Firefox'tan yeni bomba!

Internet Explorer 9 bombasından sonra sıra Firefox'ta: İşte yeni Firefox ve çok iddialı açıklamalar.

  • Ali Güngör
Firefox'un yeni bombası!
Mozilla da çalışmalarını ortaya çıkardı

Microsoft'un geçtiğimiz hafta sergilediği etkileyici Internet Explorer 9 test sonuçları rekabeti iyice körükledi. Şimdi de Mozilla'nın yeni çalışmaları ortaya çıktı.

İki internet tarayıcı da sayfaları donanım hızlandırma ile daha hızlı ekrana getirmeyi hedefliyor. Direct2D ve DirectWrite ile ekran kartlarının gücünden faydalanan tarayıcılar, hız olarak büyük bir atlama yapıyor. Bu teknolojiler Windows 7'nin içerisinde geliyor. Aynı teknolojilerden Windows Vista da yararlanabilirken Windows XP üzerinde bir çalışma yok.

Microsoft'un gösterisi üzerine Mozilla'dan Chris Blizzard "İlginç, biz de Firefox için Direct2D desteği geliştiriyoruz. İddiaya girerim ki biz daha erken bitireceğiz" dedi.

İşte Mozilla Firefox'un yeni hızı

Mozilla da yeni çalışmalarının performans tablosunu sergiledi ve Facebook, Google, Twitter gibi sitelerin sayfalarını Direct2D ile yarı sürede ekrana getirdi.

İşte yazılardaki fark

Bu donanım hızlandırma teknolojisi sayesinde online harita ve hizmetler çok hızlı çiziliyor.

İmleç hareketleri takılma olmadan ve çok iyi bir tepki süresiyle görülüyor, etkileşim gayet hızlı oluyor. Metin daha temiz görünüyor ve boyut değiştirildiğinde de iyi görünmeye devam ediyor. Bu görsel, Microsoft'un çalışmasından ancak Firefox'ta da aynı teknoloji kullanılacak.

Yepyeni bir internetin görüntüsü

SVG kullanan sayfalar hareket ettirilebilir ve yeniden boyutlandırılabilir grafiklere sahipler. Bu sayfaların yüklenme hızı da 11 milisaniyeden 4 milisaniyeye düşürüldü.

Ne zaman çıkacak?

Firefox her sürümde kendini geliştiriyor

İddialı sözlerin arkasında ise Mozilla programcısı Bas Schouten'in yeni sergilediği Direct2D ve DirectWrite kullanan prototip çalışmalar var. Yine de Chris Blizzard'ın sözleri biraz erken olabilir. Zira Mozilla yakın zamanda çıkacak olan 3.7 gibi bir sürüme bu özelliğin dahil edilmeyeceğini söyledi.

Microsoft bu gelişme üzerine yeni bir yorum yapmadı. Microsoft'un resmi blogunda yer alan bilgilere göre, Microsoft Internet Explorer geliştirme sürecinin erken safhalarında olduklarını ve geliştiricileri bilgilendirmeye devam edeceklerini belirtti.

Yarış çoktan başladı, Windows 7'nin başarısı üzerine Microsoft Internet Explorer'a odaklandı ve elbette bütün rakiplerini geride bırakmayı amaçlıyor. Son zamanlarda Firefox, Chrome ve Opera'nın yeni sürümleri birbiri ardına gelmiş, betalar ortaya çıkmış ve büyük bir yol alınmıştı. Buna karşın IE 6 dünyanın en yaygın kullanılan internet tarayıcısı olmayı sürdürdü. Bu popülarite azalsa da Internet Explorer hala dünyanın en yaygın kullanılan internet tarayıcısı.

Rakiplerden Google Chrome ne yapacak?

Chrome da boş durmuyor ama hız avantajını hızlı davranmazsa kaybedecek

Bu durum Google'ın da dikkatini çekti ve Google Chrome programcısı Peter Kasting, konunun motive edici olduğunu belirtti.

Kasting "Eğer render süresini kısaltabilirsek, tarayıcı kullanırken daha akıcı bir tecrübe ortaya çıkacak" dedi.

Chrome'da DirectWrite desteğinin Ekim ayında ortaya çıktığına dikkati çekti. Ancak Chrome'un yalıtılmış sekmeler prensibi yüzünden düzgün çalışmayabiliyor. Chrome'un da bu alana ağırlık vermesi bekleniyor.

Sonuçta bütün internet tarayıcılar Windows üzerinde Direct2D ve DirectWrite isimli Microsoft teknolojileri ile interneti daha hızlı hale getirecek. Mac ve Linux'ta ise alternatif grafik API'ler kullanılacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Tam bir Chrome çakması olmuş kendileri :) Chrome'da ki kaliteyi örnek almışlar.

hiçbirşey deyişmez o nekadar hızlı olursa olsun ie9 veya ff veya başkası tr de birşey deyişmez çünki int yavaş hatımız zırtbırt kesiliyor ping yüksek altyapı berbat yurtdışı çıkışları zayıf daha sayıyımmı ha birde bu özeliklerde faiş fiyat cuk oturuyor.

4. sayfadaki firefox görüntüsü elde etmek için hangi temayı yüklemek gerekiyor?

İnternette gezmek için ekran kartı terfisi yapacaz galiba artık :D

biraz fanteziye kaçmış sanki. google.com 8 ms yerine 4 ms de açılması son kullanıcı açısından pek de önemli bir fark yaratmaz bence.

4. sayfadaki firefox görüntüsü elde etmek için hangi temayı yüklemek gerekiyor?
__________

sanırım personas kullanarak arkaplan seçilmiş

bombamı firefoxmu pehh elinde patlar o bomba onların
gene sürüm numarası yükselir başka bişey olmaz..

opera gerisi hikaye

IE8'in çoğu makinede problem çıkartmasının nedenlerinden biridir. Özellikle test edilmiştir. Ekran kartınız bütünleşik ve çok eski model ise IE8'in problem çıkarması olasıdır, özellikle eklentili çalıştırıyorsanız.

Arıca bu hızların, son kullanıcıya kalan bant genişliğine, sistem güvenlik yazılımlarının hızınada bağlı olduğuna dikkat edelim.

En büyük Mozilla

ie ye hiçbiri yetişemiyor malesef chorme yüklüyorum bozuluyor mozilla yüklüyorum sürekli eklenti istiyor ie8 kur ve keyfini çıkar

mozilla en iisidir kim ne derse desin!!

ieden başkası yalan:)

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
Tam bir Chrome çakması olmuş kendileri :) Chrome'da ki kaliteyi örnek almışlar.
-----------------------------------------------------------------------------------
Chrome FF gibi açık kaynaklıdır ve Chrome geliştiricilerinin birçoğu zaten önceden FF'ye destek veriyordu bugünde FF4'te kullanılacak apilerden birçoğu Chrome ekibinden paylaşılıyor. :) Açıkkaynak bu anlamadın sen tabii IE gibi eklenti yapamayan ezik gibi kalırsın ona bakarsak SAFARI ACID 3 testinde tüm tarayıcıları eziyor ama OPERA'nın sadece %0,8 önünde pazarda FF pazar payı olan %30'u aşar FF4.0 ile %50'ye yaklaşır HTML 5 desteğide gelecek FF4 ile ama IE9 desteklemeyecek :)

bence de en iyisi firefox..yeterince hızlı.ayrıca uyumsuzluk problemini de bir explorer motoru eklentisiyle hallediyorsunuz.aynı sayfayı firefox üzerinden explorer motorunu kullanarak da açabilirsiniz.

ben IE8 yerine genelde Firefox kullanıyorum.ama büyük konuşmamak lazım IE9 bir çıksın bakalım...

rekabetin olması biz kullanıcılar için çok iyi bir durumdur fakat birde güvenlik acıkları az olsa çok daha ii olur...

Yıllar yılı , yıllarrrr yılıııı i.explorer 4 ün ötesine geçemediğimiz günler düşünülürse ben Firefox a her zaman destek vermeye hazırım.Hız yenilikler esneklik kullanım kolaylığı hep firefox ile geldi.
Eh internet explorer da mecbur kaldıda bişiler yaptı.Rekabet nelere kadir.

Yıllardır firefox kullanıcısıydım. Son zamanlarda Chrome un hızı ve güvenliği sebebiyle, açılış hızı v.b durumlardan dolayı chrome kullanmaya başladım. Ancak windows 7 ye geçince, chrome un yavaşladığını firefox un hızlandığını söyleyebilirim. Açılış zamanlarında falan bir değişiklik yok ancak, chip.com.tr de gezerken firefox çok daha az işlemci kullanıyor. Ram problem değil zaten. Yine firefox a döndüm anlayacağınız. Benim için İE hiç bir zaman bir alternatif olmadı. Bir yanda Opera yı oturum kaydetme vb eşsiz özellikleri sebebiyle kullanmaya devam ediyorum.

Internet tarayıcılarının lideri Opera, iyi taklitçisi FireFox, kötü taklitçisi ise Internet Explorer'dır. Chrome ise güçlü bir javascript kütüphanesi barındırmaktan öteye gidememiştir şimdiye kadar.

dün 02:01 de ki yoruma, yorum yazan chip editoru merak etme senin kadar biliyoruz biz neyin olduğunu... Arayüzü Chrome çakmasıdır diyorsak o.

CHIP Online'ın notu:
O yorumun altındaki kısım CHIP'e veya bir editöre ait değildir, ait olduğuna dair bir ibare de yoktur.

Chip online'ye... Benim yoruma bir başkası cevap olarak yorum yazabilir mi??? bu sadece editorun yetkisi değil mi? Ben bir başkasının yorumuna müdehale edip altına yorum yazabilirmiyim??? Yapmayın Allah aşkına...

CHIP Online'ın notu:
Yorumunuza alıntı yapılarak cevap yazıldığı için böyle bir yanılgıya düşmüşsünüz, 1. sayfada kendi yorumunuzu görebilirsiniz. Yorumunuza müdahale edilmemiştir, başka bir anonim kullanıcı alıntılayıp çizgi çekmiş, cevap yazmıştır. Lütfen suçlayıcı yorumlar yapmadan önce biraz daha dikkat edelim.

IE'den güzel şeyler çıkmasını çok istiyorum çünkü pazarın %65'i IE kullandığı için gittiğim her bilgisayarda FF bulamıyorum doğal olarak.

Ie serisini hiçbir zaman istikrarlı olarak kullanmadım..
ama ie9'u merakla bekliyorum.

Sen de yorum yaz