Dijital fotoğraf makinesi satın alırken...

Dijital fotoğraf kursumuzun 7. bölümünde, yeni makine satın alırken dikkat edilmesi gerekenler var.

Denemek şart!

Denemek şart!

4. Seçtiğiniz makineyi deneme şansı bulabilirseniz, yanılgıya düşme riskinizi azaltmış olursunuz. Bir mağazada makineyi denemeniz için size yeterince fırsat sunulmayabilir; ancak satıcıya makineyi görmek istediğinizi söylediğinizde, en azından ergonomik ve kullanım kolaylığına sahip olup olmadığını kısa bir inceleme sonucu anlayabilirsiniz. Aklınıza takılan noktalar varsa satıcıya sormaya çekinmeyin.

Ayrıca seçtiğiniz modele sahip olan bir arkadaşınız varsa, satın almadan önce zaman ayırıp makineyi bizzat deneyebilirsiniz. Pek çok yeni modelin güçlü yönleri, daha ürün piyasaya çıkmadan önce yeterince tanıtılır; ancak zayıf yönleri ve kusurları 2-3 aylık bir kullanım sonrasında ortaya çıkar. İnternetteki kullanıcı forumlarını ziyaret ederek makineyi birkaç ay önce satın almış kullanıcıların ürün hakkında ne söylediklerini okumanız, size başka türlü sahip olamayacağınız çok önemli bir deneyim aktarımı sunacaktır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Güzel, faydalı bir çalışma olmuş, teşekkürler

bu sunumu pdf olarak yayınlasanız da bizde indirsek sonuç olarak önemli bi konu

Chip ekibine bu faydalı bilgileri bizimle paylaştıkları için çok teşekkür ediyorum. ama benim de söylemek istediklerim var. ben de foto makinesi almayı düşünüyorum ama bu yazıyı hiç okumadım neden mi ?
hemen bir örnekle durumu izah edeyim. eski kız arkadaşım kendisine digital makine almayı kafasına koymutu ve bir teknoloji marketine gittik. ben de netten bi makine görmüştüm özellikleri fena değildi. onu gösterdim ve bana bu 8 Mp 300 ytl fazla veririm 10 Mp alırım dedi. ben de bişey demedim ve kız makineyi aldı. sonra ne mi yaptı ?
sadece gittiği gece klüplerinde veya gezdiği yerlere makineyi götürdü ve fotoları bilgisayara aktardı. hatta bunların çıktısını hiçbi zaman almadı sadece 40 yılda bir bakıyordur arada. Sözün özü demek istediğim benim için makine küçük ve taşınabilir olmalıdır ve de markası güvenilir olmalıdır. çok az kişi 8 mp ile 10 mp farkını fotoya baktığında anlayabilir. ben hiçbir zaman bir kurbağayı sineğin beline dilini dolarken fotosunu çekmeyeceğim :) tercih sizin...

tesekkurler emeginize saglık sade-amaca yonelık bir yazı olmus

Chip ekibine teşekkürler. anlaşılır bir açıklama olmui. Amcaların anlaması biraz zor ama :D çözünürlük, pixeli sensör? :D

Sen de yorum yaz

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir