Flash Player 10.1 açıklandı...

Flash Lite'ı unutun, olgun ve dolgun bir Flash'a hazır olun! İşte Flash Player 10.1...

  • Ali Güngör

Adobe, MAX geliştirici konferansının arifesinde Flash Player'ın 10.1 sürümünü duyurdu. 2010'un ilk yarısında gelecek olan yeni Flash, PC, Mac, Linux'ta çalıştığı gibi akıllı telefonlarda da çalışacak.

Flash, cep telefonlarında işletim sistemine dahil edilirse kullanılabiliyordu ve bu "Lite" bir sürümdü. Mobil kullanıcılar da artık normal Flash kullanabilecek. Kullanıcılar sisteme dahil olmasa da indirip kurabilecekler. Bu adım AIR uygulamalarının da cep telefonlarında doğal olarak çalıştırılabilmesi için önemli.

Flash Player 10.1 bütün akıllı cep telefonlarında hemen çalışmayacak. Symbian 60 serisi, Android, Windows Mobile ve Palm webOS kullanan cep telefonlarında tam sürüm Flash daha sonra gelecek. Yılsonundan önce Windows Mobile 6.5 ve Palm webOS için geliştirici betası çıkacak. 2010 başlarında da Android ve Symbian için beta çıkacak.

Haberin devamında: AIR da neyin nesi?

Flash Lite'dan olgun ve dolgun bir Flash'a

Günümüzde yeni cep telefonlarının yüzde 40'ında basit Flash Lite bulunuyor. Ama gelecek yıl tam sürüm Flash'a kavuşacaklar. Flash 10.1'in final sürümünün 2010'un ilk yarısında çıkmasıyla birlikte bunu destekleyen yeni cihazlarında piyasaya ulaşması bekleniyor.

Flash yeni cihazlara yüklü gelmezse ya da otomatik güncelleme ile sunulmazsa, online uygulama dükkanları tarafından sunulacak. Flash içerik görüntülemek isteyen kullanıcıların da masaüstü kullanıcıların internet tarayıcılarda aldıklarına benzer indirme önerileri alması mümkün. Adobe'dan Barclay "Hedefimiz kurmayı ve güncel tutmayı çok kolay hale getirmek." Diyor.

Google, Adobe ile birlikte Android Flash Player üzerinde çalışıyor. Adobe'un yılın başlarında açıkladığı Open Screen projesine de katılan Google oldukça pragmatik davranıyor. Google'ın de Flash Player ve AIRChrome işletim sistemine dahil etmesi mümkün. Flash video, grafik ve script için, AIR ise Flash'ı tam kapsamlı uygulamalara dönüştürüyor.

Chrome, HTML 5, Tegra, Snapdragon ve dahası...

Flash'tan kaçış yok, her paltformda karşımızda

Daha önce Chrome ürün yöneticisi Ian Fette, Google'ın kendi geliştirici konferansında bununla çelişen açıklamalarda bulunmuştu. İnternet üzerindeki videoları Flash'tan, HTML 5'te yer alan codec'lere kaymasını umduğunu belirtmişti. "İnternet tarayıcıda 50 resim formatı desteklemek zorundayız ve bu karışık. Video için bunu daha basit hale getirmek istiyoruz." demişti. Elbette internetteki videoları yüzde 75'i Flash kullandığı için Flasht'tan pek kaçış yok.

Flash ile ilgili meselelerden biri de cep telefonlarının içeriği gösterecek kadar güçlü donanıma sahip olması. Tom Barclay'e göre mevcut içeriğin çoğu bu çalışacak. Yeni Flash Player grafik hızlandırma ve video decoding özelliklerinden faydalanıyor. Çeşitli kod geliştirmeleri sayesinde yazılımın render performansında yüzde 87 artış, bellek tüketiminde ise yüzde 55 düşüş sağlandığı belirtiliyor.

Adobe, Qualcomm'un Snapdragon çipleri için özel optimizasyon yaptı. Bu da Toshiba TG01 ve SmartBook gibi üst düzey cihazlarda daha iyi performans anlamına geliyor. İnce ayarlama yapılan çipler arasında Nvidia'nın Tegra ve Ion çipleri de yer alıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

64 bit desteği nerede? IE x64 kullanamıyoruz kendileri yüzünden.

Önce bir 64-bit windowslar için çıkarsınlar da...

şu iphone içinde bir tane çıkartsalar tam süper olacak :)

64 bit desteği yinemi yok taş devrindemi yaşıyor mühendisleri neiş yapıyor başlıyacam şimdi ....

Ah bir de Flashlı sitelerde laptop fanı coşmasa!

x64 desteği çoğu yeni işlemci de olmasına rağmen hala chat ve sohbet işlerinden başkasını anlamakta güçlük çeken sayısı fazla olduğu için hala 32 bit işletim sistemleri revaçta... Bu da x64 ün en büyük handikapı..x64 desteğini bile kulağımızı tersten tutar gibi kullanıyoruz.

oley artık internet oyunlarını cep telefonundan oynayabilecekmiyim?

:D Abi o zaman latop fanlarımıza baksınlar teknik sevis felan :D video izliyor laptop süpürge gibi :D komsu eve glecek korkuyom haha :D

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play