Flash Hızında Tasarım

Etkileşimli ve çekici web sayfalarının oluşturulması için şu an için en etkili yöntem Flash. Flash’ı en hızlı kullanabilmenin yolu ise Balthaser:fx

Flash Hızında Tasarım (Sayfa 3)

Çok hızlı bir bağlantı uygulama için gerekli
Sitenin oluşturulması ve kaydedilmesi çok uzun zaman almıyor. Ancak bu Balthaser sunucusunun o an ki yoğunluk durumuna göre de değişebiliyor. Örnek vermek gerekirse 3 sahnelik bir animasyondan oluşan bir proje için ortalama 30 saniye yeterli oluyor. Ancak bu süreler tabi ki yüksek işlem oranı ve dosya boyutları nedeniyle hızlı bir bağlantıda alınmış değerler. Diğer tür bağlantılarda süre daha da uzayabiliyor. Ziyaretçileriniz için ise sadece 56K bir bağlantı yeterli oluyor. Tabi ki sitenin izlenebilmesi için sizin ve ziyaretçilerinizin bilgisayarında Flash plug-in’inin de kurulu olması gerekiyor.

Standart dışı bir arabirim ile çalışmanın zorluğu
Bir online uygulama olduğu için Balthaser:fx alışık olduğunuz Windows yazılımlarından biraz daha farklı bir şekilde çalışıyor. Bu yüzden hayal kırıklığına uğrama ihtimaliniz yüksek. Çünkü program ile alışık olduğunuz Windows arabirimini kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla sağ tuş menüsü de bulunmuyor. Ayrıca bir nesneyi seçmek için de üzerine tıklamak yerine Layers menüsünün kullanılması gerekiyor. Seçenekler üzerinde oynamak ise kullanıcılar için bazen tam bir angarya olabiliyor. Ancak bunlar sizi korkutmasın. Çünkü bir iki saat içinde arabirime alıştıktan sonra Flash’ın bu yeni kullanım şekline de adapte olunabiliyor. Bu Windows’a benzemeyen standart dışı arabirimin sorumlusu ise kesinlikle Balthaser'a bu izni vermeyen Flash. Sitenin bu konuda en ufak bir suçu bulunmuyor.

Ürünün şu an kullanımda olan sürümü halen 1.0. Bu yüzden ufak tefek hataları da yok değil. Örneğin geniş içeriğine rağmen bu içerikteki medyaların görüntülenmesi için kullanılacak seçenekler çok fazla değil. Bu durumda en iyisi görmek istediğiniz nesneyi çalışma alanına sürüklemek ve özelliklerine bakmak. Daha sonra eğer beğenmediyseniz Layers kartını kullanarak bu nesneyi kolaylıkla silebilirsiniz. Bunların yanında programda yer alan diğer eksikler ise çalışmayı etkileyecek kadar kritik değil. Örneğin timeline özelliğinde nesnelerin ne zaman görüneceği ne zaman kaybolacağı ayarlanabilirken animasyon hızı üzerinde bir değişiklik yapılamıyor. Belki animasyonlar gerekenden hızlı oluyor ama bu kalitesini etkilemiyor. Balthaser:fx’in 3 dakikalık adım adım ilerleyen öğretim bölümü ise biraz sınırlı ve basit düzeyde kalıyor ve biraz geliştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde aslında programın içinde yer alan ve duyurulmayan birçok özelliğin de kullanılması belki mümkün olabilir. Aksi takdirde örnek olarak iki nesnenin birbirine bağlanabilmesi özelliğini çoğu kullanıcı bilmediği için kullanamayacaktır.

İndirmek için tıklayın

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir