Formatların efendisi artık 15 yaşında!

15 yıl önce ortaya çıktı, bilgisayar kullanıcılarının hayatını değiştirdi, değiştirmeye devam ediyor

  • Ali Güngör
MP3 formatı 15. yılını doldurdu
Müziği kitlelere yaydı

A'dan Z'ye MP3'ün tarihi... Tıklayın...

Erlangen'de yer alan Fraunhofer Entegre Devreler ISS Enstitüsü'nde 14 Temmuz 1995'de imza atılan teknoloji hala hayatımızda: MP3!

Müzik sıkıştırma metodu 2 yıl daha önce bulunmasına karşın ISO IS 11172-3, MPEG Audoio Layer 4 olarak yoluna başlayan MP3, küçük dosya boyutunda yüksek kalitede ses barındırabiliyordu.

İnsan kulağının ayırt edemediği ses frekanslarını kesip atan bu format, duyulabilir bir kalite kaybı olmaksızın CD kalitesi sunabliyordu. Üstelik kasetteki gibi kopyalanması veri kaybına da sebep olmuyordu.

Günümüzde hem korsanlığın, hem de internet üzerinden müzik satışının gerçekleşmesine en büyük paya sahip olan bu format 15 yılını geride bırakırken bütün dünyayı değiştirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

mp3 den daha iyi formatlar ama tercih edilmiyor populer değil cahillik.

iyikide varsın mp3...
yoksa hd' ler çok daha pahalı ve kullanışsız olurdu...
hayatı bilgisayarımıza taşıyan yegane formatlardan biri...

saygılar...

mp3 sen çok yaşa sayende milyarlar müzik dinleyebildi.

Sayesinde paraya fazlasıyla doymuş ama hala aç olan sanatçılar da biraz insafa geldi.

mp3 den daha iyi formatlar beleş degil birde kimse destek vermiyor ms formatı bile patladı bırak öbürküleri arabada usb girişli radyo var tek format destekliyor buda neden mp3 e cok güzel cevap

Evet arada kalite ve boyut bakımından farklar var diğer mp3 ten daha gelişmiş formatlar ile mp3 arasında fakat bu fark artık Müzik setlerinden oyuncaklara kadar bile girmiş bu denli yaygın formatı değiştirecek kadar değil.
İşte mp3 ün yerini alamamasının sebebi budur.Yerine gelecek formatın ya çok çok üstün olması gerek ya da bu değişim olacaksa birden değil yavaş yavaş olacaktır.

formatların efendisi xD

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play