Firefox üçüncü parti eklentileri engelleyecek

Web tarayıcısı tercihiniz Firefox'tan yana ise, yakın zamanda bu "şeyleri" bolca görmeye hazırlanın!

Firefox üçüncü parti eklentileri engelleyecek

Web tarayıcıları, bazı web sayfalarının gerektirdiği üçüncü parti eklentiler nedeniyle son zamanlarda önemli sorunlar yaşadılar. Bu durumu çözmek isteyen Mozilla ise Firefox'ta bir değişiklik yapmaya hazır.

Mozilla güvenlik yöneticilerinden Michael Coates, blog'unda yaptığı açıklamada Firefox'un "oynatmak için tıkla" ("Click to Play") anlayışını kabul edeceğini, böylece belirli bir web sitesindeki eklentileri devreye sokmanın kullanıcının elinde olacağını söyledi. Şu anki ve daha önceki Firefox sürümleri, eklentileri web sitesinin bunu istemesi üzerine hemen başlatıyor.

"Click to Play", Firefox'ta otomatik olarak çalıştırılması engellenecek eklentilerin listesinden oluşuyor. Yeni sistemde Firefox, Flash dışındaki otomatik olarak çalışan tüm eklentileri engelliyor. Coates, bunun güvenliğe olduğu kadar performansa da katkıda bulunduğunu söylüyor.

Yeni sistem Firefox'taki yerini aldığında sitelerdeki örneğin Adobe Reader, Java ve Microsoft Silverlight eklentilerini çalıştırabilmek için öncelikle ona tıklamanız gerekecek.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Opera da yıllardır var

Opera gibi mi olacak yani.. Mesela YouTube'daki videolar tıklandıktan sonra mı açılacak? Eğer öyleyse bilgisayarımdaki Opera'nın yerine yeni bir tarayıcı geliyor demektir ya da ikisini bir arada kullanırım :)

flash block kullanıyorum yıllardır çokta memnunum oprerada gecikme oluyor anlamıyorum aslında çok güzel tarayıcı

ee bu zaten operada senelerdir olan birşey.

@01 Şub 2013 17:35 Turbo açıksa fazla veri indirilmesin diye var, güvenlik için değil :D tabi güvenliği de sağlamış oluyor :)

Mozilla Firefox Güvenliği Artırmak istiyor . Hatırlarsınız geçen günlerde haber vardı web tarayıcılarının güvenlik seviyesi yazılmıştı En yüksek güvenlikli Opera En düşük güvenlikli Mozilla'ydı Bunun için Opera'dan Almış Olabilir

Yerinde ve mantikli bir karar oldugunu dusunuyorum.

Güvenlik için uygulanması güzel bir şey. noscript ve adblockplus ile zaten internette reklam vs. olmadan tertemiz olarak gezilebiliyor.

opera da zaten var. bırakın bu işleri artık, chrome ve firefox un yenilik diye duyurdukları özellikler opera nın neredeyse tüm sürümlerinde mevcut :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost