Force Touch'ın altından işlemci çıktı!

Apple'ın yeni MacBook ile tanıttığı Force Touch teknolojisinin altından, bu işlemci çıktı!

  • Cem Şancı
Force Touch'ın altından işlemci çıktı!

Apple'ın yeni duyurduğu Macbook modelleri büyük ilgi gördü. Özellikle çok ince yapısıyla dikkat çeken Laptop'ların tüm marifetinin incelik olmadığı da kısa sürede anlaşıldı.

Apple'ın Force Touch isimli yeni trackpad'ini yerleştirdiği Macbook'ta, trackpad için ayrıca bir işlemci bulunuyor. Trackpad'in altına yerleştirilen ST Microelecronics 32F103 ARM Cortex-M işlemcinin tüm görevi trackpad'in hareketlerini takip etmek ve hızla karşılık vermek.

Apple yeni trackpad'inde fiziksel dokunuş olmadan parmak hareketlerini takip edebilen ve parmağın baskısını ölçebilen taptic engine isimli yeni bir motor kullanıyor. Trackpad'de kullanılan işlemci de taptic motordan gelen verileri işliyor. Böylece parmağı yaklaştırmak, dokundurmak ve bastırmak arasındaki farkı hissedebilen laptop, buna göre tepki veriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Şimdi herifi öldür ama hakkını da ver. İyi bir iş çıkarmışlar.

@14 Mar 2015 18:51 Şimdi herifi niye öldürüyorsun anlamadım (?!) İyi iş çıkarmak kabahat mi yani? Hem iyi iş çıkarmış diyorsun, hem de öldür diyorsun. ****************************************************** **** Ama gerçekten adamlar basit ama güzel bir şeyler yapıyorlar. Diğerleride takip ve taklit ediyorlar.

@14 Mar 2015 21:43 Niye öldürülüyor ? Mesela sistemi mal ettiklerinden 2-3 kat daha pahalıya sattığı telefonları yüzünden.Aşırı pahalı yedek parça vs yüzünden... sanırım daha da saymama gerek yoktur.

prototip çizimleri çok iyi görünüyor. kullandıkları mekanikler olsun, içindeki işlemci olsun devresi olsun büyük emek var. Adamlar yapsın helal olsun.

Apple = Kalite

Attığın taş ürküttüğün kurbağaya değsin.

APPLE=ÇÖP gerçekler acıdır...

Sen de yorum yaz