Flash isteyenlere tek çözüm!

Google'ın tarayıcısı Chrome, çok yakında önemli bir kullanıcı grubunun tek seçeneği haline gelebilir

Flash isteyenlere tek çözüm!

Hüseyin Cem Köylü

Adobe, Linux için yayınlanan son Flash Player sürümü 11.2'den sonra yeni sürüm yayınlamayacağını duyurdu. Gelecek 5 yıl için Linux'ta Flash Player 11.2'ye güvenlik yamaları yayınlamaya devam edecekler.

İşin kötü kısmı ise Linux kullanıcılarını ilgilendiriyor: Tarayıcılar için geliştirilen Flash plug-in'i, artık sadece Google'ın tarayıcısı Chrome ile çalışacak.

Adobe, Google ile birlikte yürüttükleri yeni API geliştirme projesinden de bahsetti; mevcut Flash Player'da kullanılan Netscape plugin API (NPAPI)'nın yerini alacak olan yeni API'ya değindi. "Pepper" API ya da "PPAPI" olarak adlandırılan yeni API, "tarayıcı ve işletim sistemi arasındaki soyutluğu ortadan kaldıracak olan plugin (eklenti) ve tarayıcı arasındaki katmanı sağlamak" amacıyla geliştiriliyor.

Adobe ve Google'ın birlikte geliştirdiği PPAPI ile çalışan Flash Player, tüm x86/64 platformlarda Google Chrome tarayıcısı tarafından desteklenecek.

Firefox'un mimarı Mozilla ise, "Pepper" ile çalışmayı akıllarının ucundan dahi geçirmediklerini açıkladı. Yani bu demek oluyor ki, Flash desteği almak isteyen Linux kullanıcılarının tek tercihi Google'ın tarayıcısı Chrome olacak. Firefox ya da diğer alternatifleri kullananlar ise, ne yazık ki Flash desteğinden mahrum kalacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

bu ff için çok kötü oldu işte

Mozilla bi çözüm bulur merak etmeyin...

windows 8 önizlemesini kullanıorm çok güzel kurun kullanın

Flash ı kullanan kaldı mı :D Yaşasın Html5

Tekelleşmekten nefret ediyorumm bu yüzden son damlasına kadar firefoxxxx !

Flash kimsenin umurunda değil Youtube html5 kullanıyor gerisi önemsiz gereksiz reklamlardan kurtuluruz hafif olan Linux iyice hafifler.Adobe isterse yarın Linux dan desteğini çeksin yinede sonuna kadar LİNUX

Ama firefox kendisi yeni api için uyumluluk sürümü çıkarmamayı seçmiş. Bu da firefox un linux a önem vermediği ya da html 5'e olan desteğini arttıracağı yönünde izlenim veriyor. Ama kimse firefox un chrome kadar html 5 i iyi kullandığını söyleyemez. Firefox'un bu konudaki çalışmalarını devam etmesini diliyorum.

google chrome kurun önce sonra firefoz için flash aid adında eklenti var onu kurun bu sayede google chrome için çıkan flash güncellemelerini firefoxda kullanabilirsiniz tüm linuxculara saygılar...

Adobe kademeli olarak kendisi bitiriyor flashi istese 1 gecede silebilir. Fakat yillardir flash uzerine yapilmis binlerce is ve uygulana var sadece web siteleri degil. Ayni sekilde bu alanda kitaplar dolusu kod ogrenmis ve ekmek yiyen binlerce kisi var. Adobe kademeli olarak degilde birden bitirirse binlerce kisi issiz.kalir.

Acıyorum şu Linux fanatiklerine.
3 kelime ile bütün dertlerini anlatmaya çalışıyorlar. Zaten sözlükleri 3 kelimeden oluşuyor:):):)
Sözlük:
1- Tekel: Microsoft karşıtlığı
2- Kernel: Linux'un tek işe yarar yanı
3- Açık kaynak kodu: Beleş yazılım

Canları cehenneme linux icin her zaman bi cıkıs vardır.

ie9 canavar gibi. napiyim chromeyi?

steve reis cok haklıydı flash kadar gereksiz bir yazılım yok bilgisayarı tam anlamıyla somürüyor ve karsılıgında hic bir sey vermiyor.html5 e tam destek.

chromium kullanıcılarının durumu ne olacak acaba :D chrome u severim ama böyle linux kullanıcılarına chrome dayatmaları hiç hoş değil.

Bir flash için tarayıcı değiştirecek değilim. Açık kaynak, kâr amacı gütmeyen bir sistem ve tarayıcının üstüne, ticari amaçlı olan Adobe Flash ile yazılmış nesneleri oynatmaya yarayan flash player'ı kurmaya da meraklı değilim.

Kısa süre içinde HTML5'in yaygınlaşmasını ve İnternet üzerindeki animasyonları oynatmada Adobe tekelinin kalkmasını diliyorum.

ayfoncular baslamis yine aglamaya hala html5 hikayesine inaniyorsunuz.
bu saatten sonra flash birakmaz pabucunu html5e zaten tek destekcisi vardi oda steve amcaydi mefta olduguna gore yakindir html5 de tam dogmadan mefta olur sizde hala flash gereksiz hafizayi yiyor falan
muhabbetleri yaparsiniz.arti googlede bu saatten sonra android platformunda birakmaz flashi.

Windowsta internet explorer 10 kullanmadan chrome ve mozilla gibi tarayicilari indirmeyin derim. Testlerde gercekten başarili olmuş ie 10

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play