Formatlayın... Ama nasıl?

Eğer USB bellekteki verileri geri döndürülemeyecek şekilde silmek istiyorsanız, bunu sakın yapmayın!

  • Cem Şancı
Formatlayın... Ama nasıl?

USB bellek ya da bellek kartı gibi flash diskler, çalınması veya yanlış ellere geçmesi çok kolay ürünler olarak, içindeki hassas veriler konusunda dikkatli olmayı hak ediyorlar. Ancak ne var ki, çoğu zaman flash diskten sildiğimizi düşündüğümüz veriler, çok basit bir geri çağırma yazılımı ile yeniden hayata döndürülebiliyor. 

Eğer siz de önemli verilerinizi yabancı ellerden korumak istiyorsanız ve bu nedenle flash belleklerinizi sık sık formatlıyorsanız, dikkat etmeniz gereken önemli bir detay var: Formatlama yöntemi...

Flash disklerin içindeki verilerin geri döndürülemez şekilde silinmesini sağlamak için diski içindeki verilerle birlikte formatlarken, "quick format/ hızlı format" seçeneğine asla baş vurmayın. Yani diski hızlı değil, normal format yöntemiyle formatlayın. Hızlı formatın, basit bir silme işleminden farkı yok; normal bir format ise, verilerin geri döndürülmesini engelleyebiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

İşte bu iyi oldu.

Üstüne başka bi veri yazılmadıysa ha hızlı ha normal format pek farkları yok! Hoş üstüne veri yazıldıysa bile imkansız değil ama madem komple gitsin istiyorsunuz içini başka verilerle doldurun bu en güvenli yöntem olur sevgili nsa ajanları ;)

Flash disklerin içindeki verilerin geri döndürülemez şekilde silinmesini sağlamak için diski içindeki verilerle birlikte formatlarken, "quick format/ hızlı format" seçeneğine asla baş vurmayın. Yani diski hızlı değil, normal format yöntemiyle formatlayın. Hızlı formatın, basit bir silme işleminden farkı yok; normal bir format ise, verilerin geri döndürülmesini engelleyebiliyor." Anlayan beri gelsin, Normal bir format ise verilerin geri dondurulmesini engelliyorsa daha niye hizli format yapma diyorsun ayrica 3 tb disk normal formatta ne kadar surer haberiniz varmi agalar? Insanlari yanlis yonlendirmeyin asil hizli formatin geri donusu kolaydir.

en iyisi defalarca silme yazma işlemi yapan öğütme uygulamaları kullanmaktır. Bunun dışında pek güvenilmez. Tabii disk boyutu büyüdükçe bu uygulamaların işlem süreleri çok uzayabilliyor. İşlemciyi sömürmeleri de cabası.

Orda da zaten hızlı formatın geri dönüşü kolaydır denmiş zaten yanlış anlamışsınız içi geri döndürülemez şekilde silinsin istiyorsanız normal format atın demiş zaten.

Sen de yorum yaz