Floridalıların yeni kabusu: Gökten düşen donmuş iguanalar

Florida'da yaşayanlar, bir süredir çok ilginç bir sorunla karşı karşıya: Ağaçlık bir alanda yürürken kafalarına düşen donmuş iguanalar...

Floridalıların yeni kabusu: Gökten düşen donmuş iguanalar

Ağaçların altında yürüyen Floridalılar, soğuk havaların gelmesiyle birlikte gökten gelen donmuş iguana yağmurlarıyla karşılaşabiliyorlar. İguanaların hiçbir zaman Florida'nın ekosistemlerinin bir parçası olması beklenmiyordu, ancak insanlar olarak evcil hayvanları vahşi doğaya serbest bırakma tutkumuz, onların yerlisi olmadıkları yeni evlerine yerleşmeleri anlamına geliyor.

Florida’nın iklimi yılın büyük bir kısmında bu soğukkanlı sürüngenler için bir sorun yaratmıyor, ancak sonbahar geldiğinde havaların biraz soğuması, vücut sıcaklıklarını düzenleyemeyen iguanaların ağaçlarda kasılmalarına ve düşmelerine sebep oluyor. Bu durum o kadar yaygın ki, Miami gibi bazı yerler, hava durumu gibi “iguana düşüşü” tahminlerinde bulunmaya başladı.

Düşen iguanalar Florida sakinleri için de giderek daha tanıdık hale geliyor. Bu istilacı türün sayıları, tüm çabalara rağmen artmaya devam ediyor. Donmuş iguanalar oldukça ölü görünseler de, nadiren öyledirler ve bu yüzden iguanalarla karşılaşanların dikkatle yaklaşmaları gerektiği belirtiliyor. Bu hayvanların sağlam pençeleri ve dişleri, eğer enerjilerini biraz geri kazanırlarsa oldukça tehlikeli olabiliyor. Bu yüzden donmuş bir iguana bulanların, hayvanı güvenli bir çantaya koyarak yerel yabani hayatı merkezine veya veterinere teslim etmeleri öneriliyor. Ayrıca, iguanalar Florida’da istilacı hayvanlar oldukları ve eyaletin doğal yaban hayatı için büyük sorunlara yol açtıkları için, Florida sakinlerinin topraklarında bulunanları öldürmelerine izin veriliyor.

Her ne kadar böyle bir yola başvurmak çok zor bir karar olabilse de, acı gerçek şu ki bu hayvanlar yerel ekosistemler üzerinde felaket niteliğinde bir etki yaratıyorlar. Florida’ya gelmeleri insanların hatası olsa da, iguana yağmurları bu hayvanların buraya ait olmadığının mevsimsel bir hatırlatıcısı.