Firefox'un yaratıcısı Blake Ross Google'a yüklendi

Firefox'un yaratıcısı Blake Ross, Google hakkında pek iyi şeyler düşünmüyor. Bakın neler söylemiş...

Blake Ross, Blog'unda Google hakkında negatif yorumlarda bulundu. Ross'un düşüncesine göre Google giderek partizan bir tutum takınıyor ve yoğun şekilde kendi hizmetlerinin reklamını yapıyor.

Örneğin "Photo sharing" (resim paylaşımı) benzeri bir arama yapıldığında Google ipuçları adı altında kendi resim yazılımı Picasa'yı tavsiye ediyor. Aynı şekilde, "Blog" ya da "Calendar" kelimeleri arandığında yine ipucu olarak Google uygulamaları, yani Blogger ya da Calendar tavsiye ediliyor.

Ross, bu durumda arama motorlarının liderine güvenilemeyeceğini belirtiyor. Halbuki Google kendisini güvenilir, kullanıcı çıkarlarını önde tutan ve gücünü kötüye kullanmayan bir şirket olarak tanıtıyor.

Ross, kullanıcı için en iyi şeçeneği teşkil etmediğinden bu ipuçlarını hatalı buluyor. Google'ın da Microsoft gibi belli bir alanda tekel olduğunu belirten Ross, bu nedenle şirketin daha sorumluluk sahibi bir tavır sergilemesi gerektiğini söylüyor.

Bahsedilen bu ipuçları Türkçe menülü Google'da henüz gösterilmiyor. Arama çubuğunun yanındaki Tercihler bağlantısına tıklayıp, Arabirim Dili'ni İngilizce olarak belirlediğinizde ve ardından Tercihleri Kaydet'e tıkladığınızda, Google arabirimi artık İngilizce oluyor ve İngilizce kelimelerle arama yaptığınızda bu ipuçları gösteriliyor.

CHIP Online'ın Yorumu: Microsoft nasıl Internet Explorer'ın yaygınlaşması için Windows'u kullanıyorsa, görünen o ki, Google da arama alanındaki gücünü kendi ürünlerini öne çıkarmak için kullanıyor. Tekelleri şiddetle eleştirenler kendileri bu konuma geldiklerinde güçlerini sadece kendi çıkarları için kullanmaktan çekinmiyorlar anlaşılan... Üstelik, internetteki arama tekelinin yapabilecekleri, işletim sistemi tekelinin yapabileceklerinden çok daha yıkıcı olabilir.
Yorumlarınızı bekliyoruz!

Gökhun Sungurtekin

Okuyucu Yorumları

Toplam 32 Yorum

Yıllardır Microsoft'u tekel olmakla eleştirenlerin, Google da şu an aynısını yapmasına rağmen sırf hizmetleri ücretsiz diye sesini çıkarmaması büyük bir ikiyüzlülük!

kaçınılmaz olan bu galiba.

Zamanında Microsoft'un geliştirdiği Internet Explorer nasıl "gerçekten" iyi bir ürünse ve Microsoft da bu "iyi" ürünü yaygınlaştırmak istiyorsa aynı şekilde Google da şimdi "gerçekten" iyi işlere imza atıyor ve bunları yaygınlaştırmak istiyor. Önemli olan iyi şeylerin her zaman iyi olması için çaba sarfedilmesi ve dinamik olunması bence. Yoksa ne o zaman Microsoft kötü ya da yanlış birşey yaptı ne de şimdi Google kötü ya da yanlış birşey yapıyor. Yahoo'nun da ajandası var, güzel ama Google'ınki daha kullanışlı mesela. Ya da Microsoft da online ofis yazılımı yapıyor ama Google Docs kadar pratik değil. Ama rekabet olmalı bence de, yoksa ilerleme olmaz...

ee etme bulma dunyasıı

Vay be canım Google'a bak para onuda yoldan çıkarmış anlaşılan, ee para bu insanları ne şekillere sokuyor. Yazık ama Google'dan gelince bu davranış insan üzülmeden edemiyor.

Normal bir şey bence.Ben de olsam aynı politikayı uygulardım.Sonuçta Google kurulurken Google'ın kurucuları sadece arama motoru olarak kalınacak veya yeni hizmetlerin reklamı hiçbir şekilde yapılmayacak gibi bir anlaşma imzalamamış.Bunun için kimse bir şey söyleyemez.Buna bakarsanız Windows Live Search te aynısı yok.Örneğin; add url yazıyorsunuz Google a site ekleme linki çıkıyor.Ama bu Google dan vazgeçme nedeni değil bence.Adamlar iyi işler yapıyorlar ve iyi olan işlerini de tanıtıyorlar.Bundan daha doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum.

chip yorumuna kesinlikle katılıyorum. arama ve internetteki reklam, kesinlikle işletim sisteminden daha etkili bir duruma gelebilir

Önümüzdeki yıllar tekelleşmenin daha hızlı oldugu yıllar olacak Devlet haline gelen şirketler gorebilceğiz tabi bu benim fikrim bunun onu belki şimdi alınabilir ama gec kalındıgında onunun alınamayacagına eminim onumuzdeki yıllarda buyuk bir siyasi guc olarak cıkacaklar karsımıza

google ın iş birliği içinde olduğu Blake Ross dan duymak iyi değil ama sonuçta birileri kazanmak için mücadele veriyor bence haklı bir mücadele nede olsa google başımıza silah dayamıyor bizi kullanın diye yani kullanııcı seçimine kalmış.

chip'e katılmıyorum...Neticede arama motoruna erişmeniz için bir işletim sistemi kullanmanız gerekir.....

bu dünya zaten tekel arkadaşlar. rekabet elbette tüketici için faydalıdır bu da işin diğer gerçek kısmı.tüketici iseniz tekelden kaçacaksınız, üretici ve satıcı iseniz tekel olma yolunda savaş vereceksiniz. hayat başlı başına piyasa

Google, tekelleşme yolunda ve bunun bedelini pahalıya ödeyebilir.

Kendi ürününü niye övmesin? Firefox kendini övmüyormu? İlk çıktığı zaman hatasız diye anılıp zaman geçince yüzlerce güvenlik açığı ile ie yi geçen kimdi? Bence birazda iğneyi kendine batırsın

Alternatif arama motorları bazen google ile bulunamayan bilgileri bulabiliyor , eğer tekelleşen birşeyler var ise farklı alternatiflerin varlığını da gözden kaçırmamak gerekir... (bkz. Yahoo)

Dünya da hiçbir şirket tamamen kendi çıkarını 2. plana atıp, kullanıcı çıkarlarını ön plana tutmaz.Bu tür rekabetlerin olması doğaldır.Hatta kullanıcılar için faydalı bile olabilir.Rekabet ile birlikte İnternet şirketleri daha cazip internet servisleri oluşturabilir.

Ben bir yere kadar kendi reklamını yapmasını doğru buluyorum. Sonuçta Google da ticari bir şirket, öyle değil mi? Ama şu da var ki Google'da bir kişi arama yaptığında tarafsız bir arama sonucuyla karşı karşıya gelmediğinde (yani önerilen ürünler için) bu kullanıcı açısından belki bir dezavantaj olarak görülebilir. Ama kabul edersiniz ki Google sonuç itibariyle ticari bir şirket, ve reklamını yapması pek doğal. Google'ı bilmeyen zaten yok, ancak kendi çıkardığı yan ürünlerin reklamını da bir şekilde yapması gerekiyor; bunu da bu şekilde yapıyor. Kanımca çok da yanlış bir durum yok.

Burda bence sizde kendi çıkarlarınızı düşünüyor ve microsofta destek veriyorsunuz. Bu durumda sizin bunu yorumlama hakkınız var mı? Önemli soru bu herhalde...

Sonuç olarak google ben bir arama yaptığım zaman benim karşıma aradığım kelime ile alakalı birçok site getiriyor ve ben işimi en çabuk yoldan halledeiyorumj benim için önemli olan iş ve işin hızıdır ister bunu google nin kendi firmasına ait bir siteden yapmışım ister başka bir siteden ve bende google gibi bir arama motorunun sahibi olsam bende kendi firmamım programlarını koyardım.

Aynı mantıkla CHIP ekibi olarak sizler de XPden Vista'ya geçişin büyük bir para tuzağı olduğunu biliyorusunuz. (Gereksiz özelliklere para ödeme, muazzam donanım güncellemesi vs.) Bütün bunlara rağmen sırf Windows için yazılım ve donanım üreten şirketler size destek olsunlar, derginize reklam versinler diye hala "XP'den Vista'ya geçiş rehberi" gibi bir yazıyla insanları bu yola sürüklüyorsunuz. Bu ne kadar etikse, Google'ın yaptığı da o kadar etik. Yanılıor muyum?

İlginç bir yorum... Bu durumda örneğin Windows 95 çıktığında "tamam arkadaşlar, artık yeniliğe gerek yok. Yeni sürümleri kurmayın. Bununla en az 20 yıl idare edersiniz. Biz de zaten dergiyi kapatıp kendimizi hayır işlerine adıyoruz" dememiz mi gerekirdi?

Pek çok insan yenilik istiyor ve hem CHIP hem de CHIP Online, bu insanlara yeni teknolojileri tanıtıyor. Tabii ki eksikleriyle birlikte... Kaldı ki CHIP nasıl olur da insanları bir şeye zorlayabilir?

