Ford arabalarda bu da olacak!

Kendisi park eden veya kendi kendine frene basan modeller Ford'a yetmedi: İşte Ford'un son mucizesi!

  • Gökay Özbudak
Otomobillerde güvenlik tam gaz!
Erken teşhis hayat kurtarır...

Otomobiller artık daha güvenli hale geliyor. Ford'un yeni tanıttığı otomobil koltuğu sayesinde, sürücünün kalp atışları görülebilecek. Koltukta bulunan altı adet alıcı, sürücünün derisine dahi dokunmadan kalbin yaydığı elektriksel tepkileri algılayabiliyor.

Almanya'da geliştirilen bu yeni teknoloji ileride otomobillerin çok daha güvenilir yerler olabileceğinin sinyallerini veriyor. Ford araştırma merkezinden Dr. Achim Lindner şunları söylüyor; "Tıpta her zaman olduğu gibi bir durumun erkenden farkına varılması tedaviyi kolaylaştırır ve bu teknoloji, sürücülerin farkında olmadıkları bazı durumların bile farkına varmalarını sağlayabilir."

Bu yeni teknolijinin geliştirilmesi üzerinde çalışmaya devam eden Ford, diyabet ve astım hastalarının da durumlarını görebilecekleri bir otomobil teknolojisi üzerinde çalışıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Hastanede Check-Up devri bitiyor o zaman. Arabaya otur olsun bitsin :)

Teknoloji Çok Çabuk İlerliyor...

bunlar 8-10 yıl önce vardı ama artık yaygınlaşıyor herkes kolayca ulaşabilecek süper bişey :)

bu teknolojı ıcın cok gec bıle kalındı.artık şu dıkız ayna devrıde kapansa ıyı olur

bunlaar yıllar önce karaşimşek dizisinde zaten standart donanımdı şimdiyse halka iniyor güzel

otomatik fren yapma teknolojisi volvoya ait değil miydi

Bu tarz haberlerde hep Ford'u görüyorum. Bu güzel bir şey. Demek ki teknolojiye çok önem veriyorlar.

Bu yenilik iyi hoşta, kendi kendini park eden araç büyük problem çıkartıcaktır, ve ayrı bir açıdan bakıcak olursak, cidden aracını park edemiyecek kadar tembelsen araba senin neyine ? Fren olayına gelirsekte aşırı tehlikeli.Çoğu profosyonel araç sürücüsü kaza anında trafiği okuyup ona göre hareket ediyor.Sağdan kırayım yada hız yükseltip slalom yapıp kazayı önlüyeyim gibi.Trafikte hatayı herzaman kendinden diil, karşıdanda bekliceksin.Ve bu otomatik fren teknolojisi şimdilik gereksiz ve tehlikeli.Zaten kullanılmaya başlayınca sonuçları çıkacaktır.Bu kadar başarı vadetse, hepsinde önce Reventon'a böyle bir teknoloji koyarlardı.Bizim arabalardan önce sürüceleri geliştirmemiz ve iyileştirmemiz lazım.Özelliklede Türkiye gibi trafik kazalarınının yüksek olduğu ülkelerde.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost