Firefox'un grafik performansını artırın!

Firefox'unuzun grafik performansını artırmak, bu küçük ince ayar ile çok basit! Deneyin...

  • Zeynel A. Öztürk

Firefox'un grafik performansını ve yazı tiplerinin görünümünü birkaç ince ayar sayesinde iyileştirmeniz mümkün. DirectX 10 uyumlu bir ekran kartınız ve Windows 7'niz (veya Platform Upgrade yüklenmiş Vista SP2) varsa, Direct 2D ve DirectWrite'ı devreye sokarak grafik işlemeyi daha etkili bir hale getirebilirsiniz:

- Adres çubuğuna about:config yazın ve "Söz veriyorum"a tıklayarak uyarı mesajını geçin.

- Arama kutucuğuna render yazın ve bu iki anahtarı bulun:
gfx.font_rendering.directwrite.enabled
mozilla.widget.render-mode

- gfx.font_rendering.directwrite.enabled girdisine çift tıklayın ve değerini true olarak değiştirin.

- mozilla.widget.render-mode girdisine çift tıklayın ve değerini 6 olarak ayarlayın. Girdiyi bulamıyorsanız boş bir yere sağ tıkayarak Yeni > Sayı'ya tıklayın ve oluşturun.

- Firefox'u yeniden başlatın.

Yazı tiplerinin daha iyi göründüğünü ve Google Maps gibi belirli sayfaların daha hızlı kaydığını fark edeceksiniz. Deiğişiklikleri grei almak iin about:config sayfasına geri dönüp gfx.font_rendering.directwrite.enabled girdisini devre dışı bırakmak ve mozilla.widget.render-mode değerini -1 olarak ayarlamak yeterli.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

elbet yan etkisi vardır. yoksa bütün millet akıllı da bi firefox çalışanlarımı salak?

Bende işe yaramadı; yazılar bulanık gözüküyor. Notebook ekranı olmasıyla ilgili olabilir bendeki sorun. Yine de teşekkürler.

Firefox'un hala başarısız olduğu tek alan GPU Hardware Acceleration olsa gerek. Firefox 4'ü yükleyip kaç kere 3.6'ya geri dönmüştüm. çünkü yazılar çok bulanık gözüküyordu. laptop'ta da sürekli Nvidia Ekran kartı sürücüsü crash oluyordu. son sürücüsünü bulup kurdum sorun gitti ama firefox 4'teki yazılar hep bulanıktı. bu sorunu hiçbir şekilde çözemedim sonra mecburen gelişmiş ayarlara girip hardware acceleration şıkkını kaldırdım.

ben denedim, siz denemeyin derim.çünkü gözle görülür sayfa açılış hızı problemi yaşadım..

Benim varsayılan ayarlarım zaten böyle. Şaşırtıcı doğrusu.

biraz farkında olup çevrede etrafınızda olan değişiklikleri izlerseniz deprem olacağını 2-3 gün önceden bilirsiniz havanın durumu(sıcaklık nem miktarı bulutlar), güneşin doğuş ve batış anındaki kızıllığı, canlıların davranışları vs.

aynen benimde varsayılan ayarlar böyle firefox 5.0 kullanıyorum ...

Sen de yorum yaz