Firefox'un 64-bit'lik sürümü artık yok

Firefox'un uzun zamandır ümitle beklenen sürümünü artık beklemeyin; hiç olmayacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox'un 64-bit'lik sürümü resmen öldü

Firefox'un 64-bit sürümünün çıkmasını bekleyenlerdenseniz, artık beklemenize gerek yok, çünkü böyle bir sürüm hiç olmayacak. Mozilla mühendislik bölümü müdürü Benjamin Smedberg, tarayıcının 64-bit'lik sürümünün geliştirilmesinin durdurulduğunu söyledi.

Mozilla'nın geliştirme sayfaları Bugzilla'da "artık lütfen Windows 64 yapıları derlemeyi bırakın" diyen Smedberg, 64-bit Firefox'u neden istemediğini de şöyle açıkladı: "Birçok eklentinin 64-bit sürümü yok." "Varolan eklentiler Firefox'da düzgün çalışmıyor çünkü windowproc hooking gibi şeyleri eklemedik. Bunun anlamı ise kilitlenmelerin daha çok yaşanacağı."

64-bit'lik sürümün kaldırılması arkasında 64-bit'teki kilitlenmelerle ilgili raporlara, üzerinde çalışan başka işler olduğundan yüksek öncelik atanmaması da yatıyor.

Firefox'un OS X ve Linux'da çalışan 64-bit'lik sürümü bulunuyor. Ancak Windows'ta 64-bit tarayıcı kullanmak isteyenler, şu an Opera veya Internet Explorer'ın 64-bit sürümünü kullanabiliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

waterfox neydi o zaman?

Opera da eklentiler de çalışıyor. Zaten eklenti sistemi yeni oturuyor. 64 bite göre yapılabildi her şey. Ff ve chrome için işler daha zor. Eklenti katologları dolduktan sonra 64 bite geçmek geride binlerce eklenti bırakmak demek. Ama er ya da geç 64 bit tarayıcı yapmalılar. Bu konuda geri kalmanın bedelini zamanla ödeyecekler.

@23 Kas 2012 14:08 sevgili ziyaretçi böyle bir yoruma teşekkür edilir ancak

Waterfox 64 bit var onu kullanın. Çok kararlı bence.

ubuntu 64 bit i kullanıyorum sonderece memnunum.

opera x64 akar ^_^

saçma! waterfoxda çatır çatır çalışyıor eklentiler

chrome x86 gayet güzel çalışıyor eklenti sorunu da yok

Waterfox firefox un geliştirdiği tarayıcı değil. Firefox açık kaynak olduğundan Waterfoxu yapan kişi bu kaynak kodlarını 64 bite göre derlemiş. Bende Waterfoxu denedim. Farkettim ki waterfox firefoxun kullandığından 4 5 kat fazla ram kullanıyor. Tavsiye etmem.

palemoon var firefox tabanlı bence çok ta güzel adamlar yapmış çökme nedir bilmiyor ve oldukça hızlı

Biri bana Waterfox'un ne olduğunu açiklayabilir mi ?? Firefox'un 64 bit sürümü değil mi :S

OPERA kullanın ie kullanmayın...

Yazık oldu dünyanın altında kalan tilkiye.

gerek yok zaten Windows 8 x64 üzerindeki IE10 varsayılan olarak 64-bit çalışıyor :)

32 bit sürümü sanki çok iyi çalışıyorda beyefendiler 64 bit çıkarmıyorlarmış. google chrome yi 2 yıl önce kurdum hala bu eklenti bu sürüm ile uyumlu değildir gibi bişeeyle karşılaşmadım. Mozilla Firefox O BİLDİĞİMİZ ESKİ FİREFOX DEĞİL .internet explorer 10 ve 9 sürümlerinin bile gerisinde artık.. İnşallah toparlanıp çeki düzen verirler kendilerine çünkü sonlarının nestcape gibi olmasını istemiyorum

chrome ve internet explorer 10 adeta uçuyorlar ve stabilite konusunda rakipsizler HEMEN ARKALARINDAN OPERA GELIYOR firefox çok problemli olmaya başladı

cidden tilki kötüye gidiyor durum ama bırakamıyorumnapim alışmışım olmuyor onsuz

Windows 8 ile gelen yeni nesil metro IE 10 u gördükten sonra diğerleri artık çağ dışı geliyor. en kısa sürede geçiş yapın kaliteyi daha iyi anlayacaksınız....

Tilki karşıdan karşıya gezerken ezilmiş mi? Ay kıyamam, inanmıyorum!

@25 Kas 2012 02:15 Hem de hamileymiş biliyor musun? 64-bit bir yavruya gebeyken hem de.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play