Flash için yolun sonu çok yakın!

Kullanımı giderek düşen Adobe Flash, tahminlere göre işte bu tarihte internetten tamamen silinecek!

Flash için yolun sonu çok yakın!

Adobe Flash için artık yolun sonuna gelindiği bir süredir dile getirilen bir gerçek. Ömrünü tamamlamak üzere olan bu web formatının tam olarak ne zaman kaybolacağı da kesinleşti: İki yıl sonra.

Encoding.com tarafından elde edilen veriler, Flash video kodek kullanımının 2015'te yüzde 21'den yüzde 6'ya kadar gerileyerek keskin bir düşüş yaşadığını gösteriyor. Rapor ayrıca Flash'ın adeta bir tür "yaşam destek ünitesine" bağlı olarak varlığını sürdürdüğünü de ekliyor.

Rapora göre, Flash halen banner reklamları ve eski tarayıcılar gibi belirli alanlarda kullanılmaya devam etse de, günleri artık sayılı. Bu doğrultuda yapılan hesaplamalara göre Flash'ın 24 ay içerisinde tamamen gözden kaybolacağı söyleniyor.

Oldukça uzun bir zamandır video editörleri için bir standart haline gelen H.264'ün, video kodek kullanımında iyice yaygınlaşarak internette yayınlanan videoların dörtte üçünü kapsadığı biliniyor. Facebook ve YouTube gibi büyük sitelerin yanında Mozilla Firefox da Flash'ı hem videolarda hem de web tasarımı programlarında desteklemeyi bırakmıştı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çok ekmeğini yedik Allah rahmet etsin :)

Bıraksınlar şu Flash'ı artık. Flash oyunlar da Unity motoru ya da HTML 5 kodekine geçsin.

Silinsin gitsin artık şu tarayıcıyı kastıran Allah'ın belası :D Ulan yüklenmesi ayrı bi dert, güvenliği ayrı bi dert. Millete okullarda Flash öğretip öğretip gönderiyolar

Flash'ın ölme sebeplerinin en başında reklam bennerlarının ABP reklam engelleme eklentileri sayesinde bloklanması, flash'a yaşam şansı tanımamasına neden olmuştur, belki bu yüzden reklam bannerları sayesinde dahimi olarak devam edecekti kim bilir. Hiç kimse, ücretini ödediğim internet(kotalı/sınırsız)bağlantımı sömürerek biz tüketicilere reklam gösterme hakkı yoktur.

Flash oyunlar var flash kullanan iptv ler var. Ama bunları kullanan kitle demmekki %3-4 gibi bir kitle. W10 güncellemesi tamamlandığında adobe marketten büyük bir yara almış olacak. Ama zamanında tekeli yönetebilselerdi çöküşü yaşamayabilirlerdi.

ben flashı kullanmayı bıraktım...

flash oyunları seviyorum

O değil de java ne olacak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir