Firefox ve Opera için tamir vakti!

Firefox ve Opera, yeni sürümleri ile işte bu önemli sorunları "tamir ettiler!"

  • Zeynel A. Öztürk
Firefox ve Opera'nın son sürümü hataları onarıyor

Bu hafta hem sevilen tarayıcı Firefox, hem de sadık bir kullanıcı kitlesine sahip Opera, sürüm numalarlarını yenilediler.

Firefox, 17. sürümü ile beraber iFrame'lerde sunduğu sandbox işlevi sayesinde istenmeyen indirme saldırılarına engel olabiliyor. Bunun yanında Firefox 17, içerisinde 6 kritik açığın bulunduğu birçok açığı onarıyor. Onarılan kritik hatalar arasında sisteme bir zararlının girebilmesine izin veren bellek bozulması ve tampon bellek taşması hataları bulunuyor. Gözümüze çarpmıyor olsa da Firefox 17'de onarılan hata sayısı, 1.000'leri geçiyor.

Opera ise son sürümünde "yığın tabanlı" kritik bir tampon bellek taşma açığını onarıyor. Bunun yanında 12.11 sürümü, Gmail'de yüklenmeye engel olan bir hatayı da düzeltiyor, kararlılığı daha yüksek bir hale getiriyor. Google'ın SPDY protokolüyle ilgili bir hata da Opera'nın son sürümünde çözüme kavuşturulmuş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

yaşasın opera :D

Operanın logosunu da değişin yav. 10 yıl önceki logosu bu.

@24 Kas 2012 19:43 10 yıl önce değil daha geçen yıllarda değişti az bir düzeltme yapıldı olsun gene değiti :D

@24 Kas 2012 19:43 Guncelleme yapinca logo degismiyor galiba. Ben de hala ayni logo var da. Son surumu indirip sanal makineye kurayim. Nasilmis merak ettim yeni logoyu

opera candır

17 sürüm ile beraber İnternex explorerdan daha geç açılan Firefox, artık 5 saniyede kullanıma hazır oluyor :)

yaşasın firefox :D

Firefox: özelleştirme ve eklenti bakımından çok kullanışlı ama çok da kasıyor. mesela sayfada yukarı aşağı yaparken donmalar.. html5 sitelerinde kitlenmeler felan... Chrome: performansı çok güzel ama eklentileri düzgün çalışmıyor. açılır pencere engelleyici tam bir felaket.. flashblock ta öyle.. özelleştirme ayarları çok karışık ve bulmak zor.. Opera kullanan varsa bi artılarını eksilerini yazsında ona göre yüklerim.

@25 Kas 2012 00:58 Chrome ve Firefoxta eklenti olarak kullandığın birçok şey operada gömülü geliyor, yani o özellikleri icat eden opera ve standart özellik olarak sunuyor. Link özelliği ile parolalarından tut tüm geçmiş ve sık kullanılan detaylarına kadar kendi hesabında tutabiliyor ve istediğin yere taşıyabiliyorsun. Eklentileri de gayet başarılı. Tek eksiği bazen 400 mb kadara ulaşan ram kullanımı ama 8 gb ram de hiç problem olmuyor.

Windows 8 ile harikulade bir şekilde çalışan metro tabanlı IE 10 u kullandıktan sonra bu komik tarayıcılar çöpün çöpü kalıyor ne yazık ki.....

@25 Kas 2012 02:01 çöp olan sensin OPERA'ya çöp diyen cahillerde çıktı ya...

opera firefox tan daha iyi ama bu logo yüzünden kimse denemiyor

@25 Kas 2012 11:53 heberlerde hala eski logonun kullanılması gerçekten kötü olmuş

Oera kullanmak gerçek internet deneyimidir.

Opera'nın Yandex uyumlu verilen 64-bit tarayıcısını çok beğendim, çok hafif ve çok hızlı.

Firefox 64-bit Waterfox sürümünü geliştirmeyi sürdürecek mi? Eğer sürdürmeyecekse onun bir sürüm gerisinden gelen 64-bit Palemoon web tarayıcısını geliştiren açık kaynak yazılımcıları pes etmezle ve 64-bit Firefox kullanmayı sürdürürüz. Firefox kendi ayağına sıkıp duruyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play