Flash'lı siteler PC'nizi ele geçirebilir!

Hemen her bilgisayarda bulunan Flash eklentisi tehlike saçıyor; üstelik bu tehlikeden kurtuluş yok!

Dikkat: Flash'lı siteler PC'nizi ele geçirebilir!
Flash Player bütün işletim sistemlerinde var

Yeni saldırılar tamamen güncellenmiş yeni Adobe Flash sürümlerini bile etkiliyor. Adobe Flash Player'daki bilinmeyen bir güvenlik açığı sayesinde kullanıcıların bilgisayarlarının kontrolü tamamen ele geçirilebiliyor. Bu açık tuzaklı PDF dosyalarıyla da tetiklenebiliyor. Genel bir teknik 1.1 kilobyte boyutunda bir Adobe Flash dosyasıyla bu açığı hedef almak.

Şimdilik saldırı sayısı çok düşük çünkü henüz çok az sayıda internet sitesi bu açığı sömürüyor. Ancak bu güvenlik açığıyla ilgili bilginin ve bu açığı kullanabilecek araçların yayılmasıyla birlikte saldırılar büyüyecek. Binlerce internet sitesi birden açığı kullanmaya başlayacak. Dahası pek çok masum sitenin Flash'ları da bu işe haberleri bile olmadan bulaştırılacak.

Bu açıktan kurtulmanın kesin bir yolu yok!

Durumun önemine karşın büyük anti-virüs firmaları buna bir çözüm üretmiş değil. En iyi anti-virüs yazılımlarından 41 tanesi yazılırken bu zararlı SWF dosyalarını tespit edemiyordu. 7 yazılım ise tespitte başarılı oldu. Symantec bu açığı Trojan.Pidief.g olarak tespit edebiliyor.
Açık Symantec'e göre Windows 95, 98, XP, ME, 2000, NT, Server 2003 ve Vista'yı etkiliyor.

Aslında saldırılardan iki ay önce Adobe, Reader ve Acrobat'ı çok daha iyi test ederek ve daha sık güncelleme sunarak güvenliği arttıracağını belirtmişti. Bu yararlı bir çaba olsa sa aynı çalışmanın Flash Player için yapılmaması iyi olmadı. Adobe Flash Player Windows, Mac OS X ve Linux'ta çalıştığı için bu açık dünyadaki bilgisayarların çoğunu etkiliyor.

Şimdi Adobe'un ürün güvenliğiyle ilgilenen görevlileri bu sorun üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar Firefox'un NoScript gibi eklentileri sayesinde korunma sağlayabilirler. Ancak bu bile tam bir korunma sağlamıyor çünkü trojan güvenilir sitelere de bulaşmış olabilir. Ayrıca öneriler arasında, Windows Vista ve Windows 7'nin UAC, yani Kullanıcı hesap Denetimi özelliğinin açık tutulması ve Internet Explorer 8'de UAC destekli Korumalı Mod'da kullanılması da var.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

ne hikmetse win 7 de yok.....

http://www.sandboxie.com/
kullanın rahatlayın

siteler silverlighta yavaş yavaş geçse acaba daha mı iyi olur..onda da açıklar bulunacaktır elbet fakat microsoftun güvenlik ile ilgili duyarlılığı bence adobeden daha hassas..daha iyi olur gibi geliyor bana..

Bu tehlikeden kurtuluş yok demişsiniz ama FireFox'taki noscript ve flash block eklentileri bu açığa karşı bir çözüm değil mi?

Amaaan herşeyin de sorunu var alıştık biz artık ;=)

Firefox eklentisi olan flashblock ile flash uygulamalarını siteye girer girmez görmüyorum zaten. Eğer sürekli takip ettiğim, güvenini kazandırmış veyahut kendini artık belli etmiş sitelerde buna izin veriyorum.

Adobe'un şu dünyada bir tane hayırlı iş yaptığını göremeyecekmiyiz? :(

sızofren ettınız mılletı be ,ılla antıvırus alacaz yane,gunde 50 kere format atsamda almayacam antıvırus ahahahahha

Silverlight kullanın derdiniz kalmasın

firefox taki no script eklentisi zaten girdiğim sitelerdeki tüm flash ları engelliyor yinede tehlikedemiyim acaba ??

eee nolcakmış yani bilgisayarmı yanacakmış nolcakmış bende bişi var zannettm

pc deki arza donanımsal olmadıkça benim için sorun yok :) domuz gribi virusu bulaşmasında hangi trojen bulaşırsa bulaşsın :D

Microsoft bile Adobe'un yanında melek gibi duruyor. Hangi yazılımını indirdiysem silip atmanın verdiği rahatlığı anlatamam. Hepsi hantal ve çok ağır çalışıyor. 2 MB programla PDF dosyası okuyup yazabilirken, 300 MB Adobe Okuyucu ile yalnızca okuyabiliyorsunuz. Akıllara ziyan. Microsoft fil ise Adobe dinazordur. Flash kapalı kaynak olduğu için ve flash programlarını yazanlar da belirsiz olduğu için flash kullanmak istemiyorum ama tüm siteler de flash modasını izliyorlar. Antivirüs programları bunları yakalayabiliyor mu yoksa bilgisayarlarımızın içi saatli bomba mı yüklü?

valla bu işi silverlightçılar yapmış olmasın?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir