Flash sayfalarının kaldırılması kafa karıştırdı!

Adobe'un bazı web sayfalarında çıkan uyarı, Flash'ın tamamen öldüğü söylentilerine neden oldu!

  • Zeynel A. Öztürk
Flash sayfalarının kaldırılması kafa karıştırdı!

Adobe'un kurumlara yönelik web sayfalarında görünen bir uyarı, firmanın Flash Player'la ilgili web sayfalarını "tedavülden kaldırmayı" planladığını söylüyor. Bununla birlikte Adobe'dan gelen açıklamaya göre bu uyarının nedeni, "bazı adobe.com sayfalarının tekrar düzenlenmesi".

Adobe yaptığı açıklamada, uyarının yakında kullanımdan kalkacak eski URL'lerin yer imlerine kaydedilmiş olması nedeniyle göründüğünü söyledi. Sözkonusu sayfada Flash Player'ın okul ve şirketler gibi çok kullanıcılı kurumlara lisanslanması işleri yönetiliyor. Sayfada şu uyarı yer alıyor:

"Bu sayfa ve indirme bağlantıları, 29 Eylül 2016'da tedavülden kalkacaktır." Adobe, Flash Player'ı indirmek isteyenleri ise ayrı bir sayfaya yönlendiriyor.

Adobe ise yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Kasım 2015'te de belirttiğimiz gibi Adobe, Open Web standartlarını desteklemektedir ve HTML5'in geleceğin web platformu olduğuna inanmaktadır. Bu açık standartların yaygınlaşması için Mozilla, Google, Microsoft, Facebook ve diğerleriyle yakın biçimde çalışıyoruz. Bu, sektör çapında bir evrimdir ve Adobe bu evrime büyük yatırımlar yapmaktadır. Flash Player konusundaysa hiçbir değişiklik olmamıştır; indirme bağlantıları tüm müşterilere sunulmaya devam edilecektir."

Google, web tarayıcısında Flash'ı "önemsiz hale getireceğini", çok gerekmedikçe neredeyse hiç kullanmayacağını söylemişti. Firefox, Flash'ı otomatik olarak engellemeye başlarken Safari, sitelere sistemde Flash'ın yüklü olup olmadığını bile söylemiyor. Flash, Chrome gibi Microsoft Edge'in de bir parçası ancak Windows 10 Anniversary Update, Flash içeriklerini güvenlik amacıyla otomatik olarak engelliyor. Dolayısıyla bu denli kınanan Flash'ın Adobe tarafından silindiğini duysaydık, pek şaşırmayacaktık.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Daha dün windows 10 güncellemesi geldi

2017 de bır seyler patlıyacak html5 te ancak fıyasko olursa aman aman cok cekerız zaten ulke akk ıle ugrasa dursun

Yoo daha 17 eylül 2016 da güncellendi

Safari flashı hiç tanımlanıyor bile.

Benim için öleli 1 sene filan oldu!

Flash playerın network yöneticileri için sunduğu msi paketlerinin yayınlandığı sayfada bu uyarı 1 yıldır var, flash playerın downloader versonunu hiç kullanmadım, herkesin bilip bilmeden flash hakkında bilir kişi olmasınada şaşıyorum ayrıca. Flashın yaptığının onda birini yapamıyor html hala bik bik bik üstelik browserlar davar gibi oldu hala olamadılar her hafta güncellemeler bişeyler bi bitmediler arkadaş her siteye ayrı uygulama yazıldı yetmedi hala herkesin derdi flash.

@18 Eylül 2016 23:53 Flash çok daha hafif bir yazılımdı ve az çabayla isteğe göre şekillendirilebiliyordu. Zaten bu hafif ve kolay değiştirilebilir yapısından dolayı hackerlar tarafından sıkça saldırılıyordu. Html5 geldiğinden beri sayfalar 2 katı sistem kaynağı ister oldu.

ben flash'ı chrome'da kapattım kullanmıyorum. flash isteyen siteler için çok nadir aktifleştiriyorum sonra tekrar kapatıyorum. gereksiz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play