Firefox'un 3.0 sürümü için hız iddiaları

Firefox'un 3.0 sürümünün şu anda kullanılan tarayıcıların tümünden daha hızlı çalıştığı iddia edildi

Firefox'un 3.0 sürümü için hız iddiaları
Firefox 3.0: Performans açısından oldukça iddialı

Kısa bir süre önce haberini vermiştik. Firefox 3 en sonunda RC1 seviyesine ulaştı. Evet, Firefox 3 daha akıllı bir adres çubuğu ve daha iyi yer imi yönetimi gibi çığır açıcı yeniliklerle geliyor, ancak performans açısından durumu nedir? Klasik Firefox 2 kullanıcıları bu yeni sürümün eski tarayıcılarına göre daha hızlı çalıştığını hissediyorlar ancak bunun ölçülebilecek bir testi var mıdır?

Tüm bu soruların cevabı olarak Mozilla'nın başmühendisi Mike Schroepfer'in bir iddaası var. Yaptığı testlerde Firefox 3'ün Microsoft Internet Explorer 7'ye göre 9.3 kat, Firefox 2'ye göre ise 2.7 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor. Bu değerler, Javascript performansı açısından ölçülmüş. Gmail mesajlarının yüklenmesi açısından yaptığı testlerde ise Firefox 3'ün Microsoft Internet Explorer 7'den 6.8 kat, Firefox 2'den ise 3.8 kat daha hızlı olduğunu söylüyor.

Bu sayılara bakarak Haziran ayında piyasaya çıkması beklenen Firefox 3'ün çıkar çıkmaz oldukça popüler olacağı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 35 Yorum

eklenti uyumsuzluğuda olmasa kim tutar seni...

harbiden çok hızlı..

Opera ile neden karşılaştırmasını yapmamış?

ie7+ie7 pro eklentisi kullanın hız mız hikaye firefoxun açamadığı sayfaları internet explorer açabiliyor tavsiyem ie7+ie7 pro

Apple Safariyle Test Ettilermi Acaba Belkide!?

Internet Explorer 7'den 9 kat hızlı olması oldukça iyi olurdu

fakat başlıkdada belirtildiği gibi bir iddia.. hemen sevinmemek gerekir

Evet bende şimdi firefox3 kullanıyorum 2'den biraz daha hızlı olduğunu farkettim inş haziranda tam sürümü çıkart hatasız ;)

chip online nedendir bilmiyorum firefox un reklamını çok sık yapıyor.

Sabırsızlıkla son sürümü beklıyorum.

benim pc'mde vazgeçilmez olan iki şey vardır, birisi google diğeri ise firefox :)

Çok sabırsızlamıyorum çok. Bir an önce çıksa da yüklesek.

"chip online nedendir bilmiyorum firefox un reklamını çok sık yapıyor."

demiş bir arkadaşımız ;

Sende kullan ve adblock plus adlı eklentiyi kur bakıyım bırakabiliyormusun firefox u

Bence bu firefox mozillanın bize büyük bir nimeti :)

evet gerçekten çok hızlı ama resim yüklemelerinde kendilerini biraz daha geliştirmeleri gerekiyor. ayrıca mozilla 2 deki yüklü olan uygulamalar 3 de çalışmıyor. ve hiçde uyum sağlayan bir uygulaması yok gibi. umarım kısa sürede yaparlar ve 3'e göre uyarlarlar.

firefox 1. numara ama su eklenti meselesinden bahsetmemıssınız sayın chip yazarları n olacak eklentıler hala uyumsuz mu?
bilen herkesin cevaplarını beklıyorum ben de firefox 2.14 kullanıyorum ve eklentı sorunu cozulmezzse 3 e gecmeyıde dusunmuyorum herkese saygılar

FF3 ün betasını kullanıyordum.Eklentiler uymadığından tekrar 2 ye döndüm ancak nihayi sürümü çıkar çıkmaz indirip kurucam.Benim için internet demek firefox demek...

ben de firefox seviyorum ve 3. sürümün betalarını kullandım haalaa beta 5 teyim ÇÜNKÜ firefox RC1 yükledikten sonra facebook mesajlaşma servisinde bi sorun olduğunu fark ettim ve firefox a mesaj attım .. sorun facebook u ilk açtığımda mesajlaşma servisi çalışıyor ama bi süre sonra kapanıyor... (belki bi değişiklik oluyo online kişilerde falan belki ondandır) beta 5 e döndüm ve facebook mesajlaşma servisi doğru çalışıyor... başkasında da oldu mu bu?

son sürümü beklemeye gerek yok. Normalde asla beta vb yazılım kurmam ama firefox gayet iyi ve sorunsuz...

opera neden teste tabi tutulmamış... çünkü operaya göre % 10 yavaş olması açısından mı :):) sadece ön yargıdır...

kestrel in adı bu sitede neden anılmaz devrim gibi özelliklerle geliyor. bugün ff de kullanılan birçok eklenti özellik olarak operaya ait. iyiye yorarak ( aklıma gelen bende kalsın hadi ) Bu konuda daha duyarlı olmanız dileğiyle.

opera 9.27 en iyisi ve dünyada en çok kullanılan web tarayıcı

bence haberin sunuluş tarzı tuhaf. sonuçta test yapılmış, neden hala firefox için hız iddiaları deniyor da firefox ie'den daha hızlı denmiyor.

Vay be, bu muhtesem bi haber! :D

firefox'u ilk çıktıgı günden beri kullanıyorum.Ama 2.x serisinde gözle görülür hantallık var,halen bazı flash dosyalarında hatalar çıkıyor..Örneğin ie7 de bir web sayfasını .*mht biçiminde kaydedip diğer dosyalarla ugraşmanıza gerek yok,ama böyle güzel bir özellikte halen ff gibi tarayıcıda yok.Eğer firefox 3 serisindede bu hatalar olursa,sanırım firefox belirli süre sonra kan kaybetmeye başlar.Kimse unutmasınki opera gibi alternatifi var firefox un....(zaten çok rağbet görmesi ie'ye tepki ve açık kaynak kodlu olmasından dı.)

betasını kullanıyorum mutlyum!:) kararlı sürümü daha da memnun eder beni! açık kaynak yazılımları kullanmak hep memnun etmiştir beni!

ilk betasından beridir kullanıyorum henüz bir problemde cıkarmadı ve gercekten cok hızlı...

beklemeyen yoktur herhalde cıktıgından beri kullanıyorum explorer i unuttum kullanmayı

Kimse malına kötü demez unutmayalım...

Ama yine de Firefox yapar diye umuyorum :)

merhaba arkadaşlar.
firefox gerçekten kafalardaki standart tarayıcı kavramını silmiş bir programdır. bunu açılış hızıyla, kaynak kodunun açıklığıyla, ve kullanıcıları hayran bırakan eklentileriyle yaptı. opera daha önce bun yapabilirdi daha önce pazarda vardı çünkü. fakat yenilikçi bakış açısını firefox kattı.
şu anda her ay yükselen bir orana sahip. istatistik tutan sayfalara baktığınızda firefox un diğerlerinin pazarını çaldığını, ie nin süratle eridiğini görebilirsiniz.
sizlere oranlarıda vereyim:

2008 IE7 IE6 IE5 Fx Moz S O
April 24.9% 28.9% 1.0% 39.1% 1.0% 2.2% 1.4%
March 23.3% 29.5% 1.1% 37.0% 1.1% 2.1% 1.4%
February 22.7% 30.7% 1.3% 36.5% 1.2% 2.0% 1.4%
January 21.2% 32.0% 1.5% 36.4% 1.3% 1.9% 1.4%

ms ie7 yi çıkarırdığında sadece orjinal lisanslı windows lara kurulum yapılabiliyordu. fakat firefox un önlenemez yükselişi sayesinde pazar payını kaybettiğini görünce bunu kaldırdı.
şirketler müşterileri yönetmez, müşteriler şirketleri yönetir. işte en basit örneği. ms artık artan rekaber koşullarından nasibini fazla fazla alıyor.
karşılaştırmalı istatistik için :

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

haberde neden hızlı denmiyor da hız iddiaları deniyor? sonuçta ortada yapılmış testler yok m?

FİREFOX süper diyorum başkada bişey demiyorum.

Firefox 3 buyuk yenilikler getiriyor, bu gercek ama Firefox un asil gucu hizi degil diger tarayicilar ile karsilastirilamayacak sayida olan eklentileridir. Su an yuklu olan 124, surekli aktif olup kullandigim 80 civarinda eklenti var. Bu eklentiler 3. surumde tamamen calisana kadar 3'e gecmeyi dusunmuyorum.

süper dxerim başka bişey demem

vallaha meric kardesimi katılıyorum benım de nerdeyse okadar eklentım var 3 un betasında zatenn ozellıkler calısmıyomus onun 2 de kalıyorum..

Çıkınca yükleyip test etmeyi düşünüyorum. Eğer iddialar gerçekse bu sürümde kalırım. Ama kararlılık vs. sorunları çıkarsa eski sürüme dönerim.

Şu an zaten Firefox kullanıyorum, çok da memnunum. Sadece bazı web sayfalarında sorun var, bunun da sebebi Firefox'un uyumsuzluğu değil, o sayfaların Internet Explorer'a özel olarak yazılmış olması. FF3'ü bekliyorum :)

saaat kaç gibi çıkıcak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir