Firefox'un yeni umudu!

Firefox'u yepyeni bir boyuta taşıması beklenen büyük bomba, beta sürümüyle geliyor!

Hüseyin Cem Köylü

Gelecek birkaç hafta içerisinde Mozilla, uygulama dükkanı Mozilla Marketplace'in "public betasını" yayınlayacak. HTML5 ve JavaScript teknolojilerinin de dahil olduğu çeşitli teknolojilerden yararlanılarak hazırlanacak uygulamaların bulunacağı platformun ilk uygulamaları sadece Firefox'a özel olabilir.

Mozilla, uygulamalar için çok daha özgürlükçü bir eleme sistemi kurmayı amaçladıklarını söylese de, Marketplace'e çıkacak tüm uygulamalar önce kontrol edilecek. Ayrıca, Apple'ın AppStore'undaki "Porno içeriksiz dükkan" ilkesini benimseyen Mozilla, bu içeriği arayan kişilerin tek umudunun Google olduğunu gösteriyor.

İlk olarak Firefox'a zengin uygulama içeriğinin sunulacağı düşünülse de, Marketplace'de Mozilla'nın amacı diğer tarayıcıların da aynı runtime yazılımını kullanarak Marketplace'den yararlanmalarını sağlamak. Tıpkı diğer uygulama dükkanlarında da olduğu gibi, Mozilla da Marketplace'de satılan uygulamalardan payına düşeni alacak. Fakat aynı zamanda geliştiricilere alternatif ödeme sistemleri seçmelerine de olanak sağlanacak, reklamlar da ayrı bir gelir kapısı olacak.

Kendi mağazanızı hazırlamanız bile mümkün...

Daha güzel olanı ise, Mozilla'nın kaynak kodunu kullanarak kendi uygulama dükkanınızı hazırlayabilecek olmanız. Mozilla'dan Joe Stagner bunu şu sözlerle açıklıyor: "Marketplace'in kaynak kodlarını kamuya açacağız, böylece kendi uygulama dükkanın kurmak isteyen herkes bunu kolaylıkla yapabilecek."

Public beta'nın ardından Mozilla, Marketplace'in kapılarını bu yıl sonuna kadar stabil sürümüyle açmak istiyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, belki de Firefox, lider tarayıcı olma yolunda ikinci bir şans elde edebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İnternet tarayıcılarını bu kadar gündemde tutma çabası nedir anlayamıyorum,altıüstü
-javascript
-HTML5
desteği olacak. ki bu normal birşey kuru kalabalığa gerek yok.lütfen

Gemiye fazla yükleme yaparsan batar, tonlarca eklenti yerine Opera gibi en önemlilerini entegre etse daha çok müşteri çeker.böylelikle millet basit tab olayları için bile eklenti aramak zorunda kalmaz.

Senin adın FireFox, beta olsan ne yazar?

Nasıl iyi dedim mi Sayın Edip Çiftçi?

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir