Ford'un Gözü Toyota'nın Tahtında!

Ford, gözünü Toyota'nın tahtına dikti: Otomobil devinin, elektrikli ve hibrit araçlar konusunda çok büyük hedefleri ve vaatleri var!

  • Levent Öztürk
Ford'un gözü Toyota'nın tahtında

Ford geleceğin elektrikli, bağlantılı ve destekli sürüşe ait olduğunu düşünüyor. Firma için bunun anlamı, 2020 yılına kadar bütün araç serilerinin sistem seviyesinde 4G LTE bağlantısına ve Waze gezinti desteğine (navigasyon) sahip olmaları.

4G LTE bağlantı sayesinde araçların güncellemeleri için Sync platformu dışında bir seçenek daha sunulacak. Waze ise direksiyon başında telefon kullanılarak geçirilen zamanı azaltarak yolları daha güvenli hale getirebilecek. Ayrıca, insanların kamyon ve kamyonetlerini nasıl kullandıkları incelendikten sonra da F-150, gittikleri yerlerde enerji kaynağına ihtiyaç duyan kişiler için taşınabilir bir jeneratöre sahip olacak.

Bunların yanı sıra Ford, genel olarak elektrikli araçlar alanında büyük adımlar atıyor ve Bronco, Escape, Explorer, F-150 ve Mustang için hibrid sürümler de bu planın bir parçası olarak gözüküyor.

Bütün bunların sebeplerinden en önemlisi, özellikle yakıt verimliliğinin düşük olduğu modellerde artan yakıt fiyatları ile mücadele edilemiyor olması. Ford'un tahminine göre 2020 yılında Dünya genelinde satılan araçların yarısını SUV'ler oluşturacak. Bu yüzden de otomobil üreticisinin önümüzdeki iyi yıl içerisinde sunacağı sekiz SUV modeli bulunuyor ve bunların beşi hibrit iken biri tamamen elektrikli olacak.

Ford'un daha büyük olan bir diğer hedefi ise 2021 yılına kadar Toyota'nın hibrit satışlarını geçmek.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost