Firefox'un yeni sekme sayfasında açık bulundu

Firefox 13, Chrome ve Opera'ya özendi, bu özellikle geldi... Ama işin içinde ilginç bir sorun var!

Firefox'un yeni sekme sayfasında açık bulundu
Dilerseniz yeni sekme sayfasını kapatabilirsiniz

Geçtiğimiz haftalarda yayınlanan Firefox 13, Chrome ve Opera'dan tanıdığımız bir "yeni sekme" sayfasıyla geliyordu. Bu sayfada sıkça ziyaret ettiğiniz web sitelerinin küçük resimleri gösteriliyor, böylece sevdiğiniz web sitelerine daha hızlı erişebiliyordunuz.

Ancak "yeni sekme" sayfasında bulunan bir açığın, güvenli içeriğe ulaşmayı kolaylaştırdığı ortaya çıktı. Firefox 13, HTTPS güvenliğine sahip sayfaların da resmini çekerek "yeni sekme" sayfasındaki küçük resimler arasında yerleştirebiliyordu. Bu ise yeni sekme sayfasında örneğin daha önce ziyaret ettiğiniz banka hesabı sayfanızın görünmesiyle sonuçlanabiliyor.

Mozilla, yaptığı açıklamada sorunun farkında olduğunu ve Firefox'un gelecek sürümünde çözüleceğini söyledi. Mozilla, yeni sekme küçük resimlerinin kullanıcının denetimi dışında kişisel bilgi depolamadığını ve aktarmadığını da vurguladı.

"Yeni sekme sayfası" özelliğini tamamen kapatmak isterseniz, bunu about:config sayfasını ziyaret ederek yapmanız mümkün. browser.newtab.url ayarını aratın ve değeri about:blank olarak ayarlayın.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Bence sekme sayfasına bu özelliğin eklenmiş olması güzel oldu.

google opera'dan bişey çaldığında kendi çıkarmış gibi konuşuluyo ama firefox gibi başıboşlar başkalarından çaldığında özenmiş deniliyo :D örn: sekmeler ilk kez opera tarafından yapıldı. diğer tüm tarayıcılar çaldı, üstelik microsoft bunu messenger gibi abuk subuk yerlere de sıkıştırdı. opera keşke patent falan alaydı..

@26 Haz 2012 17:27 O zaman internet tarayıcıları yaptıkları her yenilik için patent alsınlar internet yerinde saysın... Opera eğer patent alsaydı bu, internetin özgürlüğüyle ilgili ciddi bir problem olurdu. Yapılan bir yeniliğin diğer tarayıcılar tarafından kullanılması biz kullanıcılar için de iyi.

@26 Haz 2012 17:27 Eski internet explorer zamanlarından neden şikayet ediyordunuz o zaman? Her şey ie'nin tekelindeydi; Firefox ve Opera bizi bu tekelden kurtardığı için şikayetçiseniz ie'yi kullanabilirsiniz.

@27 Haz 2012 09:11 Benim yazdıklarımın bunlarla ilgisi yok. Opera sekmeler için patent alsaydı diyorsunuz ben de bunun internetin gelişmesi ve özgürlüğü için sorun oluşturacağını söylüyorum. Opera geliştirmesin veya herhangi bir tarayıcı tekel olsun mu dedim?

@26 Haz 2012 17:27 Kesinlikle günümüzde bunu apple filan yapsaydı varya tv lerde reklamı bile cıkardı o zamanlar bizde operacıydık ama cımdı ne oldu chrome cıktı devır degıstı

@sosyalik ben seni anladım sende chrome kullanan ama operayı seven bir insansın :D

"Mozilla, yaptığı açıklamada sorunun farkında olduğunu ve Firefox'un gelecek sürümünde çözüleceğini söyledi." Gelecek sürümünde çözülecek derken 14. sürümde mi düzelteceklermiş?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir