Flash'a bir tekme de ondan!

Adobe'un Flash'ına tekmeyi vuran vurana... İşte Flash'a hayır diyen son dev!

  • Ertuğrul Süngü
Flash desteği yok; HTML 5 var!

Microsoft Xbox 360, son güncellemesi ile artık Internet Explorer tarayıcısını kullanmamıza imkan tanıyor. Yine de bu durum konsol sektörü için çok büyük bir gelişme anlamına gelmiyor zira Nintendo Wii, bundan beş yıl önce, temelde Opera'nın değiştirilmiş bir modeli olan, "The Internet Channel" aracılığı ile internete bağlanmamızda kolaylık sağlıyordu.

Nintendo'nun yeni konsolu Wii U da internete bağlanmamız için benzeri rahatlıklar sağlayacak. Konu hakkındaki bazı detayları su yüzüne çıkaran Nintendo, Wii U konsolunda akıllı televizyonlarda, halka açık bilgi terminallerinde, oyun konsollarında ve hatta daha önceleri Nintedo'nun 3DS cihazında bulunan "NetFront Browser" motorunu kullanacak.  Her ne kadar çok şaşırtıcı olmasa da kimileri tarafından ufak bir umutla da olsa beklenen Adobe Flash desteği Wii U'da bulunmayacak. Ancak konsol, HTML 5 desteğine sahip bir şekilde karşımıza çıkacak.

Nintendo'nun yeni jenerasyon konsolu, 18 Kasım itibariyle Kuzey Amerika'da, 30 Kasım itibariyle de Avrupa'da satışa sunulacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Adobe'un kendisi vaz gecmis Flash'tan siz tekme diyorsunuz. Hatirlatirim, JellyBean den resmi destegi ceken firma Adobe dur.

Bu haberler Flash belasının çok yakında sonunun geleceğini bizlere gösteriyor.Linux için güzel haber

Adobe nintendoya kalmadı canlarım.

İnternet flash kaynıyor hala birileri flashı desteklememeyi marifet sayıyor. Beğenmiyorsanız bile destekleyin isteyen kullansın isteyen kullanmasın.

Sen misin Apple'a kafa tutan. Beter olun

@Greatness Apple ile ne ilgisi var. Apple dedigin masaustunde %5, mobilde %20 kullanilan bir firma. HTML5 gibi bir nimet varken kimse destek vermez tabii Flash'e. Apple tek basina standart degitiremez. MS en guclu oldugu zamanda bile yapamadi Apple kim ki web yazilimcilari ona baksin?

Sevmediklerinden mi yapmayacaklarmış, pehh. Tekelcilikten yapmıyorlar, başkasına muhtaç olmamak için yapmıyorlar. Günümüz artık diğer sistemlerle etkileşim içinde bulut sistemler gerekli diyen google, apple, microsoft daha çok tekel olmaya çalışıyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play