FM radyo için ilk ölüm fermanı!

Uzun yıllardır hayatımızda olan FM radyo, görünüşe göre tarih olmak üzere...

Norveç, FM radyonun ölüm fermanını imzaladı!

Radyo yayıncılığı son zamanlarda dijitale doğru bir hayli kaymış durumda. Elbette halen evlerde ve özellikle otomobillerde FM radyo dinleniyor, ancak büyük bir çoğunluk dijital radyoyu tercih ediyor. Buna ilişkin bir açıklama Norveç'ten geldi. Norveç Kültür Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre Norveç 2017'den itibaren ülkedeki FM radyo yayınını sonlandıracak.

Bu kararı aldıkları için çok mutlu olduklarını açıklayan Norveç Milli Yayın NRK Başkanı Thor Gjermund Eriksen, bu kararın herkes için önemli olduğunu söyledi. FM radyoyu sonlandırarak ülke olarak DAB, yani dijital radyoya geçmelerinin kaliteyi arttıracağını söyleyen Eriksen, ülkedeki son FM radyo yayınının yapılacağı son tarih olaraksa Ocak 2017'i belirlediklerini aktardı.

Norveç'in DAB standardına geçmesiyle birlikte ülkede 7.9 milyon radyo değişecek. Öte yandan ülkedeki evlerin yüzde 50'sinden fazlasında halihazırda DAB destekli radyo kullanılıyor.

Ercan Uğurlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Nostaljik radyolar ne olacak? Arabalardakiler peki?

Artık akıllı telefonda niye Beleş radyo yok

Eski teknolojilere yüz çevirmeyin böyle, bi saldırıda ihtiyacınız olursa naneyi yediniz!!!

Analog radyo yayini mesafe olarak cok daha verimlidir, sinyal zayiflasa bile yayin kesilmez ama dijital bir radyo yayinini hareket halindeyken dinlemek eziyete donusebilir. Alicilar tv gibi her zaman sabit olsaydi sorun yoktu ama radyo farkli.

Kısa dalga radyoma dokunmasınlar,başka birşey istemem.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir