kurtardılar bizi otomatik güncelleme var bu da iyi yanı.

Firefox 3 Out. FF2 Sürümünü terk ettiğimden beri çökme habercisiyle hergün muhabbet ediyorum (: Ya FF4 Gelsin yada Kaldırın şu 3^ü

çoklu-işlemci (çekirdek) desteği ile örneğin bir işlemcide arabirimin, bir diğerinde ise web sayfası içeriğinin işlenmesini sağlayabilir.

Bunu yapmak için:

SetThreadAffini***( threadNeyseO, ÇekirdekNumarası );
İstenilen çekirdekteki işlemi yap. (0-gui thread);
SetThreadAffini***( threadNeyseO, ÇekirdekNumarası );
İstenilen çekirdekteki işlemi yap. (1-html işleme thread)

güzel ama çok kompleks olabilir. Bu konudaki yorumlarınızıda yazarsanız daha iyi olur kanımca(IMHO).

Hattan düşmemeye kararlılar ancak IE6 hala hepsinden çok çok daha hızlı ve Temporary Internet File kısmını en büyük boyutta ayarlayabiliyorum. 15GB gibi...

15GB sadece internet adressleri için......

Sen de yorum yaz