Bu yazıyla bir bağlantı kurmak istiyorsanız örnek şöyle olmalıydı: Diyelim ki CHIP, dergiciliğin dışında aynı zamanda sabit disk de satıyor ve dergide sadece kendi sattığı sabit diskleri tanıtıyor... Yazının ana fikrine göre etik olmayan şey işte bu olurdu.
Saygılar.

google yaptığımız aramalar sonucunda aradığımızı buluyor ve bunun sonucunda görevini yaptığına inanıyorum reklam vermek veya kendine ait programları bize zorla yaptırmıyor bence abartılıyor

valla ben uyduyu google earth programıyla öğrendim Allah razı olsun adamlardan yapmışlar bir hizmet tabiki kendi programının reklamını yapıcak ve en en ön sıraya koyacak doğal hakkı micrososft nasıl kendi sitesinde linux reklamı vermiyor demi bağlantıyı kurun
sevgiler saygılar

bencede bir sirket kendi ürünLerini önerebilir hakLı oLarakk:):)

Google için yanlış bir adım olduğu kesin, fakat bu şekilde sert eleştirilmesini de haklı bulmuyorum. Google, özgür yazılıma verdiği destekle, kaliteli servis ve hizmetleriyle , son kullanıcıya değer verdiğini göstermesiyle bence vazgeçilmez bir şirket. Evet, bazı yerlerde kendini düşünmek durumunda kalabiliyor, fakat sonuçta ortada belli bir rekabet var, B. Ross'un henüz bu durumdan haberi yokmudur merak ediyorum.

Google ve Microsoft, kendi aralarında tüm interneti paylaşmaya çalışıyor, büyük balık küçük balığı yutuyor. Google da bu rekabete uygun olarak kendi ürünleriyle internetin dört bir köşesine cevap veriyor ve ürünlerini de pazarlama zihniyetine uygun hale getiriyor.

Firefox gibi Microsoft tekeline karşı olan bir şirketin(IE bir microsoft ürünüdür fikrinden yola çıkarak) , Google ile çarpışması değil onun yanında olması gerekiyor, diğer özgür ürünlerinde öyle.

herhangi bir şirket kendi ürünlerini para vererek oraya kendi reklamını veya tanıtımını verebiliyorsa ve buna insanların sesi çıkmıyorsa Google gibi bir çok hizmetini ücretsiz veren ev ücretsiz hizmetlerin ufkunu açan bir şirketin diğer şirketlere de sunduğu imkandan kendinin yararlanmasına karşı çıkılmamalı.
Google Kendi sitesine değilde diğer benzer sitelere kendi ürün reklamını verecek değil ya ...
tamamen doğal olması gerektiği gibi bir işleyiş var...elbette kendi ürünlerini tanıtacak. Muhakkak şirketler tanıtımlarını bir şekilde yapacaklardır. Bence google elindeki imkanların çok azını kendisine yontuyor. bu zamana kadar yaptıklarından hep kullanıcı yarar gördü bundan sonrada böyle olacaktır...

Arkadaşlar bu konuda yapılan eleştirileri Google dinlemiş ve ipuçları hizmetini kaldırmış. Zaten Blake Ross'ta blogunda bu konuya değinmiş;
http://www.blakeross.com/

Ben google lu hep lider olarak tanıdım bence böyle reklam konusnuda kendini bu kadar ön plana çıkararak değilde herkesin hakkın neyse tıklanma sayısı yani hiti neyse o şekilde sıralamada olsun.. Google nasıl olsa her zaman her lider konumda olacaktır.

google gibi aradığını anında bulabildiğim başka bir arama motoru yok
yiğidi öldür hakkını ver biz insanlar nedense başkalarının başarılarını
elimize fırsat geçtiği zaman baltalamaya çalışıyoruz örneğin windows
türk kullanıcıların belki yarısı korsan ama adamlara söylemediğimiz lafı bırakmıyoruz bende olsam aynısını yapardım kafayı özgür yazılıma takanlar merak etmeyin özgürde birgün özgürlüğü elinizden alabilir

nasıl oluyor arkadaş insanları iki yüzlülükle suçluyorsun sende kullanıyorsundur peki insanların ne yapmasını bekliyorsun hiç kimse babamızın oğlu değil ki savunalım yiğidi öldür hakkını ver sinirlenipte
insanları iki yüzlülükle suçlama herkes tirilyoner değil

ya ilk önce bir kişiyi eleştirirken kendisine bakacak.nedeni ise firefox un temelinde de aynı muhabbet yapılmıyormu...

arkadaşım sen kendinden bahsedilmesini istemişsin.ayrıca hiç gereği yok bu tür haberlerin....

(editörlere eleştiri)

google tekbaşına bir dünya kuruyor orada...bence son derece tehlikeli olmaya başladı ve bunun farkında olan bir-kaç kişi haricinde kimsede ağzını açıp laf söylemiyor...bence google için kısıtlamalar getirilmeli artık.

Mozilla Firefox'un kurucusunun böyleşeyler diyeceğini tahminetmedim.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir