Firefox'un şaşırtan güvenlik açıkları...

Firefox güvenlik açıkları sayısı ile rakiplerine fark attı. Ama her şey göründüğü kadar kötü değil.

  • Ümit Öncel
Firefox'un şaşırtan güvenlik açıkları...
Daha çok sorunla uğraşmasına rağmen daha hızlı çözüm Firefox'ta...

Internet Explorer, rakipleri tarafından özellikle çok sayıdaki güvenlik açığı nedeniyle eleştiriliyor. Secunia tarafından açıklanan raporlara göre geçtiğimiz yıl içerisinde Internet Explorer'da 31 önemli güvenlik açığı hacker'lar tarafından saldırı amacıyla kullanıldı. Opera ise 2008'de 30 farklı güvenlik açığı yüzünden saldırıya maruz kaldı. Apple'ın Safari'si ise Opera'dan aşağı kalmadı ve 32 farklı güvenlik açığı tehdidi ile uğraşmak zorunda kaldı. Fakat asıl şaşırtıcı rakam Firefox'dan çıktı.

Secunia'nın verilerine göre 2008 yılında Firefox tam 115 farklı güvenlik açığı nedeniyle saldırıya uğradı. Yani bu, diğer dört rakibinin toplamından daha fazla bir oranı ifade ediyor.

Güvenlik açıkları 2008'de Firefox'a rahat vermese de, rapordaki rakamlara göre bu saldırıların başarıya ulaşma ihtimali Internet Explorer'dakine oranla daha düşük, çünkü Firefox ekibi ortalama süre anlamında çok daha iyi bir iş yapıyor. Secunia'nın raporu Firefox'un ortaya çıkan kritik sorunları ortalama 43 gün içerisinde giderdiğini ortaya koyuyor. Fakat aynı şey Internet Explorer için geçerli değil çünkü IE'nin ortalama sorun giderme süresi tam 100 gün.

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Firefox kullanıyorum memnunum. şu saate kadar yeterince güvenli olduğunu düşünüyordum.tereddütlere neden olsada hala firefox kullanıcam...

Evet işletim sistemine entegre olunca bu sefer onun kodlarını değiştirmek çok uzun sürüyo dikkatli olmak gerekiyor bu yüzdende açığı kapatma süresi uzuyor :)

firefox dan şaşmak sfari opera explere hiyakee

Boşuna Opera kullanmıyormuşum. Demekki yeni saldırıların hedefi artık Firefox. IE gibi yama bohçasına dönmeye başlar artık.ama açıkları IE'den hızlı kapattığı kesin.

opera yine önde... ama kaç günde giderdiği yok....

olur böyle vakalar, güncellemeler yakalar :)

firefox ie den sonra en çok kullanılan internet tarayıcı olduğu için onun üzerinde uğraşan çok insan var ve açık bulmak diğerlerine göre daha kolay zaman alıyor.

Daha 2 gün önce opera açık kapattı ama kimse duymadı bile.

Tamam internet explorer 100 günde açıkları kapatıyor ama firefox açık sayısı internet explorer'ın 4 katı hem 43 günde az sayılmaz.
Opera aslında iyi bir seçenek ama neden pazar payı %1'lerde onuda anlayamıyorum.

gene klasik çamur atma girişimi...

Ya hangi tarayıcı olursa olsun siz bilinçli bir şekilde intenette dolaşırsanız hiç bir şey olmaz bunlarda değilim diyorsanız internet security adı altında satılan virus programlarını kullanmalısınız ki internetten zarar görmeyin.

opera 9.64 de önemli bir açığı gidermişti son sürüm bugün itibariyle..
operacılara duyurulur güncelleyin.
OPERA şuan için 1 numara ama yeri granti değil.

bide yazmayı becerebilse neresiyle yazdıysa artık :D

"firefox dan şaşmak sfari opera explere hiyakee"

Firefox la her işimi görüyorum, netle o kadar işli dışlı olduğum halde güvenlik yönünden sıkıntı yaşamadım.ie için onu diyemicem.Opera kullanıp firefox'a laf atanlar atıp tutmasınlar!

kim ne derse desin cok uzun zamandır internet kullanıyorum explorerla başladım sonra opera filan derken baya bi değiştirdim en sonda ön yargılarımı kırarak firefox kullanadım ve farkı hemen gördüm daha kulalnışlı ve hızlı .Eğer hala explorer kullanan varsa bir an önce firefox a geçsinler

Ama Araştıtma şu şekilde tarayıcıların hackerlar tarafından saldırıya mağruz kaldığı güvenlik açıkları yani elbette hackerlar Firefox un daha çok kullanıldığını biliyorlar ve firefox un üzerinde daha fazla çalışıp daha çok açığını bublmuş olmazlar mı?Yani bu bir kontrollü deney değil..

K-MELEON EN İYİSİ.ONUN HAKKINDADA HABER YAPIN

bu gevenlik olayına fazla takılmayın pc teknikeri olarak soyluyorum onlarca pro yukleyip pc siniz kasmanıza gerek yok ozelikle ev kullanıcıları bilincli bi kullanıcı oldukatan sonra bişeycik olmaz ...

bu gevenlik olayına fazla takılmayın pc teknikeri olarak soyluyorum onlarca pro yukleyip pc siniz kasmanıza gerek yok ozelikle ev kullanıcıları bilincli bi kullanıcı oldukatan sonra bişeycik olmaz ...

İnternet explorer'dan şaşmamak lazım da, işte linux kullandığım için firefox kullanmak zorundayım. :( Vista,xp falan kullansam ie kullanırdım.

I Explorer'ın adı çıkmış demek. Ben açık ara IE öndedir diyordum açık konusunda.

Deneme ve bilgisizliğe dayalı içi boş yargılardan arınık nesnel bir tutumlaFirefox'u, incelemek,irdelemek,kıyaslamak için 2 ay önce
Firefox tarayıcısını bilgisayarıma kurdum.
Chip dergisinde Firefox ile ilgili tüm yazıları okumaya çalıştım.
hatta eklentileri kurarken Chip dergisinin açıklamalarından yaralan-
dım.Bu 2 ay içinde Firefox'u hem inceledim hem de kullandım. Sonuç
tam bir fiyaskoydu.İnternette gezinirken pek çok web sitesini aynı
anda ziyaret ederim.Firefox ile yaptığım web gezintileri tam bir işken-
ceydi.Hele kurduğum Opera taklidi eklentileri ramı adeta deli ediyordu.
ve bugün bilgisayarıma bir iyilik yapıp Firefox denilen yazılımı sildim.
hem ben hem de bilgisayar epey rahatladı.
Firefox piyasaya girdiği yıllarda dünyadaki tüm hacker ve warez siteleri her ne hikmetse bu tarayıcıyı tavsiye ediyordu.Hep merak etmiştim bugün ise bu haberle merakım giderilmiş oldu.
GNU GPL yazılımların kodlarının açık olması demek bir evin
kapı kilidinin herkeste olması demektir.Bunun ilerde kötü amaçla
kullanılacağını tahmin ediyirum.Hele şifreli kod parçacıklarıyla
online istihbarat sağlanması için hareket eildiğini sanıyorum.
Çünkü internet istihbarat etkenlikleri henüz deşifre edilmedi.
Ve bunu yapabilmenin en uygun ortamı GNU GPL yazılımlarının
üretilerek piyasaya sürülmesidir.Open Source denilen açık kaynak
o kadar masum değil. saygılarımla

varmı explorer gibisi hernekadar bosuluk kullanamıyo olsamda tek geçerim :D

internet explorer derken 6 yada 7 hangisi yada 2sinin toplamimi ?

inadına firefoxçuyum arkadaş varmı ötesi

Bu devirde ie kullananın aklına şaşarım.

hastek676 'ya soruyorum
öncelikle firefox'un hangi sürümünü kullandın? ayrıca dünyadan haberin yok opera açık kaynaklı değilmi daha kullandığın tarayıcıyı bilmiyorsun.

Gnu/gpl i eleştiriyorsun ama bu tür yazılımlarda bulunan açıklar 2-3 gün içinde kapatılır, windowsun kendi açıklarını bırak sadece internet explorerın bir açığını kapaması ile 130 gün sürmüştü.

operanın açıkları sanki yokmu daha 1 hafta önce açık kapattığını duyurmuştu opera, ama fazla ilgilenen olmadığı için haber olarak duyulmuyor.
benim bilgisayarımda hem firefox hem opera kurulu firefox'da bi sürü eklenti olmasına rağmen sıfır eklentili olan son sürüm opera daha bir siteyi açana kadar firefoxda maillerimi okumaya bile başlıyorum.

herzaman acik olabilir onemli olan ne kadar bir zaman icinde o acigi kapatabilirsin :)

hocam el insaf Explorer dendiğinde ıe gelir Dogrudur
fakat hizmet deyince Firefox gelir dahası eklentilerini bilinçli kullanırsan ki 3yıla yakın pc de Firefox - Opera-Ie bulunuyor en basidi video helper yada agent user veya sayfa düzenleyici ,snap shot ............... bile digerlerine 5 basar biraz reklama kaçan yazılarınız olsada yiğidi öldüründe Aman hakkını yemeyin

birde Operayıda atmayın biraz daha Genç nesiller (gönlü) bilir wap üzerinden baglantı yapanlar cep sitelerine ozamanlar Operayla girerdi hepsinin yeri ayrıdır haa alışmışız ie ye varsa yoksa ıe .Firefox kullanan kac tane kişinin ana sayfası degişmişdir acaba 1000 de 0,1 ya ı e kullananın :) unuttunuzmu explorer kitlendi deyipde kac kez format atmaya gittiniz (Regedit den düzeltemeyenlere söz) 1 Firefox 2 Firefox 3 Firefox ve yinede Firefox.

CHIP sitesine üye olmayan ama fikir yürüten ziyaretçilere yanıt verme
gibi bir alışkanlığım yok.Yoksa gerekli açıklama ve yanıtları sıralardım.

google chrome la tanıştığımdan beri ne çok sevdiğim firefoxa gidiyor elim nede yeni yeni alışmaya başladığım safariye... google chrome kullanın mutlu olun :)

bencede kesinlikle google chrome IE mozilla falan yalan...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play