Firefox'tun yamaları hangi açıklar kapatıyor?

Mozilla'nın ünlü tarayıcısı Firefox güvenlik açıklarını kapatıyor. İşte kapatılan Firefox açıkları...

Firefox'tan yama atağı. Hangi açıklar kapatılıyor?
Firefox güvenlik açıklarını kapattı.

Mozilla, Firefox'ta bulunan bazı önemli güvenlik açıklarını kapatıyor. Mozilla'nın konuyla ilgili olarak yayınladığı resmi açıklamada şu satırlara yer verilmiş: "Tüm Firefox kullanıcılarının, tarayıcılarını en son sürüme yükseltmelerini tavsiye ediyoruz. Eğer hali hazırda Firefox 3 kullanıyorsanız, bu güncellemelerin otomatik olarak yüklenmiş olması lazım. Eğer yüklenmediyse veya beklemek istemiyorsanız, tarayıcınızdan güncellemeleri elle de başlatabilirsiniz".

Bu güncellemeler ile kapatılan en önemli açık, tarayıcının SQLite veri tabanında yer alan ve hacker'ların araya girerek bu veri tabanına, ardından da tüm tarayıcıya erişmelerine olanak veren bir güvenlik açığı.

Ayrıca adres satırının geçersiz karakterleri işlemesine olanak veren bir hata da kapatılıyor. Hacker'lar bu hatayı kullanarak kullanıcıları, kendi istedikleri sitelere yönlendirebiliyorlardı.

Bunların dışında; bellek sorunları ile karşılaşıldığında programın çökmesi ve çerez ayarlarındaki bir açık sayesinde kullanıcı bilgisayarındaki çerezlere isteyen herkesin erişmesini sağlayan bir hata da kapatıldı.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

rumuz:kral6735 3.5 sürümü final sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum çünkü adope flash player kurmaktan sıkıldım mozilla sende olmasan güzel tarayıcıdan mahrum kalırdık.

bende bu sorunları yaşıyordum ve güncelledim

mozilladan şimdilik memnunuz.hep bi açık buluyorlar bu da düşündürücü.yani en son sürümün bile açığı var diye düşünebiliriz.

çok abartıyosunuz şu firefoxu.

Ben güvenli bildiğim safari4 kullanıyorum. Şu ana kadar pek bi sorunum yok. Çok sade ve hızlı bana göre. Firefox ta güzel tabi. ie8 ise hiç açmadım :)

son 5 aydır IE nin tüm sürümlerinde donmalar oluyor

firefox en azından kaybedilen sayfayı tekrar açtığınızda çağırabiliyor
ayrıca kademeli yüklediği için daha hızlı

deneyimli birisi olarak firefox kullanıyoırum artık web tasarımı ile uğraştığım için hızlı olmak zorundayım

opera opera diye reklam yapanları da çok duyduk, denemek için kullandım hızlı hızlı diyenleride gördük, opera daha çabuk açılıyor hız dedikleri bu ama siteleri açmak için beklio 3-5 saniye bi anlam veremedim ayrıca istediğim eklentileride bulamadım 3-4 tane webn browser oyun oynuyorum firefoxda hepsini daha gelişmiş oynamak için bir eklenti var opera ne yazıkki eklenti seviyesinde çok zayıf.

opara için sayfa görünütülemeyi yavaş bulanlar, "tools>preferences>advanced>browsing>loading: redraw instatnly" yolunu izleyerek sayfanın anında görüntülenmesini sağlayabilir bu özellik sayfaların tam yüklenmeden hatalı görünmelerini engellemek içindir istenirse yukarıdaki yol izlenerek kapatılabilir.

teşekkürler bunu öğrenmem işime yaradı, fakat istediğim eklentilerde operada olsa sürekli ana tarayıcım olabilirdi, chrome da aynı şekilde, fakat sadece hız yetmiyor arkadaşlar bu hız firefoxdan saniyenin bilmem kaçta oranında olunca kullanıcı açısından pek fark etmiyor, yani arada 5-10 saniye olsa tamam bu daha hızlı denebilir, firefoxu ayakta tutan şey eklentiler ve bu eklentilerin gerektiği zaman güncelleniyor olması.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir