Firefox: Tilkinin 5 yıllık büyük yürüyüşü...

5 yıl önce doğdu, tarayıcı savaşlarının yönünü değiştirdi: İşte Firefox'un büyük yürüyüşü...

  • Ali Güngör
Netscape'in küllerinden doğuşu
Netscape Navigator bir zamanlar IE'nin en güçlü rakibiydi

Tarayıcıların tarihi: 1991'den 2009'a tüm internet tarayıcılar

Firefox projesinin ilk ismi Phoenix'ti ve bu proje, Internet Explorer'ın tarihe karışan rakibi Netscape'in küllerinden, zümrüd-ü anka kuşu gibi yükselişini simgeliyordu.

9 Kasım 2002'de başlayan projenin kökeni Netscape ile 1997'ye kadar uzanıyor. Netscape Communicator'u açık kaynak yazılım olarak yayınlamıştı; hem de daha ortada açık kaynak nedir bilinmiyorken.

Bu kod yayınlanınca Asa Dotzler, ilk hata raporu yollayanlardan birisi oldu. Testçilerden bir topluluk oluştuktan sonra da 2000 yılında Netscape tarafından desteklenen Mozilla'da işe başladı. Dotzler "Özgür yazılıma daima ilgi duyuyordum ama bir Mac kullanıcısı olarak Linux'a tahammül edemiyordum. Bu ürünü sevmiştim ve dahil olmam gerektiğini düşündüm" diyor.

Firefox'un geçirdiği evreleri galerimizde görebilirsiniz...

Yazılım paketinden çıkış

Mozilla 4.0'a doğru ilerliyor

Mozilla o günlerde sadece internet tarayıcıya değil, yazılım paketine ağırlık veriyordu. Bunların içerisinde e-posta, sohbet, html düzenleme gibi araçlar da vardı. Dotzler ve küçük bir grup geliştirici2 yıl sonra ayrı bir proje başlatarak Netscape'in Gecko motorunu kullanarak Camino üzerinde çalıştılar. Amaç Netscape'i Mac'e taşımaktı. Mozilla'nın kullandığı XUL dilini kullandılar.

Üç dört ay içerisinde 15.000 kullanıcı Mozilla'nın ayırdığı kod deposuna erişerek katılımı arttırdı. O günlerde Microsoft internet tarayıcı pazarının yüzde 95'lik pay ile tek hakimiydi. 2001'de IE 6'nın çıkışından sonra Dotzler ve takımı rekabet edebilmek için tek başına çalışan bir internet tarayıcıya gerek olduğuna ikna oldu. Yazılım paketi işleri zorlaştırıyor, uygulamayı şişiriyordu. Böylece ekip, Internet Explorer kullanıcılarını çekmek ve milyonlarca kullanıcı kazanmak için bir yol bulmuştu...

Tarayıcıların tarihi: 1991'den 2009'a tüm internet tarayıcılar

Firefox'un geçirdiği evreleri galerimizde görebilirsiniz...

Firefox'u farklı yapan ne?

Firefox'un güçlü ve katılımcı bir kitlesi var

2003'te Mozilla vakfı kuruldu ve amacı projeyi batan Netscape'den kurtarmaktı. İnternet tarayıcıya odaklanan ekip, 9 Kasım 2004'de Firefox 1.0'ı yayınladı. Geçen 5 yıl içerisinde internet tarayıcı pazarının neredeyse dörtte birini kazanmayı başladı. Güncelleme sayılarına göre Firefox'un 330 milyon kullanıcısı var. Bu sayının 10 ila 20 milyon aşağı ya da yukarı olabileceği hesaplanıyor.

Microsoft Internet Explorer yüzde 65 ile aslan payını elinde tutsa da eskisi gibi tek hakim konumunda değil. Rekabet sayesinde Internet Explorer'ın yeni sürümleri de oldukça güçlü ve güvenli hale geldi, diğer internet tarayıcılar için de çalışmalar yoğunlaştı.

Şüphesiz Firefox'u diğerlerinden ayıran en büyük unsur, kullanıcı katılımı ve güçlü bir topluluktan doğan eklentiler, buna izin veren esnek yapı oluyor.

Tarayıcıların tarihi: 1991'den 2009'a tüm internet tarayıcılar

Firefox'un geçirdiği evreleri galerimizde görebilirsiniz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Nice Beraber Mutlu Yıllara Canım Benim Bebegim Firefox :D 5 Yasına Girdin Helal olsun hahaha :D

AMD Windows Kullanan Herkese Tesekkürler

Editorum Sizi Seviyorum Hala :D

ben firefox kullanmıyorum ve sevmiyorum.daha önce onu kendime sevdirmeye çalıştım ama olmadı.bütün dünya seviyor ben sevmiyorum

chrome fanatiği

Sn Edip Çiftçi yazmadan ben yazayım ,iyi ki doğdun Firefox iyi ki varsın .

AMD PC - ATI - Linux - Firefox KULLANAN HERKESE SAYGILAR

Ahaha bakın şiir bile yazdım:

Gereksizsin IE,
Önemli bir ihtiyaçsın FF,
Sen olmaz FF, çekilmezdi bu mesafe
Olmaz olsun rakibin IE,
Sen çok yaşa IE

İmza: Emre G

*IE = Internet Explorer
*FF = Firefox

Ben de firefox kullanmıyorum aslında ben onu sevmiştim ama tabiatlarımız uyuşmadı
explorer mahkumu

Düzeltildi:
Gereksizsin IE,
Önemli bir ihtiyaçsın FF,
Sen olmazsan FF, çekilmezdi bu mesafe
Olmaz olsun rakibin IE,
Sen çok yaşa FF

Firefox dosya indirirken en fazla hata veren browser ya da vista için öyle.O yüzden ie8 kullanıyorum çok memnunum microsoft düşmanlığı yapacağız diye firefox u övüp durmayın hepsini kullanın öyle karar verin.

yaw bu tarayıcı aynı İZMARİT CEVAT AKARSU gibi, küllerden bile doğuyor.

sorarım sizlere :
neden para aktarma ile ilgili siteler firefox desteği vermiyorlar ?
neden arada bir donuyor ve ekrandan da gitmiyor ve işlemez hale geliyor?
neden haber vermeden bir anda, anında zart diye kapanıyor?

ben daha bayağı önce sırf merakımdan netscape denemiştim sonra firefox çıktığında ve daha sonraki birkaç sürümünü denedim, yoook! yok! yok! ... olmuyor...

en iyisinin IE olduğuna karar verdim, PEKİ NEDEN ?
çünki en iyisi de ondan, arkasında dünyanın en büyük yazılım devinin desteği ve güvencesi var...!!!

peki diğer tarafta ne var?
cazgırlık yaparak dev şirket MICROSOFT' tan "tarayıcı seçim sayfası" dilenen, hatta yalvara yalvara dünyaya ve avrupa birliğine kendini maskara eden vızıltı bir acemi yazılımcılar topluluğu var...!!!

okadar cazgırlık yaptılar ama daha sonra kalkıp "WINDOWS 7 GÖREV ÇUBUĞU ÖZELLİKLERİNİ DESTEKLEMEYECEĞİZ" dediler ve buna rağmen birde tarayıcı seçim penceresine genede alındılar ama bu defa da keyfi isteklerle bezdirdiler...!!!

NOOOLDU ???
avrupa birliği bile artık dediki " mozilla artık YETER...!!! KES SESİNİ İSTEDİĞİNİ ALDIN CILKINI ÇIKARTMAAAA...!!!"

birkaç ziyaretçi sizde kalkmış güvelik açıklarıyla dolu dibi delik hamam tası gibi bir tarayıcıyı bana savunuyorsunuz, ama ben tas kullanmıyorum kusura bakmayın ve hele hele dibi delikleri hiiiiç kullanmıyorum...!!!

INTEL PC - NVIDIA WE MICROSOFT KULLANAN HERKESE SAYGILAR

pc kullanmaya baslayalı beri firefox hastasıyım ve cokta seviyorum. güzel bir ikiliyiz. İE düsmaniyim adeta :)

Firefox ile geçen 5 yıl benim adıma bir milattır.Şifre hatırlamanın sorunsuzluğu ve reklamsız bir hayat.FF geç açılıyor lakin TAB ları hala en hızlı açan tarayıcı ve ben tam 17 eklenti ile kullanırken hala banamısın demiyor.Diğer hiçbir tarayıcı onun gücünün %1'ine eremez asla.Son darbesi PERSONAS'ı görmeyen gözler onun ne özlleştirilebilir olduğunu anlayamazlar.BAsit bir web surfçüsü için Chrome ve IE yetebilir ama özelleştirilebilir yapısı kullanıcı kardeşliği onlarca forumu bir veri haznesi ve AÇIK KAYNAKLI olması onu 5 yıl sonra pazar lideri apacak.İyiki varsın TİLKİ!! İyi ki doğdun canım benim...

Sevgili Firefox iyiki doğdun ve iyiki varsın. Ama lütfen Linux sürümü için de biraz çaba sarfet. Aynı makinada hem Linux hem Windows sürümünü deneyince aradaki fark bariz belli.

İmza seni seven bir kullanıcın. Sevgi ve saygılarım ile.

BEN SAFARİ VE CHORME KULLANIYORUM İKİSİDE BİRBİRİNDEN İYİ

Şimdiki Firefox Netscape'ın ta kendisi aslında. Yalnızca ismi değişti. Nvu'nun Kompozer oluşu gibi...

Ayrıca ilk Firefox 1.0 ile şimdiki 3.5 sürümü isimlerinin aynı olmasına karşın aynı tarayıcı değil. Değişmemiş hiçbirşeyi kalmadı... Zira bir tarayıcı ne kadar çok evrim geçirir ne kadar çok değişirse okadar iyidir.

Açık kaynak yazılımlar öyle tek kalemde silinip atılamaz, birisinin bıraktığını öteki kaldığı yerden devam ettirir. İsmi Ahmet olmuş, Mehmet olmuş farketmez.

edip arkadaşım herzamanki gibi konuşup dibe vurmuş cazgırlıgı kimin yaptıgına bak önce dava kimin tarafından açıldı internet exporer mevzusuna gelince tamam firefox çok çok çok iyi bir tarayıcı degil ama IE ile karşılaştırılınca çok iyi bir tarayıcı. firefox hiç birşey yapamıyorsa çöken penceleri kurtarıyor. esnek yapısı sayesinde herşeye adepte olabiliyor. ve senin yazılarını okudukça bilinçsiz provakatörden başka birşey olmadıgı anlıyorum

edipciftci isimli arkadaşın yorumlarını okurken midem bulanıyor resmen!
Böyle bilinçsiz ve marka fanatiği başka bir insan daha yoktur..
Kendi fikirlerini başkalarına kabul ettirmek için yalan-yanlış yorumlarla vakit harcamak yerine biraz araştırma yapmasını öneriyorum.
Ama açıkçası pek umutlu değilim.Fanatizm ve önyargılar o'nu esir almış!

Sen de yorum yaz