Ford, Apple Car'ın varlığına inanıyor...

Otomotiv devinin CEO'su, olası bir Apple Car hakkındaki görüşlerini açıkladı!

  • Levent Öztürk
Ford, Apple Car'ın varlığına inanıyor...

BBC ile konuşan Ford CEO'su Mark Fields, Apple'ın bir araba üzerinde çalışıp çalışmadığı hakkında "hiçbir fikri" olmadığını, ancak tahmininin "Apple'ın (bir araba üzerinde) çalıştığı" yönünde olduğunu söyledi. Ford'un Google ile beraber bir araba üretmek için ortaklık kurma planı sorulduğunda ise Fields, firmanın Google ile anlaşmalı bir üretici olma fikrini pek çekici bulmadığını ancak, çeşitli firmalar ile beraber çalışma fikrine sıcak baktığını belirtti.

BBC, Elon Musk ile de benzer bir röportaj yapmış durumda. Musk'a Apple'ın bir elektrikli araba üzerinde çalıştığına inanıp inanmadığı sorulduğunda ise Musk'ın cevabı çok daha kesindi: "Bir şeyi yapmak için binin üzerinde mühendisi işe aldığınızda, bunu saklamak oldukça zor oluyor."

Röportajının geri kalanında ise Fields, dördüncü seviye otonom cihazın ne olduğunu açıklamakta. Fields'in söylediğine göre dördüncü seviye araç, yolcunun aracın kontrolünü alması gerekmeyen ancak, daha önceden 3D haritalanmış ve belirlenmiş bir alanda bulunan araçlar olarak tanımlanmakta.

Ayrıca Fields, Ford'un bir dördüncü seviye araç hazırlayan ilk firma olmamasına rağmen şu anda böyle bir aracın üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını söylemekte.

Yedi ay önce The Wall Street Journal, Apple'ın araba çabaları konusunda ciddi olduğunu ve Apple'da bilinen adı ile Project Titan'ın 2019 yılında hazır olacağını söylemişti...

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Şu anda yapay zekalı otonom araçların yarıştığı rally, offroad, truck, yat ve hatta Formula veya Daytona yarışları bile düzenleyebiliriz ama şehir trafiği çok farklı birşey. İlk otonom otomobiller 2020'nin sonunda çıkabilir ama sorunsuz seyahat sunacak otonom otomobilleri 2035'e kadar göreceğimizi düşünmüyorum. Otonom otomobillerin şehir trafiğine tam anlamıyla hazır olmaları için daha çok yol katetmeleri gerekiyor. Unutulmamalıdır ki otoyollar, internet ve online servisler de hazır olmalıdır...

Şu anda yağmurda, karda, buzda gidebilecek tek bir otonom otomobilimiz bile yok. Diğer taraftan az önce de belirttiğim gibi şehir trafiği çok fazla parametresi olan bir denklemdir. Otonom araçların bu parametreler ile başa çıkabilmesi için araçla konuşabilen sinyalizasyon sistemlerine, araçla konuşabilen yol levhalarına, araçla konuşabilen diğer yol ögelerine, mükemmel bir internete, mükemmel bir haritalama/navigasyon ve yol durumu servislerine de ihtiyacı vardır. 2020 çok iyimser bir tahmindir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost