Firefox'un geleceği karanlık!

Firefox her geçen gün biraz daha gelişiyor; ama bu durum geleceğinin karanlık olmasını engellemiyor.

Firefox ayak uydurabilecek mi?
Yeni sürümler için planlar ortada, yol ayrılıyor mu?

Teknoloji inanılmaz bir hızla ilerlerken Google ve Microsoft gibi dev firmalar arasında da sıkı bir rekabet ortaya çıkıyor. Bu rekabetlerden en güncel olanı ise "Cloud Computing" yani "Bulut bilgi işlem". Bilgisayar kümelerinin uzaktan veri işleyip sunduğu bu sistemin, PC donanım gücünü kullanan masaüstü uygulamaların yerini alabileceği düşünülüyor.

Google, Chrome ile birlikte kümesel işlemlerde bir adım öne geçti. Microsoft'un da bu konuda çalışmaları olduğunu biliyoruz. Ancak Google'ın en büyük kozu, bulut bilgi işlem düşünülerek tasarlanan işletim sistemi Chrome ve aynı düşünceyle tasarlanan Chrome internet tarayıcının birlikteliği oluyor.

Önümüzdeki senelerde firmalar arasındaki rekabetin "bulutlar" arasında geçeceğini varsayabiliriz. Tarayıcılar yavaş yavaş daha farklı özelliklere sahip oluyor ve artık sörf amacından uzaklaşıp uygulama çalıştırma amaçlı programlara dönüşüyorlar. Firefox'un bu dönüşüme ayak uydurup uyduramayacağı ise meçhul.

Chrome OS ve Chrome tarayıcı

İşletim sistemi ve tarayıcı ortak hedefe yönelik

Google Chrome'un kullanıcılara sağladığı çevrimiçi hizmetleri, Google Apps'ı bilgisayarlara yüklü olan Microsoft Office ile kafa kafaya karşılaştırdığımızda bir denge beklemek haksızlık olur. Zaten halihazırda birçok kullanıcı da bu bulut bilgi işlem teknolojisine şüpheyle yaklaşıyor. Yine de özellikle firmalar için bulut bilgi işlem bir devrim olarak algılanabilir.

Gelecekte insanların tarayıcı seçimi yalnızca "tarayıcı seçimi" olmaktan çıkıp bir kümesel işlem tercihine dönüşebilir. Firefox ise kendini bu duruma adapte edebilir. Google ve Microsoft'u eşit olarak destekleyen bir tarayıcı haline gelebilir ya da kendine farklı bir yol çizebilir.

Tabii ki ortada kesin bir durum yok. Unutmayalım ki, Java ilk piyasaya çıktığında Microsoft'u tahtından edecek bir prens gibi ortaya sürülmüştü. Bulut bilgi işlemin de geleceğin mutlak hakimi olacağını şimdiden söylemek güç.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

internetin çok pahalı olduğu ülkemizde cloud computing in bi işe yarayacağını sanmıyorum. iyi bi verim alabilmek için iyi bi bandwith e ihtiyac duyar bu sistem. onu da kimse vermez.

birgün şu haberle UYANACAĞIZ : ""bir tilki cesedi bulundu, çöp kamyonu yerine dezenfektan torbasında imha edilmek üzere profesyonel ekipler tarafından alındı""

daha önceki bir kaç yorumumda da belirttiğim gibi 1-2 sene sonrası yok bu yazılımın...!!!

benim niyetim fanatiklik falan değil, firefox gibi güvenik açığı tonla olan bir yazılımın bilgisayarlarımızı bölgesel tehdit haline getirerek güvenlik haritalarında ülkemizi kırmızı işaretli alan haline getirmesini elden geldiğince önlemek...!!!

eğer ülkemiz bölgesel olarak güvenlik açığı bol olan topluluklar arasına girerse genel olarak yazılım ve internet teknolojileri sektörünün bizlere bakış açısı çok farklı olacaktır...!!!

olumsuz bakış açıları, bizlerin sosyal yaşam biçimini en derin şekilde etkileyecektir...!!!

mesela diğer ülkelerde daha kolay yapılan dijital para transferlerinin yurdumuza ugulanacak daha fazla prosedür ve engellerle zorlaştırılması, yada bir sürü güvenlik açığı yüzünden alış-veriş sitelerinin ülkemize kapanması yada hizmet vermemesi veya hizmeti geciktirici prosedürler uygulaması...!!!

yukarıda saydıklarım sadece birkaç örnektir ve umarım ne demek istediğimi anlamışsınızdır...!!!

ben bu gibi problemler içerisinde yer almak istemeyen bir biriyim, ya sizler...???

INTEL PC - NVIDIA WE WINDOWS KULLANAN HERKESE SAYGILAR

CHIP Online'ın notu:
Yorumunuzda hakaret olmamakla birlikte, rahatsız edici detaylar içeren tasvirlere yer vermemeniz, önemle rica olunur.

Bütün yorumcularımız için de bir küçük yan not olarak: Türkçe sözcüklerde lüften W yerine V kullanalım.

Bense tam tersini düşünüyordum... Bulut bilgi işlem için açık kaynak Linux ve Firefox en uygun ortam. Ubuntu One ile temelleri atılmaya başlandı bile...

Ayrıca Chrome OS un Linux olduğunu da unutmayalım...

Mozilla Gelişciek daha :) Bizler için Firefox Kullanan Herkese Saygılar

Ayakta durabilecek mi? de nedemek ya, yakında atağa kalkacak...

Zaten bu kadar şişirilmeyi haketmeyen bir tarayıcı, bilgisayarı kasmak dışında yaptığı bir şey yok.
İki üç tane iş gören eklenti dışında saçmasapan bir tarayıcı, batıp gitmesi çok güzel olur..

Bir şey yapıyorsanız bunu en düşük ssitemde dahi sorunsuzca çalışır şekilde yapacaksınız...

Hiç bir şey bilmiyorlarsa Operadan çaldıkları tüm özelliklerine birde Operanın hafifliğini eklesinler..

Kimse daha öğrenemedi Bilgisayar dünyasında geleceği görmek hayalcilikten başka birşey değil. Geçmişte ne örnekleri göründü büyük koca koca firmaların kehanette bulunupta resmen mor olma durumlarını. Hiç belli olmaz bu işler bir bakmışsınız firefox ta netscape gibi tarihe gömülür yada. İE nin tahtını elinden bırakır.

Ben hayatım boyunca IE hiç ısınamadım. Bunda Fanatiklik yok Zaten fanatik bir insan değilim söz konusu Bilgisayar olunca asla fanatiklik yapmam. IE kullanımı ve Hızı bakımından hep yavan gelmiştir. Arkadaşlarım IE yi yalnızca bilgisayarlarına format attıklarında kullanmak istedikleri tarayıcıyı internetten son sürümünü indirmek için kullanıyorlar.

Chrome kullanan var Benim gibi Opera kullanan var Firefox kullanan var ama en az kullanımı IE. Özgür bir dünyadayız isteyen istediği tarayıcıyı kullanır. Ama benim için IE listenin en sonunda.

Güvenlik açığına gelirsek. Madem bu kadar önem veriyorsunuz. Komple sisteminizi değiştirin Linuxa geçin.

Bu arada Chip Online : chip.com bağımlılık hale gelmeye başladı. google den önce chip i açıyorum. Öz verili çalışmanızdan dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Sayın selcukxc
sadece bir tarayıcı yüzünden koca işletim sistemi formatlanıp başka bir sisteme geçmek pek mantıklı değil, hemde üzerinde çalışan fazla program olmayan bir işletim sistemine...

IE ise zaten Windows' a entegre bir yazılmdı ve aslında hala da entegre, ayrıca Windows' u kodlayan ekip tarafından üretildiği için güvenlik ve uyum konusunda sistem ile asla problem yaşamazsınız.

farklı bir tarayıcı yüklemek ise...
Bu aynı birilerinin kalbini söküp başka bir yaratığın kalbiyle değiştirmek gibi birşey...

unutmadan...
linux' un bilinmeyen açıklarındansa WINDOWS' un bilinen açıklarını tercih ederim.

linux problemleri için forumlarda kaybolacağıma direkt MICROSOFT' un profesyonelce hazırlanmış sitesinde problemin çözümüne direkt ulaşır ve uyguarım, kendim beceremezsem ücretsiz destek hattından rahatlıkla en profesyonel yardımı alabilirim...!!!

(daha önce aradım Vista Starter için hemde ve profesyonel yaklaşımlarıyla kaliteli hizmet anlayışları beni çoook memnun etti.)

INTEL PC - NVIDIA VE MICROSOFT' u ÇOK SEVİYORUM

Sen kâhinmisin?
Ateş, su, toprak, tahta!! :))

Sayın "edipciftci";

Mozilla sizi bukadar çok kızdırdığına göre size çok kötü şeyler yapmış olmalı diye düşünüyorum.

eklentileri olmazssa kullanmam lakin fevkalade eklentileri var.

bir ürünle ilgili, bir gün olumlu bir gün olumsuz haberler görmekten bıktık artık. haber üretmek için çok kasmamak lazım.

CHIP Online'ın notu:
Yorumdaki bu üslup, seçilen kelimeler çok yakışıksız. Tarafsız bir yayın olarak ürünle ilgili olumlu olumsuz bütün gelişmeleri aktarıyoruz. Kimi zaman firmanın kendi açıklamaları, kimi zaman sektör analizleri ve raporları farklı görüşler ortaya koyacaktır. Bunları aktarmak zengin bir içerik için önemlidir.

Dertleri davalari piyasayi buna tesvik etmek.
Boylece hem yasal olarak hemde cok daha kolay bir sekilde insanlari teknolojik olarak kolelestirebilecekler.

Piyasa yapiyorlarki insanlar ozensin, Cloud sistemi yayginlassin.

Hep dedigim gibi...
Cok beklersiniz, coook.

Zaten bu kadar şişirilmeyi haketmeyen bir tarayıcı, bilgisayarı kasmak dışında yaptığı bir şey yok.
İki üç tane iş gören eklenti dışında saçmasapan bir tarayıcı, batıp gitmesi çok güzel olur..

Bir şey yapıyorsanız bunu en düşük ssitemde dahi sorunsuzca çalışır şekilde yapacaksınız...

Hiç bir şey bilmiyorlarsa Operadan çaldıkları tüm özelliklerine birde Operanın hafifliğini eklesinler..
----------------------------------------------
Opera yaptıklarının patentini alsaymış o zaman saçma sapan yorumlarda bulunmayın. Herkes sadece kendi bulduğunumu kullanacak esinlenme olabilir bunu daha önce başka bir haberde de belirtmiştim gayet doğal bir şey. O zaman Google Chrome hiç olmasaydı tamamen diğer tarayıcıların birleştirilmesinden meydana gelmiş bir tarayıcı çünkü. Ayrıca Firefox bilgisayar kastırıyor diyen halt etmiş. Günümüzde bazı şeylerin değiştiğini ve çalışan programların Ram yüklü olduğunu artık anlayın eğer Task Manager'a (Görev Yöneticisi) bakıpta "aaa bu çok Ram yiyor dandik" dersen bu senin cehaletini gösterir ancak. Sistemler sizin isteklerinize daha çabuk cevap verebilmek için Ram merkezli çalışıyor eğer hiç Ram kullanmayan tarayıcı arıyorsanız bir sürü var gidin kullanın sonra pencereyi sekme haline getirip tekrar açtığınızda görün tüm açtığınız sayfaların tekrar yüklenmeye başladığını, bir çoğunun kaybolduğunu. Şuan Firefox'umda 23 sekme açık ve bunlardan birinde Facebook, bir diğerinde Farmville açık ona rağmen 200 Mb ram bence gayet yeterli bir kullanım. Bilgisayarlara süs olsun, hava atalım diye 3-4 Gb Ram takmıyoruz işe yarasın.

Yavaş mı?
Güldürmeyin beni 8 senelik bilgisayarda bile gayet güzel çalışıyor Firefox. IE8'le falan karıştırıyorsunuz galiba.

firefox forever ie ve chrome u sadece sayfalar nasıl görünüyor diye kullanıyorum gerisinde sadece firefox :)

'''CHIP Online'ın notu:
Yorumdaki bu üslup, seçilen kelimeler çok yakışıksız. Tarafsız bir yayın olarak ürünle ilgili olumlu olumsuz bütün gelişmeleri aktarıyoruz. Kimi zaman firmanın kendi açıklamaları, kimi zaman sektör analizleri ve raporları farklı görüşler ortaya koyacaktır. Bunları aktarmak zengin bir içerik için önemlidir.'''
< iyide sayın editörüm bi mozilla kullanmayınız demeniz eksik yorumlarda başlıklarda şimdi dünyada 100 pc varsa 60 İE kullanır (AB ülkelerinde sizde biliyorsunuz seçmeli yükleme başladı )çünkü bilmez başka bi tarayıcı oldugunu dahası empoze noktasında dayatmalarda vardır.bir tarayıcının gelişmesi güncellenmesi çok güzel ama yok sayılmasıda aynı derece kötü biraz hakkaniyet Lütfen.

Sen de yorum yaz