Ford'un yeni elektrikli otomobili hazır!

CES 2011'de sadece cep ve tabletler yoktu. İşte Ford'un herkesi büyüleyen "teknolojik" Focus modeli!

  • Gökay Özbudak
Focus Electric CES 2011'de göz doldurdu!
Herhangi bir hız rekoru deneyemezsiniz...

Las Vegas'ta CES 2011, mobil cihazların yanında otomotiv sanayisindeki yenilikleri de tüketiciye taşıyor. Ford, elektrikli aracı Focus Electric'i CES 2011'de tanıttı.

Elektrikli araçlar piyasasında Nissan Leaf ve Chevrolet Volt'la rekabet edecek olan araç, tek bir şarjda 160 km gidebiliyor. 100 KW'lık bir elektrik motoru bulunan aracın, çıkabileceği en yüksek hız ise saatte 135 km. Ford yetkilileri motorun, sürüş keyfinden ödün vermeden en verimli şekilde kullanıldığını söylüyor. Focus Electric'in 23 KW'lık lityum iyon bataryaları, 240 volt'luk bir şarjla 3 ila 4 saat arasında doluyor.

Focus Electric'in diğer özellikleri arasında "MyFord Touch, 17inç alüminyum tekerlekler, düğmeye basıp araçı çalıştırma ve sesle kontrol edilebilen navigasyon cihazı bulunuyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Evet, bir özellik de otomotiv sektörüne.

Bu özellik çılgın çocuklarına arabalarını teslim etmekten korkan, onların hayatlarından endişe eden ebeveynler için.Bu yöntem şirket çalışanları için de kullanılabilir.

Projenin adı: Hız Sınırlandırıcı.

Çocuğunuza arabayı vermeden önce yapılabilecek maximum sürati ayarlıyorsunuz ve çocuğunuz o süratin yukarısına çıkamıyor.

Aslında bu yöntem otobüsler, kamyonlar, tırlar için de kullanılabilir.

Hatta işi daha da ileri götürürsek, şehir içinde sistem sürekli zorunlu olarak açık tutulur ve şehiriçi limitleri kimse tarafından aşılmaz...

160km çok az.
şehirlerarası kullanmak zor.
şehir içi kullan, gece şarjda bırak. tabi bunun için de özel garajı olan bir evin olmalı.
yani tasarruf ve çevre koruma bile azınlık burjuvazinin tekelinde.

menzil sıkınıtısı var ben para vermem bu arabaya 160 km dediğin nedirki ayrıca Türkiyede bu arabaya öyle bir vergi koyarlarki almayı bırak yanında bile geçemeyiz burası türkiye kazı bağırtmadan iş yapmazlar fahiş vergiler ülkesiyiz

türkiye simdik ona koayacagi vergiyi dusunuyordur bence acaba ne olsa diye

Kanmayın bu firmalara gençler.Sanmayın şu anki teknoloji elektrikli aracı anca 160 km götürür diye.Googleda bi TESLA MOTORS yazın ve gerçekleri görün.Tesla roadster'ın fiyatı biraz uçukta olsa Model-S biraz daha uygun.Eğer bu modeller yüksek teknoloji ürünüyse "Leaf - volt - focus", Tesla motors'un modelleri yada ne ürünü oturup düşünmek lazım.Petrol mafiavari dünyamızda biz daha zor görürüz gerçi bu tarz araçları yollarda.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost