Firefox'un belleği ne durumda?

Bu pratik eklenti ile Firefox'unuz "kontrolden çıktığında" onu hemen eski haline getirebilirsiniz!

  • Ümit Öncel
Firefox'un belleği ne durumda?
Firefox'un bellek yönetimi için ücretsiz bir eklenti: Memory Restart

Firefox son derece başarılı bir tarayıcı olmasına rağmen hala bellek yönetimi ile ilgili bazı konularda sıkıntılar yaşayabiliyor. Örneğin çok sayıda sekme, çok uzun süre açık kaldığı durumlarda gözle görülür bir yavaşlamaya neden olabiliyor. Firefox'un bellek yönetimini normal şartlarda kendi başınıza yönetmeniz pek kolay bir iş değil ama neyse ki bu işi sizin yerinize yapabilecek bir eklenti var...

Memory Restart adlı faydalı bir eklenti, popüler tarayıcının bellek kullanımını yakından takip ediyor ve eklentiler çubuğunda size gösterebiliyor. Bellek kullanımı aşırı arttığında dilerseniz tek bir tıklama ile Firefox'u yeniden başlatabilirsiniz. Ya da daha iyisi tercih ettiğiniz bellek kullanım seviyesini belirleyerek, Memory Restart'ın tarayıcıyı kendiliğinden otomatik olarak başlatmasını da sağlayabilirsiniz.

Memory Restartşu adresten indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

eklentilerle adam etmeye çalıyoz artık. bırakın şu iğrenç tarayıcıyı. devri 3.6dan sonra bitti firefoxun.

Aynı kusur IE9'da da var, IE9'a da aynı eklentiden bir tane istiyorum lütfen.

ya 3-5 eklenti kurunca hemen çökmeler başlıyo 4 ve 5 tam bi fiyasko

4gb ram ver istediği kadar kullansın :D

bitermitilkinin devri asıl şimdi başlıyor sen git topera kullan

ne kadar bellek kullandığı çok da önemli değil aslında ama firefox saatlerce açık kaldığı zaman biraz yavaşlama oluyordu firefox 3.6'da. firefox 5'te böyle sorun göremedim daha. hem nightly ve auroralarda artık bellek kullanımı istatistiğini alıyorlar her kullanıcıdan. bu da ileride bo sorunun ortadan kalkacağı anlamına geliyor. demek ki bayağı bir şikayet oldu ve bu sorunu çözmeye başladılar. son olarak şunu da belirtmek isterim. google chrome da firefox'la yarışıyor bellek kullanımında. hatta daha fazla da kullanıyor firefox'tan.

hala kullanıyorum ama bir 3.6 değil

"4gb ram ver istediği kadar kullansın", 8 GB ram takılı. söylediğin ile alakası yok. Anladığım kadarıyla, hız için, ramden ödün veriliyor ve cache olayı ramde yapılıyor. Üstelik bu ram açlığı, flash gibi eklentilerle otomatikman artıyor.

chrome 14 akar

firefox berbat bişi bir süre sonra pcyi kitliyor, ondan sonra firefoxu çalıştır çalıştırabiliyosan. olacak iş değil.

artsın nolcak? i5 760 işlemci 4 gb ram bi ay sonra bu 8 gb yeni alcağım i7 2600k lı sistemde 8 gb ram olcak isterse 2 GB kullansın o zaman bile vaz geçmem chrome daha hızlı kabul ama
4 EVER AURORA

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost