Fotoğraf çantası almanın püf noktaları

Dijital fotoğraf kursumuzun 10. bölümünde, çoğu zaman dikkate almadığımız çanta konusunu inceliyoruz

Fotoğraf çantası almanın püf noktaları
HER ŞEYİ SIĞDIRIN: Uygun bir sırt çantası, neredeyse tüm aksesuarları yanınızda taşımanızı sağlayacaktır.

15 bölümlük dijital fotoğraf kursumuzun tamamına ulaşmak için tıklayın...

Özellikle dışarıda çekim yapan bir fotoğrafçının vazgeçilmez aksesuarlarından biri çantadır. Çantaların bel kemerine takılan, omuza veya sırta asılan türleri bulunur. Bele takılan modeller hem makinenize kolay erişim imkanı tanır, hem de size hareket serbestliği tanır. Kompakt dijital fotoğraf makineleri ilave aksesuara fazla ihtiyaç duymadığı için bu tür bir çantayı tercih edebilirsiniz. DSLR makineler için üretilen bel tipi çantalar ise genelde makineyi küçük veya orta boy bir objektif ile alabilecek niteliktedir.

Bazı modeller modüler yapıdadır: Yanlarına eklenebilecek bir
veya iki ilave objektif çantasıyla çok büyük olmamak kaydıyla iki objektifinizi de belinizde taşıyabilirsiniz. Omuz çantaları en yaygın kullanılan modellerdir; makinenizi 2 veya 3 objektifinizi, birkaç filtreyi, bakım setini, bellek kartlarınızı yanınızda taşımanıza izin verir. Hemen kol hizanızda olduğu için makinenize ulaşmanız kolaydır. Öte yandan biraz büyükçe oldukları ve omza asıldıkları için özellikle doğa gezilerinde hareket imkanınızı bir ölçüde sınırlar. Sırt çantaları yanlarında daha çok malzeme taşımak isteyen fotoğrafçılar içindir. Sırt çantalarının bölmeleri bir ya da iki fotoğraf makinesini, birkaç objektifi, filtre ve bakım setini, pozometreyi ve diğer ufak tefek malzemeleri taşımanıza izin verir. Arka kısımlarına tripodunuzu bile asabilirsiniz.

Bazı modellerde ise dizüstü bilgisayarınızı taşımak için bir cep bile bulunur. Sırt çantaları ağırlıklarına rağmen kolay taşınır olmakla ve belirli bir hareket esnekliği tanımakla birlikte, içindeki malzemelere erişmek için sırtınızdan çıkarıp açmanız gerekir. Bu yüzden ilginç bir görüntüye rastlayıp hemen çekim yapmak istediğiniz durumlar için pek elverişli değillerdir. Öte yandan bazı küçük sırt çantası modelleri özel bir kayış sistemiyle yan tarafa kaydırılarak bölmelerine daha rahat erişmenize olanak tanır. Belirli bir mekana giderek orada çekim yapacak profesyonel fotoğrafçılar için ayrıca bavul veya kutu tarzı malzeme taşıma ekipmanları da bulunur. Bunlar özellikle pahalı ekipmanları yeterince koruyacak şekilde tasarlanmıştır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Mükemmel bir yazı dizisi, CHIP'e teşekkürler.

Ziyaretçi arkadaşın yorumuna katılıyorum çok güzel ve önemli bilgileri sunuyorlar Teşekkürler CHIP.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir