Firefox'u, Google kurtardı!

Firefox, yeni raporda "tarayıcı yarışında hala varım" dedi. Bunu sağlayansa; rakibi Google!

Firefox'u, Google kurtardı!

Mozilla'nın yeni yayınladığı yıllık raporu, vakfın gelirlerinin bir yıl öncesine göre neredeyse ikiye katlandığını gösterdi. Bu gelirlerin büyük bölümünün kaynağı ise Google'ın Mozilla'ya yaptığı fon desteği.

Perşembe günü yayınlanan rapora göre Mozilla, 2012 takvim yılında 311 milyon dolar gelir elde etti. Bu, şirketin 2011'dek gelirlerini yüzde 90.2 artırdığı anlamına geliyor. Mozilla, gelirlerini direkt olarak geliştirdiği yazılımlardan elde etmiyor. Zaten Firefox ve diğer Mozilla ürünleri de ücretsiz olarak indirmeye sunuluyor. Vakfın önemli gelir kaynakları arasında Firefox'un dahili arama kutucuğu için ödeme yapan şirketler var.

Mozilla, sadece Google değil, Amazon, Bing/Microsoft, eBay, Yahoo!, Yandex gibi birçok şirketle arama ortaklığının bulunduğunu söylüyor. Ancak yine de vakfın gelirlerinin sıçrayışında en büyük payın Google olduğunu herkes biliyor.

157 milyon doları, bir başka deyişe gelirlerinin yüzde 50'sini yazılım geliştirme ve program hizmetleri için harcayan Mozilla'nın fazlasıyla eli açık bir vakıf olduğunu hatırlatmakta da fayda var.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Aklını kullanana iyi kaynak

Firefox devrini tamamlamistir .google chrome gecin derim.

@26 Kas 2013 13:23 Tamam abi hemen geçiyorum :h

rekabet başarıyı getirir, çitayı yükseltir ...

Sırf Video Downloader İçin Bile Kullanılır Firefox... (Y)

@26 Kas 2013 14:43 bitmediniz bi türlü :)) video yüklemek istiyorsan www. dan sonra ss koy indirirsin istediğin şekilde.

en iyisi firefox test ettim firefox bi yabancı sayfayı 2 saniye içinde yüklüyor chrome ise 10 saniyede test edin

Firefox kullanıyorum chromium ve türevi tarayıcılardaki hız yanında hiç bişey (firefox yavaş değil kesinlikle)

kaspersky pure sürekli virüs buluyor güvenilir değil

Google u takdir etmek gerek

@26 Kas 2013 18:32 google u neden takdir ediyorsun, o sadece firefox un ona kazandırdığı paraların bir kısmını ona geri veriyor.. o olmasa başka arama motoru verecek üç aşağı beş yukarı o parayı

Hiç bir tarayıcı Fifefox kadar yetenekli ve başarılı değil. I ¦ Firefox

Google birsey biliyor da yapiyor, sahsen FF 1.1 surumunden beri kullaniyorum ve o zamandan beri sadece google kullaniyorum, hatta bazilarinin adres satiri girmeyip google ile aradiktan sonra cikan ilk sonuca gittiklerini goruyorum. Yani google birsey biliyor...

Hala video indirme için kullanılıyor diyorlar :) Maxthon Cloud Browser da birleşik gelen özellik için hala kasan Firefox kullananlar var :)

yalnızca profesyoneller Firefox kullanır

yalnızca profesyoneller Firefox kullanır

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir