Firefox yeni yaşını kutluyor!

CHIP Online'a Firefox ile girenlerin sayısındaki inanılmaz düşüş, bu doğum gününde "zirve" yaptı!

Firefox yeni yaşını kutluyor!
Phoenix ve Firefox logoları...

Internet Explorer ve Chrome'un en büyük rakibi Firefox, yeni yaşını kutluyor. Açık kaynak kodlu web tarayıcısıyla tanışalı tamı tamına dokuz yılı geride bıraktık.

İlk olarak Netscape'i temel alan web tarayıcısı, Phoenix, ardından Firebird olarak adlandırılmıştı. Ancak bu isimlerin farklı programlar tarafından kullanılıyor olması, yeni bir isim bulma ihtiyacını ortaya çıkardı. Böylece dünyanın en başarılı web tarayıcılarından biri olan Firefox doğdu.

Firefox, doğal olarak sekme çubuğuyla gelmesi, sunduğu RSS entegrasyonu ve özel arama çubuğuyla zamanının en yenilikçi web tarayıcısıydı. Önde gelen diğer web tarayıcıları, Firefox'taki bu işlevleri daha sonra kendi yazılımlarına da eklediler. Firefox'un başarısı muhtemelen en çok geniş eklenti desteğinden gelmişti. Ancak o günden bu yana çok şey değişti ve Firefox, şu an tüm dünyada Internet Explorer ve Chrome'un arkasında, en çok kullanılan üçüncü web tarayıcısı konumunda.

Bugün www.chip.com.tr adresine tıklayan ziyaretçilerimizin yaklaşık yüzde 12'si, Firefox kullanıyor. Bu oran 2010 yılında yüzde 30, 2011 yılında yüzde 23, 2012 yılında ise yüzde 17 civarındaydı. Yani Firefox kullanım oranı, her yeni yaş gününde biraz daha düşüyor...

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

Her nekadar Opera ya karşı sempati ve sevgimiz de olsa Firefox olsun, gerisi boş olsun .... Firefox + AdBlockPlus + NoScript + BetterPrivacy + DownthemAll ekibinin sunduğu internet keyfini hiçbiri sunamaz...

Turkiye de ki Chrome ve Yandex hayranligi devam ettigi surece, tek ozgur ve gercek acik kaynakli yazilim FF'in dususu normal. Zaten dunya milletleri mersine giderken Turk insani tersine gitmek konusunda programlidir.

Viva Firefox. Eklentileriyle beraber Webe hükmeden tek tarayici.

opera da aynı şekilde düşüşte. 15.versiyondan itibaren yapılan köklü değişiklikler ile tüm beğenilen opera özellikleri tek tek kaldırıldı. opera 12 gibi kullanış fonksiyonluğu sunan başka bir tarayıcı yok.

Tilki öldü de kaldıranı yok :)

Internet Explorer ise tekrar yükseliyor sanırım. Firefox u sadece eklentilerine ihtiyacım olduğunda kullanıyorum onun haricinde ie11 yeterli.

Firefox kullanmamaktaki amaç nedirki ben kullanıyorum çok memnunum çokta stabil,sorunsuz ayrıca chrome gibi 2-3 sekme açınca ram kullanımı 350 mb lara çıkmıyor.Ben tilkiciyim!! .

Belkide o düşüş dediğiniz kişiler sitenize girmiyordur :) Firefox değil siz düşüştesinizdir :)..

Firefox kullanıcısı olarak +1 ve yakınlarıma da tavsiye ederim hep.

Chrome gerçekten başarılı bir browser ve firefox'un kan kaybetmesi gayet normal karşılanmalı. Max_Real Qnx

İE nin arkasında olmasının tek sebebi ie nin pclere öntanımlı gelmesidir işi bilenler direk ie den vazgeçmektedir zaten...

@11 Kas 2013 18:59 bazılarında da ie 10 veya 11 geliyor o da chrome firefoxa kıyasla daha hızlı bir tarayıcı

@11 Kas 2013 22:09 arkadaşı ne diye eksilediniz bilmiyorum ama internet Explorer 11 şu an en hızlı tarayıcı.. deneyin görün.Testlerde silip süpürdü.Chip onlinedan en kısa zamanda bir tarayıcı testi bekliyoruz.

@12 Kas 2013 00:14 Reklam engelleme eklentisi kullanılamadığı yada Firefox kadar işe yaramadığı için Chip online İnternet explorer yandex ya da chome'u tavsiye eder her zaman.Sitenin her yerinde reklam dolu gözümü seviy aga !

@12 Kas 2013 00:14 O arkadaş sen olmayasın?

Firefox fanatigiyim diyebilirim, ancak; 1- Son versiyonlarla birlikte stabilite fena halde elden gitmeye basladi. 2-Firefox'un en buyuk yanlislarindan biri sirketlere Active Directory destegi vermemesidir. Chrome bu kadar genc olmasina ragmen Active Directory GPO destegini tam olarak vbermektedir. Bu yuzden bende su an Chrome'u sirkette yuzlerce bilgisayara kurmak uzereyim.

adamlar browser bıraktı mobil işletim sistemine yoğunlaştılar bir yanda da mobil platformda tarayıcı isine girdiler gerekli ozeni gosteremiyolar gibi geliyor bana

Günlük web geziminde Chrome gerçekten ilk seçenek olmayı hak ediyor. Ancak az daha web ortamına haşır neşir olanlar bilecektir ki Firefox daha iyi bir tarayıcı bir çok yönüyle. Chrome'un espirisi az denilecek hız farkı iken, Firefox 'un espirisi ise Chrome'dan daha iyi eklentileri olmasıdır. IE'nin farkı ise bilmiyorum. IE11 fena durmuyor ama eklenti desteği kötü. Firefox 'la webde gezinirken kafanız güvenliğe önem veriyorsanız (ki kişisel bir durumdur) kullanın derim.

Ben , internet explorer ı bırakalı yıllar oldu zaten , uzun yıllar firefox kullandım ve firefox un son bir yıldaki sürekli versiyon güncellemeleri , flash player ile olan uyum sorunları , donmaları,çökmeleri bıktırdığı için onu da bıraktım , şu an Maxthon Cloud Browser kullanıyorum ve bence çok çok iyi.tavsiye ederim.

safari ram kullanmıyor adeta deneyin bence

Şu anda bu yorumu yazdığım tarayıcı safari. Ancak pratik olarak genelde Safari kullanırım Os X entegrasyonu ve kullanım rahatlığı nedeniyle kullanıyorum, ancak internet bankacığında tabiki Firefox. bu arada sen kimsin dersen Microsoft'ta staj yapan şanslı bilgisayar mühendislerinden biriyim. Yerine göre unix yerine göre linux yerine göre hibrit tabanda sistemler, yerine göre Safari yerine göre İnternet expolerer yerine Firefox kullanmak gerek. Birinde eksik olan şeyi diğeriyle tamamlamış oluyorum bu sayede.

chrome ve yandex browser kullanıyorum uçuyo abi mozilla opera asla yetişemez hız konusunda bu ikisine.

@12 Kas 2013 00:58 Bilinçsiz kullanıcı olarak Virüs gibi sisteme yayılan ve hatta kendileri tarafından yayınlanan virüsleri bilgisayarından bilgi çalmak için kullanan tarayıcıları kullanıyorsun. En yakın zamanda terk etmeni öneririm o 2 sini

waterfox diyorum!

Firefox tarayıcıların kralıdır. Diğer tarayıcılar bırakın rakip olmayı yanına bile yanaşamaz. Sitemize girenler içinde Firefox kullananlar azaldı demişsiniz. Azalır tabi bu Firefoxun suçu değil sizin suçunuz. Sitenizi Firefoxa uyumlu hale getirmiyorsunuz. Siteye Firefox ile girdiğimizde başta üst menü olmak üzere çoğu bölüm çalışmıyor. Yeterince destek verseniz Firefoxa sitenize giren oranında Firefox yüzde 50 yi de geçer. Bıkmadınız mı hala şu bir şeye yaramayan Internet Explorer dan. Şu yorumu bile yazabilmek için bile İE kurmak zorunda kaldım. Firefox varken.

@Coskun.Abi Sitenin her yerinden reklam fışkırıyor. Tabiki Firefox'a destek vermeyecek.Firefoxun eklentileri sayesinde şahsen ancak ssitenin bu reklamlarına katlanabiliyorum çünkü görmüyorum reklamları.Taakii İnternet Explorer kullanana kadar... Çünkü İ.E ile açtığım an site neredeyse ölü hale geliyor.Chip online reklamlarını düzeltmezse çok fena altta kalacak !

Vay be. Firefox da taçsız kral demekki :) valla sadece onu kullaniyorum. 2. Versiyonunu bile hatirliyorum.

Aslında en ufku geniş tarayıcı Opera'dır ama bir türlü şansları yaver gitmedi...

Opera nın çok hakkı yeniliyor tüm tarayıcılar dan açık ara önde

@12 Kas 2013 13:10 Chorme tabanını kullanarak ne hale geldi haberin var mı ? Firefox tarayıcımdaki 500den fazla yer imi ve 10 dan fazla eklentinin hiç birini eklemediğim halde Yeni ! opera Benim özgür tarayıcımla aynı sürede açılıyor ve daha yavaş !

12-15 arasında site bağlantısı var. Firefox kullananlar tüm bu site çerezlerine izin ve yol vermek durumunda kalıyorlar. Bu durum usandırıcı oluyor. Lütfen bu bağlantı sayılarını 2-3 indirelim.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir