Firefox'un tartışmalı işlevi Nightly'de

Mozilla'nın Firefox'a getirmeyi planladığı tartışmalı yenilik, Nightly yapılarında kendini gösterdi!

Firefox'un tartışmalı işlevi Nightly'de göründü!

Mozilla'nın yeni sekme sayfasında yapmayı planladığı reklam amaçlı değişiklik, tarayıcının Nightly yapılarında kendini gösterdi.

Directory Tiles adındaki yeni işlev, yeni sekme sayfasında gezinti geçmişinize göre gösterilen sitelerle sponsorlu siteleri bir araya getiriyor. Sponsorlu kutucuklar, sadece gezinti geçmişine sahip değilseniz gösteriliyorlar; aksi halde yeni sekme sayfası sadece en sık ziyaret ettiğiniz siteleri sıralıyor.

Directory Tiles'ın görünüm düzeni, Firefox'un şu anki sürümlerinden pek de farklı görünmüyor. Her zamanki gibi bir ızgara üzerine yerleştirilmiş kutucuklar karşımıza çıkıyor. Reklam amaçlı olan kutucukların altında, Firefox'un bu kutucuk için para aldığını gösteren "sponsored" etiketi beliriyor. Mozilla bu kutucuklara "Sponsorlu Kutucuklar" adını veriyor.

Nightly sürümünde yapılan testlerde Amazon, Facebook, Wikipedia, YouTube gibi siteler "sponsorlu" etiketiyle gösterilmezken, BBC, Booking.com ve Wired'ın sponsorlu olduğu fark edilmiş.

"Enhanced Tiles" ise Mozilla'ya göre sadece belirli ortak siteleri içeriyor ve tarama geçmişinizi temel alıyor. Enhanced Tiles, ortak siteler tarafından sağlanan bir logo simgesi içeriyor ve kutucuğun üzerine geldiğinizde farklı bir resim gösterebiliyor.

Mozilla, yeni deneyimden hoşlanmayanlar için Directory Tiles'ı kapatma olanağı sunuyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

paraları bitti sanırım :D

İlk yorum yapan siz olun

İkisinden de hoşlanmadım. Muhtemelen yeni versiyonu yüklemem.

Bu zaten vardı. İlk kurduktan sonra bi kaç gün sonra listede birşey kalmıyor.

Reklamalrı gizli gizli çalarak değil, göstere göstere yapması gücenilirliğini gösteriyor. Kapatma olanağı ise hala kullanıcılar tarafında olduğunu gösteriyor. Bu özellik gelsin, inadına her gün reklamlarına tıklarım. Kullanıcılarına köle gözüyle bakan firmalara inat...

millet neyle uğraşıyor mozilla neyle firfeox artık tozlu raflarada yerini alıcak gibi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir