Fotoğraf gösterme konusu çok tehlikeli!

Google'ın "artık böyle olacak" dediği özellik hakkında, antivirüs devlerinin itirazı var!

  • Cem Şancı
Gmail'de "resim riskine" dikkat!

Google, kısa süre önce Gmail servisinde artık e-postalara ekli gelen görsellerin otomatik olarak gösterileceğini açıklamıştı.

Ancak bu politika değişikliği güvenlik firmalarını alarma geçirdi: Çok gelişmiş algoritmalarla fotoğrafların içine yüklenebilecek zararlı kodların, kullanıcıların e-posta iletişimini izlemek amacıyla kullanılabileceğini vurgulayarak Google'ı dikkatli olmaya davet ettiler. Daha da ötesi, bu yeni politikanın Spam mail göndericilerinin ekmeğine yağ sürebileceği iddia ediliyor. Spam göndericileri, fotoğrafa yüklenen kodlarla e-postanın açılıp açılmadığına dair geri bildirim alabilirler ve bu da kullanımda olan e-posta adreslerinin onanması anlamına geleceği için bu postaları açan kullanıcılara çok daha fazla sayıda spam mail gelmeye başlayabilir. 

Google ise bu fotoğrafların bir proxy sunucusunda duracağını ve bilinen tüm virüs ve yazılımlara karşı kontrol edileceğini vurgulayarak, kötü niyetli insanların bu kontrol aşamasını geçemeyeceğini savunuyor. Bir şekilde göndericilerin kötü niyeti varsa ve Google'ın kontrollerinden kurtulmayı başarsalar bile alıcının IP adresine ulaşabilmeleri mümkün olmayacak zira elde edebilecekleri adres ancak Google'ın proxy adresi olacak.

Güvenlik uzmanları, Google'ın proxy çözümünü ekstra bir güvenlik kalkanı olarak görüyor ama yine de kullanıcıları tanımadıkları insanlardan gelen postalara ve görsellere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

gülü seven dikenine katlanır.

Güvenlik sanki Google'ın umrunda

Antivirüs firmaları niye şaha kalktı onu anlamadım? Bir çıkarları yok ki bu durumdan. Eksik ya da yanlış yazmış olabilir misin acaba!

deve kuşu aklıma geldi niyeyse

Hah ha, lafa bak. Proxy ile IP gizleyeceklermiş. Spamcılar zaten IP derdinde değiller ki. Onlar e-posta adresi uyduruk mu, yoksa geçerli mi diye kod gömüyorlar resme. Araba lastiği satıcısının, yağmurda yürürken sizi yağmurdan korur demesi kadar abuk ve saçma olmuş. Dedikleri gibi Google için güvenlik değil, ne kadar çok kullanıcıya ulaşabildiği önemlidir. Hizmetlerini cazip gösterip internet kullanıcılarını kendine bağlayarak, bilgilerine ulaşmak çabasındalar. Samsung da android den kurtulsa süper olacak...

@25 Ara 2013 22:02 ne diyorsun birader sen? onlar kod gömüyorlar v.s. bu işi yapan birisi olsan onlar demezsin, demek ki bu işi yapmıyorsun. Kod gömülme diye bir şey yoktur, senin çalıştırmanla alakalıdır. Gmail'de gösterilen resmin PC'ye etki edemeyeceğini söylüyor Google doğruda diyor. O resim virüslü v.s. olsa bile sen onu bilgisayarına indirmezsen sana virüs filan bulaşmaz, olay bundan ibaret yani.

@26 Ara 2013 08:13 Adama yazmışın ama,seninde pek konuya hakim olduğun sölenemez.Kod u bi gömer adam sana,giydiğin donun markasına kadar öğrenir,aklın şaşar.Sığır.

Google candır severiz kendini ne yaparsa desteklemeye devam ederiz bu böyle biline.

@25 Ara 2013 22:10 Google'unda sen gibi enayilere ihtiyacı var zaten :D

@26 Ara 2013 00:23 adama enayi demişsin de sanki sen Google ürünlerini hiç kullanmıyorsun? Adam en azından açıkça bunu belirtmiş kullanıyorum ve mutluyum. Sen hem kullanıp hemde karşı çıkıyorsun. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!!

@25 Ara 2013 22:10 candır ne ya? konu gmail. nasıl bir yeni nesil yetişiyor allahım...)))

@26 Ara 2013 15:06 ne yazıkki bu arkadaşın dediği doğru. Google den kaçış yok.illaki bir yerden bir şeyden google ile herkesin bir alakası vardır. Ne kadar kullanmamaya gayret ederseniz edin en azından herkes youtube kullanıyo. örnek olarak.

Linux için önemli bir gelişme.

burda asıl mesele googlenin resmen abd ye karşı casusluk yapması sayılır.

Thunderbird ile e-mail ile gelen fotolar sorun oluşturmaz...

Gmail iyicene sapitmaya basladi dur bakalim bunu sonu hayra alamet degil.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play