Firefox'un gerçek 64 bit sürümü: Waterfox

64 bit sistemleride gerçek 64 bit programların sayısı hala az ama aradığınız tarayıcı ise şanslınız

  • Ümit Öncel
Firefox'un gerçek 64 bit sürümü: Waterfox
Waterfox, Firefox'un 64 bit'lik kardeşi...

64 bit işletim sistemleri aslında uzun zamandır hayatımızda. Daha fazla bellek kullanımına imkan tanıyan, çoğu durumda performansı daha üst düzeye taşıyan 64 bit sistemlerin en büyük sorunu ise, gerçek 64 bit desteğine sahip yazılımların sayısının çok az olması.

Örneğin şu anda piyasadaki tarayıcıların büyük kısmı tam anlamıyla 64 bit desteği vermiyor. Buna ilk istisna Internet Explorer. 64 bit desteği sunan Internet Explorer dışında ise seçenekler oldukça sınırlı.

Fakat bir seçenek daha var. O da Firefox'un bir türevi olan Waterfox. Eğer tarayıcı olarak Firefox'u seviyorsanız Waterfox ile 64 bit'in tüm avantajlarından faydalanırken çok rahat edebilirsiniz.

Detaylarını resmi web sitesinden alabileceğiniz Waterfox'u ve eklentilerini şu adresten indirebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Daha önce bu konuyu paylaşmıştım.Waterfox baya oturdu kullanılabilir duruma geldi.

türkçesi varmı aradım ama bulamadım

yakışır mozillaya

çok fazla ram tuketiyor. fazla kullanımda çekilmeyecek hale geliyor. eklenti sorunları yaşanıyor. çerezlerde sorun var. önceden girdiğimiz siteyi hafızasına kaydet dememize ragmen kaydetmiyor her seferinde tekrar girmemiz gerekiyor.
bunları çekmek istiyorsanız yükleyebilirsiniz tabii :)

daha beta galiba olur böyle şeyler diye geçiştiriyorum bende..

12.0a1 64bit kullandım önce, şimdi de 13.0a1 64bit kullanıyorum. bu proje uzun süre geçerli olmayacak yani firefox doğal desteğini verecek...

64 bitin farkı ne ki

firefox 12 ve 13.sürümlerinde 64 bit desteği var ama tam sürümlerde 64 bit destegi olurmu şuan için bir bilgi yok..

Ben de yeni tanıştım. Dedim yahu ben bunu daha önce nasıl farketmemişim. Eklentiler uyumsuz da olsa yükledim, kullanıyorum. FasterFox Lite, FastestFox ve FoxTab yetiyo bana zaten.. Şuan 2 sekme açık 226.780K ram kullanıyor. Biraz yüksek gibi ancak ram sıkıntım olmadığı için sorun yok :) Yaklaşık bi haftadır kullanmama rağmen herhangi bi çökme veya "yanıt vermeme" gibi durumlarla karşılaşmadım, eklentiler de çalışıyor sorunsuz. Memnunum diyebilirim, hergün güncelleniyor bir de. Bu da demektir ki Mozilla baya ilgi gösteriyo bu elemana :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play