Firefox yine güncellendi: 3.5.2 sürümü burada

Firefox bir kez daha güncellendi: 3.5.2 sürümü hakkındaki notlar ve indirme bağlantısı burada...

  • Ali Güngör
Firefox yine güncellendi: 3.5.2 sürümü burada
Firefox 3.5.2'ye mutlaka geçmelisiniz!

Mozilla Firefox güncellendi; kritik güvenlik açıkları bu yeni güncelleme ile giderildi. Saldırganların güvenli sitelerde, özellikle de online alışveriş sitelerinde kullanılan SSL sertifikalarını geçmesini sağlayan bir açık geçen hafta ortaya çıkmış ve olay yaratmıştı.

Bu açık sayesinde sahte sertifikalarla Firefox kandırılabiliyor ve bankacılık, e-posta ve alışveriş sitelerinin gerçeklerinden ayrıt edilemeyen kopyalarına kullanıcılar yönlendirilebiliyordu. Bu teknik birkaç güvenlik sertifika alanına eklenen boş bir karakter ile uygulanıyordu.

Black Hat
güvenlik konferansında araştırmacı Moxie Marlinspike ve Dan Kaminsky tarafından duyurulmuştu. Marlinspike oluşturduğu evrensel sertifika sayesinde Firefox'un internetteki bütün adresleri onaylamasını sağladı. Kendi sitesi olan thoughtcrime.org'u *\0.thoughtcrime.org olarak listeleyerek Firefox'un sertifikanın geçerliliğine inanmasını sağladı.

Firefox kullanan herkesin derhal en son sürüme geçmesi gerekiyor. Mozilla da sitesinde bunun gerekliliğini duyuruyor. Firefox'unuzu 3.5.2'ye güncelleyin ve eski sürümleri de 3.0.13'e yükseltin. Bu açık Windows, Mac ve Linux'te etkili! Bu Mozilla'nın 18 gün içerisinde çıkartmak zorunda kaldığı ikinci acil yama oldu.

Marlinspike'a göre internette SSL kullanan pek çok yazılımın bu null-string bug'a karşı güncellenmesi gerekecek. Önümüzdeki günlerde pek çok yeni güncelleme bekleyebiliriz.

Download: Firefox 3.5.2
Download: Firefox 3.0.13

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

yamam yamam sökülüyor:) firefox artık benim için bitmiştir.

E hadi 3.5.2 ye geçelim...

Merhaba makalede yazim hatasi mevcut bilginize..

Mozilla Firefox güncellendi; kritik güvenlik açıkları bu yeni güncelleme ile giderildi. Saldırganların güvenli sitelerde, özellikle de online alışveriş sitelerinde kullanılan SSL sertifikalarını geçmesini sağlayan bir açık geçen hafta ortaya çıkmış ve olay ayratmıştı.

Bu kadar Firefox tutkunu iken ne oldu da bir anda Chrome'cu oldum çözemiyorum. Chrome çok daha çekici ve isteklerime daha iyi yanıt verebilen bir tarayıcı oldu. Unuttum Firefox'u ama o bence hala iyi bir web tarayıcı.

Yinemi yama öh "birdahada firefox kullanmam, firefox benim için bitmiştir." :D

Chrome'e geçsemmiki acaba ne dersiniz?

Chrome'e geçsemmiki acaba ne dersiniz?

Chrome benim girdiğim sayfaları düzgün göstermiyor pek, tercih etmiyorum.

yeter artık ya neyi güncelliyorlar artık anlamadım.
1 kere güncelleme çıksın tam çıksın.işin cılkı cıktı.

yıllardır firefox kullanıyordum bende, fakat son 1 aydır nedense hep crome' a tıklar oldum :) şaşırıyorum kendime

Sürekli güncelliyor diyorsunuz, popüler olmaya başladı ki, hedef konumuna geçti doğal olarak sürekli güncellenecek. Internet Explorer'ın yapamadığını yapıyor işte. Kullanıcıyı düşünüp bir an önce güncellemeleri çıkartıyor daha ne yapsın?

yamam yamam sökülüyor:) firefox artık benim için bitmiştir.

---------------------------------------------------------------------------------

Yav arkadaşım, karşına çıkan güncelleme sorusuna evet deyip 2 dakika beklemek çok mu zoruna gidiyor, anlamadım ki. Firefox'u güncellemek bu kadar basit bir iş işte. Adamlar seni düşünüyor, bir an önce yama çıkartıyor zarar görme diye, sense saçma sapan konuşuyorsun.

açıklarını kapatmak için yoğun çaba harcıyan mozillayı kullanmaya devam edecem açıksız hiç bir program yoktur.

Adamlar güvenlik için eksiklikleri gideriyor sizde burda bir daha Firefox kullanmam diyorsunuz. Kimse sizi tutmuyor kullanmazsanız kullanmayın.
Size önerim IE kullanın iki üç yılda bir güncelleniyor yani çok çok güvenli :D

IE kadar yamalı bohça olsa Firefox'a demedik laf kalmaz. Bir iki açık çıkınca hemen eleştirilere maruz kalıyor. MS çıkan açıkları kapatmaya lüzum bile görmüyor. Topluca güncelliyor. Tilki açıklardan kullanıcılar etkilenmesin diye hemen güncelliyor. Unutmayın geçenlerde çıkan Adobe Flash Player yamasını da aklınıza getirin. Yıllardır kullanıyoruz. Açık yeni ortaya çıktı.

Bu firefox sürümü tekirdağ yöresi içinmi? 3.5.2 :)

Ben linke tıklayınca trojan var diyor antivirüs tek benimki mi böyle yapıyor. ?

Editörün notu:
Dosya güvenlidir.

Neden hala Türkçe beta dil?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play